Imax Tadında Ant-Man

Marvel’in şu ana kadarki en çok ses getiren filmi InfinityWar’ı geride bırakalı üç ay oldu. Biz filmin ikinci bölümünü bekleyeduralım, MarvelInfinityWar’da hiç ortalıkta görünmeyen küçük (bazense büyük!) kahramanı Ant-Man 2, nam-ı diğer Ant-Man andtheWasp ile hayranlarının karşısına bir kez daha çıktı. Elbette InfinityWar tadında bir yapım beklemiyorduk. Ant-Man nasıl anlatsam; daha küçük, daha ailevi ve küçük çocukların çok seveceği türden bir kahraman. Zaten Ant-Man’e can veren Paul Rudd’un esprileri ve çocuksu halleri ile ciddiyet minimum seviyeye indirgenmiş durumda.

Fazla spoiler vermeden olayı anlatayım: Ant-Man andtheWasp, InfinityWar’ın öncesinde geçen “prequel” olarak tabir edilen bir film. Ant-Man 2’nin kronolojik sıradaki yeri çok tartışıldığından film henüz vizyona girmeden bu bilgi paylaşılmıştı. Filmin başrollerini yine Paul Rudd ve EvangelineLilly canlandırıyor. Ant-Man, yani gerçek kimliği ile ScottLang, CivilWar filminde Kaptan Amerika’nın çağrısına yanıt vererek olaylara müdahil olduğu için ev hapsindedir. Doğal olarak Scott da vaktinin büyük bir bölümünü kızıyla geçirmektedir. Diğer yandan Dr. HankPym ve kızı Hope Van Dyne kuantum boyutuna küçülüp geri gelebilmeye çok yaklaşmışlardır. Amaçları yirmi sene önce kuantum boyutuna küçülüp öldüğü varsayılan Hope’un annesi Janet Van Dyne’ı geri getirebilmektir. Tabi bu esnada kötülük de boş durmaz. Dış güçler de kuantum boyutuna küçülebilmeyi sağlayan laboraturaın peşindedir ve istese de istemese de Scott da Ant-Man elbisesini bir kez daha sırtına geçirmek durumunda kalacaktır.

Ant-Man andtheWasp her açıdan Marvel’in minimal içerikli filmlerinden. InfinityWar’da dünyalar söz konusu iken veya Thor: Ragnarok’taAsgard’ın kaderi ele alınırken Ant-Man 2’de daha kişisel çıkarlar söz konusu. Peki, bu filmden zevk almamıza engel mi? Elbette hayır! Açık konuşayım, ilk filmde aldığım tadı bu filmde alamadım. Benim için ilk Ant-Man filmi on üzerinden dokuz ise ikinci film yedi veya yedi buçuktur. Aslında bunun başlıca sebeplerinden birisi de InfinityWar ile filmlerin doruk noktasına ulaşması. İster istemez beklenti çok artıyor. Biz filmimize dönecek olursak; hikaye olarak klişe olgular karşımıza çıksa da karakterlerin kişilikleri filmi adeta göklere çıkarıyor. Scott’un bahsettiğim hal ve tavırları zaten on numara. Arkadaşı Luis de bambaşka bir seviye ve her ekrana çıkışında gülmek garanti. Dr. Pym’inScott ile didişmeleri de ayrı bir eğlence. Kısacası hikayeden ziyade karakterleri izlemek büyük zevk veriyor. Elbette bunun anlamı hikaye kötü değil. Dediğim gibi Marvel’İn bizde yarattığı beklentiler bayağı bir yükseldi.

Ant-Man andtheWasp filmini henüz izlemediyseniz IMAX – 3D olarak izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Bursa’da Sur Yapı Marka AVM’sinde bulunan sinemada IMAX olarak izleyebileceğiniz film gerçekten bambaşka bir deneyim sunuyor. Özellikle ses sistemi bakımından farklılığını ortaya koyuyor. 3D olarak ise her sahnesi sizleri hayrete düşürmese de bazen öyle sahneler vardı ki elimi uzatıp yakalamaya çalışmadan edemedim:)

Ant-Man andtheWasp, daha çok ailelere hitap eden yapısı ile sıcacık bir Marvel filmi olmuş. Hatta Marvel evrenine hakim olmayan aile bireyleri ile de (mesela anneniz babanız:) rahatça gidebilir ve onların da eğlendiklerine şahit olabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir

Kuşatma ve işgal

Abdülhamit’in bir ayaklanma sonunda iktidarını kaybetmesi, Filistin için de ikinci felaketin başlamasına neden olmuştu. Birinci ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir