Her yürüyüş bir imtihandır

CHP milletvekili Enis Beberoğlu’nun devlet sırlarını ifşa etmekten 25 yıl hapse mahkum edilip tutuklanmasından hemen sonra Kılıçdaroğlu Ankara’dan İstanbul’a doğru yürüyüşe geçti. Her gün ortalama 20 km.ye yakın yol yürüyecek ve her şey planlandığı gibi biterse 23 gün sonra Kılıçdaroğlu hedefine varmış olacak. Hedefi ne peki? Kendi söylediğine ve taşıdığı dövize bakılırsa “adalet”. Adalet öylesine yüce, öylesine büyük bir değer ki; değil Kılıçdaroğlu tüm insanlık günlerce yürüse yeridir.

Bu yüzden adalet için yürüyorum diyene  dense dense ancak “yolun açık olsun” denir. Elbette, “Geçmişte CHP yargının başka kesimleri mağdur eden kararlarına karşı da yürümüş müdür, bu karar zülfiyara dokunmasa yine de yürünecek miydi?” diye sorulabilir. “Sokak tuzaklarla doludur, siyaseti sokağa taşırsanız bir daha meclise sokamazsınız” diye provakasyon uyarıları yapılabilir. Hoca misali mahkeme salonlarında kaybettiğini düşündüğün adaleti neden aynı mahalde değil de sokakta arıyorsun diye sorulabilir.  Bu yürüyüş uluslararası arenada Türkiye’nin aleyhine kullanılır, ülke menfaatlerine aykırıdır diye eleştirilebilir, ama yapılamayacak tek şey yürüyene “dur yürüyemezsin” demektir. Nitekim kimse Kılıçdaroğlu’na “yürüme”, ya da “yürüyemezsin” dememiştir, yazının yazıldığı gün itibarıyla üç gündür sorunsuz yürümektedir.

Temennimiz bu yürüyüşü Kılıçdaroğlu ve CHP kadar ülke olarak da sorunsuz sonuçlandırmak, tabir caizse adam gibi yürüyüp adam gibi bitirmektir. Her yürüyüş gibi Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşü de bir imtihandır. Sadece onun değil partisinin, iktidarın, diğer partilerin ve hep birlikte Türkiye’nin imtihanı. Dost düşman herkese OHAL şartlarında bile Türkiye’de barışçıl bir protesto eylemini yapabildiğimizi gösterebilmek hepimizin borcudur.

CHP buradan bir Kuvay_ı Milliye destanı çıkarmaya kalkmamalı, bu yürüyüşe kaldıramayacağı misyonlar yükleyip abartmamalı. Eğer abartmaz, provakasyonlara gelmez, amacından saptırmaz, başladığı gibi barışçıl bir protesto şeklinde bitirebilirse elbette bu CHP’nin hanesine olumlu puan olarak yansıyacaktır. Yok böyle yapılmayıp da iş mecraından saptırılır, kaos ve karışıklık isteyen ve bundan beslenen çevrelerin oyununa ve gazına gelinirse bu sefer tam tersi olur, CHP ülkenin geçtiği bu kritik günlerde kriz üstüne kriz çıkarmakla suçlanır ve bunun altında kalır.

İktidar sorumluluğu taşıyan AK Parti de ne kadar haksız, gereksiz ve kendisini siyaseten zora sokmak için yapıldığını düşünse de bu yürüyüşün güvenli bir şekilde yapılıp bitirilmesini sağlamalıdır. Şimdiye kadar iktidar bu sorumlulukla hareket etti, inşallah sonuna kadar böyle devam eder.

Elhasıl abartmaya değil adam gibi yürümeye ve adam gibi durmaya ihtiyacımız var. Her yürüyüş bir imtihandır ve biz muhalefeti ve iktidarıyla bu imtihanı başarmak zorundayız.

 

 

İlginizi Çekebilir

CHP Bursa’da Akkuş pimi çekti!

CHP Bursa’da aylardır devam eden iç savaşta oldukça ağır hasar alan İl Başkanı Hüseyin Akkuş, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir