Japon Animasyonları Animelerde Türk Esintisi

Shoukoku no Altair animesi duyurulduğundan beri animelerde Türkiye muhabbeti aldı başını gidiyor Öyle ki; gazetelerde bile “Osmanlı Geliyor!” diye başlıklar gördük, alakasız köşe yazarlarından manga nedir – anime nedir öğrendik:) Durum böyle olunca Shoukoku no Altair dışında şu ana kadar animelerde Türkiye hakkında neler görmüşüz bir bakmalım dedim.

1- Trinity Blood

2005 yapımı animede vampirler Vatikan’dan sonra dünyanın en büyük ikinci politik gücüdür ve vampirlerin başkenti İstanbul’dur. Kont Süleyman ve yeniçeri askerleri gibi terimler de animede geçmektedir.

2- Ouran High School Host Club

2006 yapımı ve işin aslı benim pek sevmediğim animenin bir bölümünde Türk kültürü etkinliği yapılarak Türk yemekleri sergilenmiştir.

3- Spriggan

1998 yapımı anime filmi bizleri Ağrı Dağına götürüyor. Arcam adındaki gizli ve dünya çapındaki bir örgüt kayıp bir uygarlığın kalıntılarını incelemektedir. Bulgular üç araştırmacıyı Ağrı Dağına yönlendirir ve orada Nuh’un Gemisi’nden kaldığı tahmin edilen enkazlar bulurlar.

4- D.Gray-man

103 bölüm olan ve 2006 – 2008 yılları arasında yayınlanan D.Gray-man’da birkaç bölüm İstanbul’da geçmektedir. Maraş dondurması,” Selim-san” adlı karakter, boğaz, Kapalıçarşı ve Sultan Ahmet Camii animede boy göstermişti.

5- Cowboy Bebop

Sevdiğim serilerden birisi olan 1998 yapımı animenin sekizinci bölümünde karakterler Kapalıçarşı benzeri bir alana gitmektedirler. Burada da Aile Pazarı ve Erdal Bakkal (evet, yanlış okumadınız 🙂 ) gibi tabelalar bulunmaktadır.Ayrıca telaffuzu bozuk bir şekilde “affedersiniz, hesap lütfen” diye Türkçe dublaj cümle de geçmektedir.

6- Ghost in the Shell

Ghost in the Shell’in Stand Alone Complex adlı anime serisinin ikinci sezonunda “Invidual Eleven” adlı bölümde dünya liderleri hakkında araştırma yaparken Atatürk’ün portresi ve İstanbul Boğazı görülür.

7- Hetalia: World Series

Bölümleri genelde beş – altı dakika süren ve internet üzerinden yayınlanan Hetalia serisinde ülkeleri karakterler temsil etmektedir. İkinci sezon olan World Series’te ise Türkiye karakteri de bulunmaktadır. Seride Türkiye, hırslı ve oldukça dost canlısı olarak tasvir edilmiştir.

8 – Shougeki no Soma

Japon animesinde döner! Evet, yemek pişirme temalı animenin bir bölümünde Hayama adlı karakter milli gururlarımızdan döner yapmaktadır.

9- Shoukoku no Altair

Ve elbette bu yazının yazılmasına vesile olan anime… Anime Osmanlı döneminde geçiyor ve genç bir Paşa olan Mahmut’un macerasını konu alıyor. Ayrıca anime dolaylı yönden değil de doğrudan Türkleri içeren ilk anime olma unvanına da sahiptir.

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Kara, süper, hiper cumalara değil, yerli üretim haftasına ihtiyaç var!

Yerli ve milli üretimin önemi her geçen gün artarken, dünyadaki gelişmeler, Türkiye’nin coğrafyasındaki konumu, bu ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir