Kıssadan hisseler

Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in, 12. suresi olan ve 111 Ayeti Celile’den oluşan Yusuf suresi baştan sona zikredeceğim kıssayı anlatmaktadır. Surede çok önemli mesajlar verilmektedir. Bu mesajlardan sadece bir kısmını maddeler halinde arz etmeye çalışacağım. Cenabı Hak kıssadan hisse alanlardan eylesin.

1-Yusuf AS, Yakup AS’ın on iki oğlundan biridir. Rüyasında on bir yıldız, ay ve güneşin kendisine secde ettiğini gördüğünü babasına anlatmış. Babası Yakup AS rüyada gördüğü on bir yıldızın kardeşlerini temsil ettiğini, ay anasını, güneşte babasını işaret ettiğini ve ileride Peygamber olacağı şeklinde rüyayı tabir etmiştir.

Yakup AS. Oğlu Yusuf’a bu rüyayı asla kardeşlerine söylememesini, söylediği takdirde kendisine tamah edip kötülükler yapabileceklerini söyledi. Yusuf’un kardeşleri babalarının Yusuf’a çok daha iyi davrandığının farkında oldular ve Yusuf’a karşı hileler planladılar ve bu planları uygulamaya koydular. İşte burada alınacak ibret noktası şu olmalıdır.

Çekememezlik, tamah, kin ne büyük hastalıktır ki kişileri kardeşlerini öldürmeye ve babanın üzüntü ve ağlamaktan gözlerinin kör olmasına kadar sebep olmaktadır. Onun için çekememezlik, tamah ve kin hastalığından kurtulup Allah ne verdiyse halimize razı olmalıyız. Kimsenin malına, mülküne, servetine tamah etmemeli. Çok güzel bir söz vardır ‘’mal sahibi mülk sahibi hani bunun ilk sahibi, mal da yalan mülk de yalan var birazda sen oyalan.’’

2- Kıssadan alınacak ve en önemli husus şudur. Yusuf’a dünyanın en güzel kadını olarak kabul edilen Mısır Azizinin eşi Züleyha birleşme teklif ediyor. Genç ve yakışıklı olan ve o anda peygamber de olmayan Yusuf bu teklifi kesinlikle reddediyor. Ben alemlerin Rabbi olan Allah’tan korkarım diyor. Züleyha Yusuf’a sahip olmak için her türlü hileye başvuruyor. En son teklifi ya benim teklifimi kabul edersin ya da zindana girersin diyor. Yusuf bu tehdide aldırmıyor ve bütün insanlığa ders olacak bir cevap veriyor. Benim için zindana girmek senin teklifini kabul etmemden çok daha sevimlidir diyor. Ve zindana giriyor.

Zina en büyük günahlardandır. Cenabı Hak Kuranı Kerim’inde zinaya yaklaşmayın buyuruyor. Günümüzde birbirini aldatan eşler televizyonlarda arzu endam etmektedir. Fuhuş ise ayyuka çıkmaktadır. İşte böyle bir zamanda Yusuf’un hayatı örnek alınmalı. Nefsine hakim olmayan nefsinin esiri olur, nefsine hakim olan Yusuf gibi, köle olarak Mısır’a girdiği halde Mısır’ın sultanı olur.

Müslüman olan bir kimse kısa bir dünya zevki için ebedi hayatını perişan etmemelidir, Cennetin ebedi nimetlerinden mahrum olmamalıdır. Tabi yazdıklarım Müslümanlar için geçerlidir. Gayri Müslimler için böyle bir değer ölçüsü yoktur. Onlar hakkında Cenabı Hak onlar necestir, yani pisliğin ta kendisidir buyuruyor.

Televizyonlarda seyrediyoruz ABD eski başkanı ve bugün ki başkanının rezilliklerini kepazeliklerini. Zaten batı bir bataklıktır orda değer ölçüsü yoktur. İnsana kıymet yoktur. Bir erkeğin başka bir erkekle evlenmesi bile birçok batı ülkesinde serbesttir.

Ahlak da fazilette İslam’dadır. Onun için hedeflerinde İslam vardır ve İslam’ı yüce duygulardan mahrum etme fikri vardır. Bir İngiliz parlamenter Kuran’ı eline alarak Müslümanları bu Kuran’dan koparmadıkça gayemize erişemeyiz demiştir. Onların inançlarına da davranışlarına da lanet olsun. Kıssadan hisseye gelecek yazıda devam edeceğim. Selam Hakka tabii olanlara.

İlginizi Çekebilir

15 Temmuz’u unutmadık, biline!

Fransa’da sarı yeleklilerin şiddet içerikli protestoları devam ediyor.  İlk başlayan eylemler genelde araç sahiplerinin akaryakıt ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir