Anasayfa / Yazarlar / Kimseden yana değil, sadece  gerçekten yana olan bir medya

Kimseden yana değil, sadece  gerçekten yana olan bir medya

Bir yıldır bu gazetenin köşesinde, Çarşamba günü sizlerle beraberiz. Allah nasip etmiş bir yıl boyunca her hafta yerine göre Türkiye veya Bursa gündemine dair fikir ve görüşlerimizi buradan sizlere iletmişiz. Öncelikle hem Şehir Medya okurlarına  ve bizatihi yazılarımı takip eden  okurlarıma teşekkür ediyorum. Sizler bu gazeteye sahip çıktığınız için biz buralardan sizlere seslenmek imkanı buluyoruz. Şehir Medya ailesi olarak herkes üstüne düşeni yaptığında  bu gazetenin Bursa ve Türkiye gündeminde daha da etkin olacağından şüphem yok.

 

Her meselenin üzerine cesurca gitmeye hak ve hakikatten yana olma çabasındayız.  Bir ülkede basının göbeğinden bir yere bağlı olmadan, hiçbir grubun ve oluşumun sesi olmadan, sadece gerçekleri yazarak ayakta kalmaya çalışması şimdiye kadar çok zor oldu. Hala da bu algı devam ediyor. Tam olarak öyledir diyebileceğimiz, tamamen halkın ve hakkın yanında olan bir ulusal basından, medyadan  söz edemiyoruz.

 

Bir bakıyorsunuz tamamen İktidarın yanında olan bir anlayışla yayın yapılıyor, diğer yandan tamamen iktidar karşıtı bir anlayış. Hemen hemen her partinin yayın organı diyebileceğimiz gazeteler var. Hal böyle olunca her fikir ve düşünce sahibi de sadece kendi görüşündeki yayın organını takip ediyor.

Bunun neticesin de ülkemizdeki farklı görüşte olan  insanlar, kendi fikirlerinde daha çok fanatikleşiyor. Devamlı politize olmuş bir toplumla karşı karşıyasınız. Zaten ülkemizin gündemi bulunduğu zaman  ve coğrafya nedeniyle her daim sıcak ve hareketli. Sürekli  heyecan yaşayan gerilimli bir toplum olduk. Bu ülke insanının heyecan ve gerilim filmlerine gitmesine gerek yok. Her an, her gün o gerilimi, heyecanı bir şekilde yaşıyoruz.  Bir de buna basının bunu kendi fikrine göre yandaşlarına pompalayarak  vermesi  insanlarımızı ne yapacağını bilemez hale getiriyor.

 

Sanırım bunun böyle olması Ülkemizdeki hangi partiden olursa olsun siyasilerinde  işine geliyor. Partilerin en ön plana çıktığı parlamenter sitemde, her parti kendi kitlesini elinde tutmak ve kaybetmek istemediğinden, sürekli bu gerilim ortamı partiler arasındaki kaymaları da engelliyor.  Geriye dönüp  son yılların seçimlerini incelediğimizde de bu net olarak görülüyor. Partilerin almış olduğu oy oranlarında bir oynama gözükmüyor. Hele bu ana muhalefet için adete sabitlenmiş durumda.

 

Parlamenter sistemden, bir nevi Başkanlık sistemi olan bir sisteme adım atmak için kolları sıvadık. Sanırım bu nisan sonuna kadar önümüze bir sandık gelecek. Ve o sandığa kadarda bu gerilim ve heyecan durumu devam edecek.

 

Diliyorum ve öyle tahmin ediyorum, bu yeni sistem fikirler arasında radikalleşmenin önüne de geçecek. Sadece 5 yılda bir yapılacak seçimle İcraatın kesintiye uğramadan devam edecek olması ve seçimlerde partilerin değil kişilerin öne çıkacak olması toplanda bu kamplaşmanın da önüne geçecektir.

 

Basın ve Medya da bu yeni döneme şimdiden kendini hazırlamak zorundadır.  Sadece o fikri savunduğu için, o fikirde olanların tamamının iyi, veya tam tersi kötü olduğu yaklaşımlarla yayınlarına devam edemezler.  Sadece bir tarafın görüşünü sürekli iyi veya kötü gösteremezler. Zaten böyle olması da bundan sonra ki dönemde pek bir işe yaramayacak.

Daima Hak ve adaletten yana olan, sadece gerçekleri çarpıtmadan yazan veya yayınlayan bir anlayışın hakim olduğu basın ve medya yapılanmasına şiddetle bu toplumun ihtiyacı vardır.

Bu  büyük bir boşluktur. İnsanımız buna hasrettir.

 

Şimdi birileri yazdığın gazete dahi öyle değil diyebilir. Buna da logosunda ki resmi gösterebilir.

İşte işin başında  şu an karşımızda görünenlerin anlamadığı gerçekte budur.

 

Bayrak ne kadar bu toplumun ortak değeri ise, halkın seçtiği bir Cumhurbaşkanı da bu toplumun ortak değeridir.

 

Biz toplum olarak bundan böyle kim olursa olsun her  5 yılda bir seçeceğimiz lideri bu toplumun ortak değeri olarak kabul edip öteki görmeyerek,  Devletimizin bekası adına kucaklarsak, bu ülke çok daha ileri ülkeler seviyesine ulaşacaktır.

 

Sanırım yeni dönemde bunları daha da kapsamlı olarak birbirimize izah edeceğiz ve içselleştireceğiz. Dedik ya şu anda en politize ve radikal bir durumdayız. Birbirimizi dinlemiyoruz. Sadece kendi fikirlerimizi söyleyip geçiyoruz. Empati yapılacak bir döneme basının öncülüğünde adım atmamız dileğimdir.

 

Bunu da buradan Şehir Medya  adına biz başlatmış olalım.

İnşallah öncülüğünü yapar, kimseden yana olmayan sadece gerçekten yana olan bir medya anlayışı ile,  Şehir  Medyayı  ulusal  medya ortamına da taşımız oluruz.

Selam sevgi ve dua ile…

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Doğru Noktada “Birlik” Olmak

Oldum olası özellikle bizim mahalledekilerin siyasi ikbal ve dünyevi menfaatlerini “susmaya” endekslemesini, bir türlü anlayabilmiş ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir