İYİ Parti seçime girmeli

 Bekleniyordu oldu. “Bahçeli’ye açıklatılır” deniyordu öyle oldu, erken seçim, daha doğrusu “hemen seçime” karar verildi. 65 gün sonra, 24 Haziran 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri için çifte sandık kurulacak, hayırlı olsun.

Normal seçimlere bir buçuk yıl kala, bu kadar yakın bir tarihte, alelacele seçime karar verilmişse kamuoyuna politik cümlelerle takdim edilen sebeplerin ötesinde ve derininde daha büyük bir kavga var demektir ve bu kavgadan ülkeyi sağ salim çıkarabilmek için seçimlerin bir an önce yapılması gerekmiştir. Artık karar verildiğine göre sebebine takılmanın bir yararı yok.

İlanından altmışaltı gün sonrasına, üstelik OHAL şartlarında seçim yapmak hiç kolay değil. Bir sürü telaşı ve tartışmayı beraberinde getirir. Erken seçim kararı alındığından itibaren en çok tartışılan ve merak edilen konulardan biri de İYİ Parti’nin seçime girip girmeyeceği oldu. YSK başkanı ilk açıklamasında renk vermedi, tam bir yargıç gibi konuştu, konuyla ilgili siyasi partiler yasası ve seçim yasaları malum buna göre konu önümüze gelir ve biz de kararımızı veririz dedi. Elbet veririler, ülkeyi kararsız bırakmazlar da acaba o karar tartışmaları bitirecek, adalete, hukuka ve demokrasiye uygun bir karar olur mu?

Mevcut mevzuata göre İYİ Partinin seçime girmesi riskli ise yapılacak şey “ne yapalım partinizin şartları tutmuyor, inşallah bir dahaki sefere” demek mi yoksa mevzuat engelini kaldırmak mıdır? Ben ikincinin tercih edilmesinden yanayım, zira eğer böyle yapılmaz ve İYİ Parti seçimlere katılamazsa buradan cumhur ittifakı hiçbir şey kazanamaz, kazanan yine Meral Akşener olur. Nasıl mı? Tabi ki haklı bir mağdur olarak. Meral Hanım sorar meydanlarda, siz seçimleri zamanında yapsaydınız benim seçime girmeme bir mani kalır mıydı? Hayır. Peki, siz seçimleri hemen yapabilmek için meclisi çalıştırıp bir sürü yasal/anayasal değişiklik yapıyor musunuz? Evet. O halde benim önümdeki engeli de sizin önünüzdeki engeller gibi neden kaldırmıyorsunuz? Beni seçime sokmuyorsunuz, çünkü benden korkuyorsunuz der, bunun propagandasını yapar da yapar.  Bize göre çok abartılı kamuoyu anketleri ile alacağı oyun % 20’lerde gösterildiği bir partinin seçime katılamaması, OHAL şartları altında girilmesi nedeniyle zaten tartışılacak olan seçimleri daha da şaibeli hale getirir. Üstelik sadre şifa da olmaz. Akşener B ve C Planları olduğundan bahsetti, kendisi 100 bin imza bulup başkanlığa aday olabilir, partisini de seçimlere katılma hakkı bulunan tabela partilerinden biri ile seçime sokabilir. Bunlara hiç gerek yok. Bize göre bu konuda Sayın Cumhurbaşkanı ön almalı, acilen bir açıklama yaparak “temennimiz İYİ Partinin de seçimlere katılmasıdır, mevzuat engeli varsa da çözülür” demelidir. Aksi halde mağdur sever halkımız Meral Abla efsanesinin peşine düşer ve en az beş puan da bu mağduriyet nedeniyle fazladan oy alır.

Ak Parti’nin tabanından İYİ Parti’ye gidecek oy görünmüyor, MHP de zaman içinde kendi tabanını konsolide etmeyi başardı, üstelik ittifakla seçime girileceğinden baraj endişesi de yok. Kısacası kazanmak için hiç kimsenin mağduriyetine ihtiyacı yok Cumhur İttifakının. Ama mağdur “Meral Abla” efsanesi yaratmak istiyorlarsa kendileri bilir. Vicdanımın ve aklımın sesini dinledim, her ikisi de aynı şeyi söyledi, İYİ Parti seçime girmeli.

Girmeli ki bol keseden atan anketörler ne kadar attıklarını anlasın, girmeli ki zafere gölge düşmesin.

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Evinin hanımı, işinin kadını olmak;

Ta 90’lı yıllarda henüz bir şeyin farkında olmayan bir çocuk olarak bile hatırlıyorum, çalışan kadın ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir