Dedeleri de böyleydi…

Onların dedeleri, bu coğrafyanın önemini hiç kavrayamadılar ya da kavramak istemediler. Kendileri de öyle. Bu coğrafyada yaşamanın bir bedeli olduğunu, bu tipler anlamasalar, görmezlikten gelseler de Anadolu insanı çok iyi bilmektedirler. Bu ülke, ne zaman ki, kendi geleceğine kast edenlere karşı harekete geçtiyse, atını itini nallayan yollara koyularak, engellemek ve itibarsızlaştırmak için her yolu denediler, denemeye devam ediyorlar. Şimdilerde ‘Zeytin Dalı’ operasyonunu itibarsızlaştırmak isteyen tiplerin, dedelerinin izinden gittiklerine yakından tanık oluyoruz. Kurtuluş savaşı yıllarında, yedi düvele karşı mücadele veren Anadolu insanını küçümseyerek, dünyanın gücü karşısından durulamayacağını, onlara teslim olmaktan başka yolun olmadığın zımnen telaffuz ediyorlardı.

Oysa tarihin hiçbir döneminde, sayı, savaş mühimmatı ve araç gereç bakımından kendimize denk bir kuvvetle savaşmadık. Her açıdan üstün görünen düşman kuvvetleriyle savaşmaktan geri durmadık. En son örneği Çanakkale savaşlarıdır.

‘One minute’ olayından sonra, İsrail ve ABD bunun hesabını bizden soracak, diye kuyruklarını kıstıranlarla bu günkü operasyonu itibarsızlaştırmaya çalışanlar, aynı kafa yapısına sahip tipler olduğunu unutmuyoruz.

Üç beş çapulcu ortaya çıkmış, tüm hümanizma duygularıyla, güya Türkiye’nin geleceğinden endişe duyuyormuşçasına, ahkâm kesiyorlar. ABD’nin; önce DEAŞ ile sonra da PKK’yı kullanarak yaptığı vekâlet savaşı ile bölgeyi kan gölüne çevirirken, seslerini çıkarmayanlar; ‘Ülkemizde ve bölgemizde savaş değil sulh ve sükûn istiyoruz. Sınırlarımızı korumanın ve beka sorunu yaşamamanın en iyi yolunun karşılıklı dostluk ve iyi komşuluk bağlarını güçlendirmek’ olduğuna inandıklarını söylüyorlar. Peki; ABD, Irak’ı işgal edip milyonlarca Müslüman’ı katlederken, Kobani’de, terör örgütüne karşı çıkan vatansever Kürtler katledilirken, sizin komşuluğunuz ve insanlığınız neredeydi, diye sormazlar mı!

“Ortadoğu’yu vekâlet savaşları cehennemine çevirmiş olan yabancı devletlerin oradaki askeri varlıkları bile uluslararası hukukun ihlaliyken, onların arasına katılmak gibi bir niyet ve bu yönde atılacak adımlar ülkemizi sadece hüsrana uğratacak, on yıllarca telafisi mümkün olmayacak toplumsal, siyasal, ekonomik ve insani kayıplara yol açacaktır.” Diyorlar. İyi de bölgemizde, Amerika, Rusya, İngiltere, Almanya yıllardan beri vekâlet savaşı ile bölgeyi kan gölüne çevirdi. Ama sesiniz çıkmadı. Türkiye, sınırını korumak ve komşuluk haklarını kullanırken mi aklınız başınıza geldi? Aslında bunu pek de yadırgamıyoruz. Çünkü; dedelerinizin yaptıklarından, sizleri çok iyi tanıyoruz.

Öte yandan; adam çıkmış; ‘bizden vatanseverlik beklemeyin’ diyor. Binlerce Kürt kardeşimiz katledilirken yükselen çığlıklara, niçin sesiniz çıkmadı? Biz, sizden zaten vatanseverlik beklemiyoruz.

Bir de dedesinin torunu var ki, adam zihinsel travmalar geçiriyor. Zeytin Dalı operasyonunu itibarsızlaştırmak için kıvranıp duruyor. Aydın geçiniyor, ama yıllardan beri bu ülkeyi ve ülke insanını hala tanımamış. Yazdığı yazılarda, objektif gazetecilikten söz ederken, Batılı emperyalist ağababalarının yalakalığını yapmayı, meziyetmiş gibi anlatıyor. Dedesine layık torun olduğunu göstermiş oluyor. Yani ülkesine ihaneti, objektif gazetecilik olarak yutturmaya çalışıyor. Yutarsanız tabii.

Öte yandan, 28 Şubat’ın darbeci gazetecilerinden birisi de, Esed’in hiçbir suçunun olmadığından bahisle, Türkiye’ye bir tehdit olmadığını söylüyor.

Türkiye’nin bu konuda yaptıklarını bilmiyorsan, düşmanlık gözlüğünü çıkarıp bir de böyle baksa, gerçeği  görmekte zorluk çekmeyecek, halbuki.

Sizler hasedinizden çatlasanız da Türkiye, bölgesel ve küresel oyuncu olarak görevini hakkıyla yerine getirecektir. Buna kimse engele olamayacak. Bölgemizin iliğini kemiğini emen emperyalistler bile.

Afrin’e yapılan Zeytin Dalı Harekatı, komşuluk görevi ve coğrafyamızın emperyalistlerden temizlenmesine yönelik atılmış önemli bir adımdır. Dedelerinin izinde olanlara rağmen

İlginizi Çekebilir

Mustafa Öztürk üzerinden hali pürmelalimiz

İslam düşüncesinde yer alan ‘tarihselci’ çizginin günümüzdeki önde gelen müdafilerinden Mustafa Öztürk geçtiğimiz günlerde Alman ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir