İstifa istifhamı!

Alınan karar üzerine bazı parti yöneticileri ve Belediye Başkanlarına önce bir fısıldama, daha sonra da resmen söyleme şekliyle istifa etmeleri gerektiği iletildikten sonra Kadir Topbaş, başına daha fazla iş açmamak ya da saygılı olmak adına derhal istifasını verdikten sonra, diğerleri için de aynı şeyin beklentisi vardı. Ne var ki, bazıları önce koltuğunu kaybetmeme dürtüsüyle mücadele etmeyi düşündü. Bunların başında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek geliyor. Gökçek, ısrarla biraz daha kalmak istiyor ve bunu defalarca Sayın Erdoğan’a iletti. Ancak, kararlı bir lider olan Sayın Cumhurbaşkanı fikrini değiştirmedi.

Malumu yazıyoruz ama gelişmelerin nasıl şekillendiği konusunda bir duyum aldım. Bunu iyi anlatabilmek açısından önemli olduğu için de böyle bir giriş yapmayı gerekli gördüm.

Şimdi gelelim aldığım duyuma ve nelerin nasıl şekillendiğine. Biliyorsunuz Paganlar Sayın Erdoğan’ın gitmesini, hatta (Allah korusun) tamamen ortadan kaldırılmasını istiyor. Bu bir sır değil. Bunu 15 Temmuz’da deneyip başaramadılar. Yüce Rabbim onu bize bağışladı. Bu seçeneğin zor olduğunu gören Paganlar daha akla yatkın ve tatminkâr bir “zayıflatma” projesini geliştirmek için bir taraflarını yırtarken, Amerikan gizli servisinin çakalstratejistleri uyku durak bilmeden kafa yorarak, son gelişmelerden yararlanmanın yollarını aramaya başladı.

Şimdi, siz komplo teorisi olarak nitelendirebilirsiniz ama bir stratejist dostum bana bir şeyler fısıldadı. İşte o fısıldamanın bazı detaylarını aşağıda vereceğim. Gözünüzü açıp iyi okuyun. Sonra çamurunuzu atarsınız, gerçek ortaya çıkınca da ben size bir taraflarımla gülerim.

ABD istihbaratının bu Paganların kuklası olan bölümü (daha iyi anlamanız için bir tür ABD derin devleti de diyelim.) bu istifa meselesinin Sayın Erdoğan’ı zayıflatmak için nasıl kullanılabileceği stratejisini belirledikten sonra bazı kulaklara fısıldamaya başladı. Bunlar içerisinde en rahat manipüle edilebilecekleri de buldu. Bu arada sakın ola sanmayın ki adamlara gidip, “Biz CIA’den geliyoruz. Dediğimizi yaparsanız ihya olursunuz.” Demek gibi salakça bir şey yapmadılar elbet. Onlara yaklaşabilecek uygun kişiler bulunup koltuklarını nasıl koruyabilecekleri anlatıldı. İşin bu bölümünde, FETÖ’nün uykudaki şeytanları da derhal devreye girip hazırlanan tezgâha koşulsuz destek vermeye başladı. Ayrıca Sayın Cumhurbaşkanımızın aleyhine olabilecek en küçük şeye yeni gelinin damadın ceketine saldırdığı gibi saldıran CHP’li bazı hukukçuların da kulağına fısıldanarak destek istendi.

Beklendiği gibi bu destek derhal verilmeye başlandı. Bu arada, Kılıçdaroğlu (bilmem bir şeyler bildiğinden mi yoksa muhalefet olsun diye mi?) da atlayıp Gökçek’e destek verdi. Bursa’da ise her zamanki gibi çıkar kaygısı ağır bastı. Bir taraf sessiz kalıp izleme kararı verdi. (Ürkek bir politika ve saman altından su yürütmeyi şiar edinmiş taraftır bu.) Diğer yandan kendine daha çok güvenen taraf da aldığı talimata da güvenerek (kendi kirli çamaşırlarından korktuğu için işine böylesi geldiğinden) ama yine de temkinli bir şekilde Recep Altepe’ye şöyle dedi;

“Akıllı ol. İstifa etmezsen seni atamazlar. Soruşturma falan açmaya karar verirlerse daha da iyi. Bu işin mahkemesi var, olmadı AİHM’i var. Sana büyük hukuki destek de verilecek. İstersen bir de Gökçek ile görüş.”

Altepe Avrupa’ya gittiğinde oradaki hatlardan kimi aradı? Kiminle görüştü? Ne görüştü? Bilemiyoruz ama bazı görüşmeler yapmış olması olası. Yurda döndüğünde epey bir dolmuş görünmesi ve “İşimizin başındayız.” Sözleri de bunu gösteriyor. Ayrıca, Altepe’nin bir de küskünlüğü var. Sayın Cumhurbaşkanı onu aramamış belli ki.

Diğer yandan bu başkanlara “İstifa etmeyip direnin.” Denirken ayrıca bir de gerekirse partiden istifa edin.” De denildiği söyleniyor. Yüreği yeten, yettiği kadarını yapacak. Yoldan dönenler olacak mı? Göreceğiz. Baksanıza Sayın Başbakan “Arkadaşların gereğini yapacağına inanıyorum.” Dedi. Bu inancın elbet bir dayanağı vardır. Yoksa da verdiği bir mesaj mutlaka vardır.

Ahval ve şerait bu iken şunu da belirtelim. Ankara durumun çoktan farkında ve karşı strateji geliştiriliyor. Karşı strateji ne mi olacak? Onu da bekleyip göreceğiz.

 

İlginizi Çekebilir

Kamu kendine çeki düzen versin

09.12.2018 Son yıllarda kamu kurumları ve bu kurumları yöneten kişiler gerçekten kantarın topuzunu kaçırmış durumda. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir