Son Haberler

Evden işe, işten eve olmaz Türkiye

Her geçen gün dünyanın başka bir bölgesinde zulüm gören Müslümanların sesleri vicdanımızda yankılanıyor. Irak’ta, Suriye’de, Filistin’de ve daha nice yerlerden katliam haberleri alıyoruz. Gün geçmiyor ki bu sıralamaya yeni bir Müslüman toplum eklenmesin. Şimdilerde ise Arakan’daki vahşet içimizi yakıyor. Hemen hemen her yazımda dile getiriyorum fakat bunu yinelemekte yarar olduğunu düşüyorum. ‘Müslümanlar birlik olmalıdır’ Her ayrılığımızda her zorlukta bunlar bizleri yani kardeşlerimizi vuracaklardır. Güçlü olmak zorundayız. Eğitimde, sağlıkta, sanayide, askeri güçte en iyi olmak zorundayız. Üretmeliyiz. Dışa bağımlığımızı en asgari seviyeye çekmek zorundayız.

Düşmana karşı cephede göğüs göğse vereceğimiz savaştan kimsenin şüphesi yok. Vatan sevgimiz, cesaretimiz ile bu günlere geldik. Fakat bu sefer benim sizlere anlatmak istediğim konu çok farklı bir açıdan olacaktır. İslamiyet’te aile faktörü çok önemlidir. Müslüman bir ülke olarak da aile yapısına önem veren bir topluma sahibiz. Her şey aileden başlıyor. Savaş, barış, din, eğitim, cesaret ve güven başlıklarını aile yapısında öne çıkarabiliriz. Sigortası olan, yemek veren, maaşı düzenli yatan, çalışma saati belli olan iş istekleri ailemizde bizlere daha küçük yaşlarda aşılanıyor. Evim olsun, arabam olsun aman daha çok bir şey istemem diyenleri hepimiz duymuşuzdur. Hatta çoğu zaman hayatın yoğunluğundan bunalıp birçoğumuz bu kelimeleri telaffuz ediyoruz. Zaten zincir burada kopuyor. Kendin için bir şeyler yapmaktan ziyade bugün vatanın için ne yaptın sorusunu kendimize her gün sormamız gerekiyor. Devletin gelişmesi için ilk önce devleti oluşturan vatandaşların kendilerini geliştirmesi gerekiyor. Yeni yatırımlar yapmak, ihracat sağlamak,  kendi ürünlerimizi geliştirmek bizleri ileriye taşıyacaktır. Bu yoldaki en büyük aileden geçtiğini altını çizerek tekrardan belirtmek istiyorum. Ailelere bağımlılık ve annelerin vicdana dokunan sözleri Türk evlatlarını sabah iş, işten eve oluşan bir aile hayatına sürüklüyor. Bir de toplumun uyguladığı evlilik baskısı ve yaşının geçtiği düşüncesi işleri daha da çıkmaza taşıyor. Evlikle beraber gelen sorumluluklar özellikle erkeğin üstüne büyük sorumluluk yüklüyor. Ev geçindirme derdi, faturalar, çocukların masrafları derken bir adım büyümeye gitmek imkânsızlaşıyor. O yüzden çocuklarımızın arkasında olduğumuzu hissettirelim ve onlara güven verelim. Aileden biraz da olsa uzaklaşmasına, kendi kararlarını almasına, ve girişimcilik adımlarına saygı duymamız gerekiyor. Bugün Türk şirketlerini saymaya katlığımızda aklımıza şirket ismi gelmiyor. İsrail’e baktığımız zaman neredeyse tüm dünya üzerinde bir pazara sahipler. Evde oturmak ile sadece dua etmek ile olmaz bu işler. Ayağa kalkmamız gerekiyor. Mücadele edip, ülkemiz için çalışmamız gerekiyor.  Elimizden gelenden daha fazlasını yapıp, savaşımızı verip sonrasında ellerimizi duaya açmamız gerekiyor.

Görüyoruz ki dünya da masumların yanında en çok Türkiye yer alıyor. Zulüm gören insanlardan bizler Müslümanlar olarak sorumluyuz. Bu sorumluluğu iyi taşımalıyız. Bu zulümleri bitirmek için daha güçlü ve bir olmalıyız. İlk önce biz Müslümanlar olarak birbirimize sırtımızı dayamamız gerekiyor. Boş geçirdiğimiz her gün bizlere karşı katliam olarak geri dönemeye devam edecektir.

İlginizi Çekebilir

Bu Millet Feraset Sahibidir.

1 Kasım 2015’te yüzde 49 AK Parti ye oy veren vatandaş ne oldu da bu ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir