Evlatlarımız için dayanışma!

Bursa Şehir Gazetesi, birkaç hafta önce çok önemli bir konuyu gündeme taşıdı. Malum ilk ve orta düzeydeki okulların tam gün eğitime geçmesi için çalışmalar yürütülüyor ve bir kısmında da uygulanmaya başlandı.

Tekli eğitimle birlikte çocuklar okula sabah 9’da gidip saat 3’e kadar okulda kalıyorlar. Öğlen yemek saati de okul saatinin içinde kalıyor. Bugün okulların bir çocuğunda öğlen yemeği maalesef yok. Olanlarda da rakamlar 7-8 liradan başlıyor. Oysa bu rakamları karşılayamayacak binlerce veli ve öğrenci var. Geleceğimiz ve dünyadaki en kıymetli hazinemiz olan evlatlarımızı aç susuz okulda eğitemeyiz.

Biri yerken bir diğer çocuğumuzun aç olmasını hiçbirimiz kabul edemeyiz. O halde Şehir Gazetesi’nin önerdiği ve İstanbul’da uygulaması olan yöntem için harekete geçilmeli. Milli Eğitim Müdürlüğü’nün koordinasyonunda isminde eğitim yardımlaşma olanlar başta olmak üzere sivil toplum kuruluşları, gönüllü kuruluşlar öncülüğünde yavrularımıza ucuz ve kaliteli yemek sağlanmak için bir seferberlik başlatmak lazım.

İstanbul’da Ensar Vakfı her gün tam 25 bin öğrenciye ucuz ve kaliteli yemek sağlıyor. 2 lira 3 lira gibi çok cüzi rakamlarla. Bu işe kantincileri de katarak mağduriyet oluşturmadan ama evlatlarımızı aç bırakmayacak, sağlıklı beslenmelerine imkan sağlayacak bir organizasyon çok değerli olacaktır. Hem bu dernek, vakıf ve gönüllü kuruluşların en önemli vazifesi bu değil mi? Millette böylesi bir organizasyona destek verir. Yavrular aç susuz kalmaz, aileler mazlum olmazlar. Gerek inançlarımız gerekse kültürümüzde zaten bu tür dayanışma ve yardımlaşma var. Sadece hareket gerekiyor. Onu da STK ve gönüllü kuruluşlar mutlaka yapacaktır.

 

 

İlginizi Çekebilir

ABD dinin neresinde, din ABD’nin neresinde

ABD’nin gerek kuruluşu esnasında, gerek kuruluşu sonrasında ve gerekse Amerikan toplumunun kimlik inşasında din faktörü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir