Güzel insanlar ülkesi…

Her ne kadar her gün onlarca içimizi burkan haber izlesek ve okusak da; Anadolu, aslan yürükli insanların coğrafyasıdır. Bu topraklarda binyıllardır güzelliği ve iyiliği koruyan insanlar yaşıyor.  He muhteşem insanlık hikayeleri çıkar Anadolu’dan bu ülkenin güzel insanlarında. Binlerce kitap, binlerce film olur insanlık adına.

İşte onlardan birisi Konya’da yaşanıyor.  Emekli esnaf Lokman Yıldız, haftanın 3 günü eşinin yaptığı çorbayı hastane önlerinde zorda olan insanlara dağıtıyor. Tek bir karşılık olmadan, tek bir çıkar gözetmeden.

Selçuklu İlçesine bağlı Hüsamettin Çelebi Mahallesi’nde yaşayan 55 yaşındaki Yıldız, 4 çocuğunun annesi eşi Sıddık ile hayır işleri yapmaya karar vermiş. Kent merkezinde geçen yıl hizmete açılan Dr. Ali Kemal Belviranlı Doğum ve Çocuk Hastanesi’ne gelenlere çorba ikramı etmek için harekete geçen Yıldız çifti, çevresindekilerin, “Uzun soluklu yapamazsınız, o kadar insana nasıl çorba yetiştireceksiniz.” sözlerine aldırış etmeden işe koyuldu.

Emekli maaşı dışında geliri olmayan aile, “hayır mesaisi” adını verdikleri çorba ikramı için sabah 05.00’te kalkıyor. Lokman Yıldız’ın özenle tedarik ettiği malzemeler, eşinin yaklaşık 1,5 saatlik emeğinin ardından lezzete dönüşüyor. Yıldız, eşinin pişirdiği çorbayı hastane bahçesinde gelenlere yanında ekmekle ikram ediyor. Haftanın 3 günü sabah 07.00’den öğleye kadar süren “iyilik mesaisi” çevredekilerin de ilgisini çekiyor. Sıddık Yıldız’ın dağıttığı çorbayı tadanlar, ikramın çok lezzetli olduğunu söylüyor. Şaşkınlığını gizlemeyen vatandaşlar, Yıldız ailesine dua ediyor. Haftada 3 çeşit çorba hazırlayan Yıldız ailesi, belirli aralıklarla sıcak süt ikramında da bulunuyor.

Hikaye böyle uzayıp gidiyor. Anadolu’nun dört yanında bu ve benzeri insanlık resitallerine rastlamak mümkün. Bin yıldır bu millet bu topraklarda o yüzden var olmayı sürdürüyor. Bu millet olanca düşmanına karşı işte bu insanlığı ile ayakta kalıyor, mazluma mağdura umut oluyor, olmaya devam ediyor. Hasılı insanlığı yıkamazsanız bu coğrafyada (ki işte asıl yıkılamayacak olan iman ve insanlığı bu ülkenin) bu ülkeyi de bu milleti de yok etmenin bin mümkünü yok. Bu ülkenin güzel, vicdanlı, ahlaklı ve de aslan yürekli insanları iyi ki varsınız ve var olmaya devam edeceksiniz.

 

İlginizi Çekebilir

Bursaspor için tehlike kapıda!

Pazar akşamı Fenerbahçe karşısına çıkan Bursaspor, maçı izleyen herkese ‘dejavu’ yaşattı. İlk yarıda oynanan kötü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir