İşid- Hatip College !

Geçmişte İslamoğlu hakkında yazdığım ve kendileri ve takipçilerince ‘Dostça’ bulunan eleştirimden (http://sehirmedya.com/yazarlar/islamoglunun-papucu/) sonra bu kez de dostça bir eleştiri daha yapmayı düşünüyorum.

Ben de bir imam hatip ve ilahiyat fakültesi mezunuyum. Ve İmam Hatip lisesinde öğretmenlik yapmış birisiyim. Ve üstelik hem öğrenci olduğum dönemde ve hem de öğretmenlik yaptığım dönemde en az İslamoğlu kadar da ‘aykırı’ birisiydim. Öyle ki ilahiyat fakültesindeyken arkadaşlarımca ‘Parazit’ lakabı ile lakaplandırılacak kadar da aykırıydım.

Mustafa hocanın imam-hatip liseleri ve ilahiyat fakültelerinin müfredatı hakkında 19 maddede  (Edip görmesin) sıraladığı eleştiri ve önerilerin çoğuna katılırım ve hatta daha fazlasını bile söyleyebilirim. Eminim, O’nun yazmadıkları da vardır. Çalıştığım İmam Hatip Lisesinde 1994 yılında yaptığımız zümre öğretmenler toplantısında benzer eleştiri ve önerilerimi dile getirdim ve tutanağı da ben yazdığım için tutanağa geçirdim. Derslerimde de bunları uygulamaya çalıştım.

Hatta İmam-hatip lisesi adındın dahi değiştirilmesi gerektiğini yazdım. ‘Dini İlimler Lisesi’, ‘İlahiyat Koleji’, ‘İlahiyat meslek Lisesi’, ‘Dini İlimler meslek Lisesi’… gibi isimler önerdim. ‘İmam Hatip’ adının Laikçilerin bizim neslimize giydirmeye çalıştıkları bir misyon olduğunu, bu misyonun bize dar geldiğini, seküler bir din algısının, caminin içinde hapsedilmesi misyonunun kategorik olarak bize dayatıldığını, bunu reddetmemiz gerektiğini çok kez dillendirdim.

Mustafa hoca ne söylemişti de fırtına kopmuştu? Hatırlayalım:

“İmam Hatip ve İlahiyat müfredatı değişmedikçe bu memlekette geleceğin ışidçileri yetişmeye devam edecektir.”

Bunu gören ben dahil, dost- düşman herkes için şunları düşünmek hak olur:
1. Bu müfredatlar yüzünden memleketin imam hatiplerinden, ilahiyatlarından  ışidçi/ ışid kafalılar yetişiyor.
2. Işid’in kadroları arasında İmam-hatip ve ilahiyat menşe’li çok sayıda insan var.

Doğal olarak insanlar da bu temelsiz iddialardan dolayı Mustafa hocayı eleştirdiler ve saldırdılar. Ben de eleştirdim ve şunları yazdım:

“İmam Hatip ve İlahiyatların müfredatının yenilenmesi gerektiğine katılırım. Bu konularda çok şey konuşuluyor ve yazılıyor. Ben de yazdım. (http://sehirmedya.com/yazarlar/imam-hatip-tepesi/) Bazı çalışmaların yapıldığını, yapılmaya devam ettiğini de biliyorum.
Ama mevcut haliyle bile imam hatip ve ilahiyatların Süleymancıya Cübbeliye, Fettoşçuya, Işide, Radikal örgütlere karşı bir panzehir olduğunu tespit etmek zorundayız.
İslamoğlu şu konuda kendi açısından haklı olabilir: İmam Hatip ve İlahiyatlar, adına ‘Kur’an İslamı’ dedikleri İslam’a karşı da aynı işlevi görmektedir. Argümanını (ki argümandan çok bir ezberden ya da ithamdan bahsedebiliriz) buradan oluştursaydı daha anlamlı olurdu.
İslamoğlu’nun mantığından bakarak şunu da iddia edebiliriz: Kur’an ayetlerini meallerinden okuyup amel edenlerden de düz mantıkla hareket edip misal müşrik saydıklarını (Ki bu çok basittir) bulduğu yerde öldüren Işid kafalılar yetişebilir.
Ne diyeceğiz bu durumda: ‘Dikkat, hüküm çıkarmayınız’ mı…”

Bir gün sonra Mustafa hoca, aslında söylediklerinin özünün o tweetteki sözlerden ibaret olmadığını söyleyerek, asıl meramını kamuoyuna biraz geç te olsa açıklamıştır.

Bu açıklamadan sonra ise şunları söylemek isterim:

1. Sosyal medya hesabında yayınladığı şeyden hareketle düşünce serdedenlere kızmak/ suçlamak yerine sadece özür dilemek gerekir.

  1. Mustafa hoca düşüncelerini abartılı/ provokatif kelimelerle söylemekten vazgeçmelidir. Işid vs gibi ifadeler yerine cehalet, bağnazlık… vb kelimeler kullanabilirdi. Bunu daha önce de Fettoş cenabetinin papuçları ile ilgili olarak yapmış ve zor durumda kalmıştı.
  2. Mustafa hoca her sözünün düşmanlarınca aleyhinde kullanılabileceğinin farkında olarak konuşmalı ve kelimelerini seçmekte daha titiz olmalıdır.

Yazımı Cübbeli’nin bir sözü ile bitiriyorum:

Sakın ilahiyat okumayın, medreselere gidin

İlginizi Çekebilir

Bu Millet Feraset Sahibidir.

1 Kasım 2015’te yüzde 49 AK Parti ye oy veren vatandaş ne oldu da bu ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir