Listeler

Partilerin Milletvekili aday listeleri Yüksek Seçim Kuruluna verilerek kamuoyuna açıklandı. Her seçimde olduğu gibi listelerde açıklamadan sonra meydana gelen bazı kırgınlıklardan dolayı meydana gelen parti içi çalkantı bu defa CHP’de çok daha fazla ses getirici oldu. Özellikle Eren Erdem, Mustafa Balbay, İlhan Cihaner, Haluk Pekşen, Barış Yarkadaş, Fikri Sağlar gibi isimlerin listelere girememesi Kılıçdaroğlu’nun muhaliflerinin tasfiyesi olarak değerlendirildi.

Bu isimlerin Muharrem İnce’ye yakın olması ve seçim sonrası Muharrem İnce’nin de kenarda kalacağı düşünülürse; Ana Muhalefetin değişmez partisi CHP’nin Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, şimdiden kendine dikensiz bir gül bahçesi oluşturarak, önümüzdeki 5 yılı Ana Muhalefet İmparatoru olarak geçirmeyi garantilemiş olacak. CHP’deki bu çalkantı seçim nedeni ile hemen durulsa da, seçimden sonra bu isimlerin yeni bir arayış içine gireceğinin göstergesi olacak. Özellikle Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanlığı adaylığında alacağı oy, CHP’nin mecliste vekil seçimi için alacağı oyun farklı olarak üstünde olması bu ekibin elini daha da güçlendirecektir. Hemen olmasa da, bir yıl içinde bir kurultayın toplanmasını isteyebilirler. Veya son ihtimal,  bu isimler solda yeni bir parti arayışına girebilirler. Ancak önlerinde Emine Ülker Tarhan’ın kurup kapattığı Anadolu partisi gibi kötü bir örnekte durmuyor değil.

Bir lider partisi durumunda olan MHP, İYİ partinin kurulmasıyla birlikte muhaliflerin parti dışında kalması sayesinde parti içi disiplini daha iyi sağladı. MHP te bu çalkantı hemen hiç görülmedi desek yeri var. Gerçi Bursa’da abi sitemi MHP’de de yine bu seçimde devam etse de, bazı partililer bunu karınlarından konuşarak söylese de,  Bursa’da dahi bu konuda bir sıkıntı kamuoyuna yansıdı diyemeyiz.

Ak Parti listeleri açıklandığı saatlerde her zaman olduğu gibi bazı sıkıntılar sosyal medya üzerinden yansıtılsa da, saatler ilerledikçe daha listelerin açıklanmasının üzerinden 24 saat geçmeden genel bir kabulün tüm kamuoyuna yansıdığını gözlemliyoruz. Bununla beraber en çok konuşulan ve sıkıntısı epeyce sürecek olan, hatta karşı cephenin de diline dolayacağı konu Bülent Arınç’ın oğlu Ahmet Mücahit Arınç’ın İstanbul 3. Bölgeden aday gösterilmesi oldu. Bence partinin bu sıkıntıyı aşması gerekiyor. Milletvekilliğinin babadan oğula geçen bir miras durumuna getirilmemesi gerek. Özellikle Ak partinin bunu kamuoyunda konuşturmaması gerek.

Bursa listelerine baktığımızda en göz doldurucu listenin yine Ak partide olduğunu gözlemliyoruz. Bu defa parti tabanının öyle yüksek sesle itiraz edebileceği bir durum söz konusu değil. Efkan Ala’nın yine liste başı olması Bursa’da Ak Parti’nin abilik müessesesini devam ettirdiğini gösteriyor. Diğer yandan Milletvekillerine imzalattırılan seçim bölgelerinde ikamet etme taahhüdü Efkan Ala’yı bundan böyle temelli Bursalı yapacağa benziyor. Zira vekil olması ile de Bakan olmasının önü kesilmiş oluyor. Bu bakımdan Efkan Ala’ya Bursa için artık bir abi değil, Bursa’nın Bursalı bir vekili olarak bakılacağını gösteriyor.

Bence Ak parti listelerindeki en büyük sürpriz, 1. Bölgeden Refik Özen’in listeye girmesidir. 27. Dönemde aday adayı dahi olmayan Refik Özen’i listede gördük, hem de seçilecek yerden. Ak Parti genel merkezi bu tavrı ile tabanına ve teşkilatlarına şu mesajı da vermiş oluyor.  “Siz parti teşkilatlarında yıllarca yılmadan mücadele etmişseniz, partinin size verdiği görevleri hiç itiraz etmeden neresi olursa olsun kabul ederek yerine getirmişseniz, aday adayı olmasanız da genel merkez sizi bulur ve layık olduğunuz görevi zamanı geldiğin de verir.”  Bu mesaj hem Mustafa Esgin, hem de Ahmet Kılıç için de geçerlidir. Mustafa Esgin’in 2002 deki ilk aday adaylığından beri, yılmadan, usanmadan ve küsmeden aday adayı olup temayülde en iyi neticeyi alsa da, seçilemeyecek yerde olsa da yine mücadelesine aynı şevkle devam ettiğini gözlemlemiş biriyim. Aynı şeyleri Ahmet Kılıç için de söylerim. Bunu yanı sıra listeye girmeyince küsenleri, kenara çekilenleri de gördük.

  1. Bölgede Gemlik’ten Zafer Işık’ın seçilecek yerde olması Gemlik, Mudanya ve Orhangazi’nin bir vekil hakkının korunduğunu gösteriyor. 8. Sıraya bayan kontenjanı olarak İznikli Selda Meriç’in konması İznik’in gönlünü almış gözükse de, İznik’i Bursa’nın dışına doğru itiyor.

Bunun yanı sıra “Faruk Çelik’in aday adayı olduğu halde, liste de olmayışını nasıl okumalıyız?” diye sorarsak. Şu an bakan olup ta listede olmayanlarla aynı durumda olduğu kanaatine katılırım. Unutmayalım ki, muhtemel oluşacak Başkanlık sisteminde Bakanların tamamı vekillerin dışından olacak.

“Binali Yıldırım niye listede?” diye sorarsanız, “Meclis Başkanlığı ne olacak?” derim. Hatta İstanbul’a Belediye Başkanı adayı kim olacak, Ankara’ya, Bursa’ya kim olacak diye sorarım.

Baktım ki, Reis yoluna emin adımlarla ilerliyor. Her şey akıllıca ve yerli yerinde yürüyor.

Bu durumda Ak Partinin Türkiye genelinde ve Bursa da ki Milletvekili sayısında artış bekliyorum. Türkiye’de HDP barajı aşmadığında 370, Bursa’da 14 benim için sürpriz olmaz.

Hadi Sadettin Cangül !..  Listede en fedakâr ve vefalı seni görmüşler. Reis sana büyük yük yüklemiş. Bunca senelik mücadelen İnşallah güzel bir görev ile taçlanacak.

Durmak yok, yola devam.

Selam, sevgi ve dua ile…

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Kim o 3 kuruşluk gazeteciler Yüksel Baysal-1

Katılıyorum sana Yüksel Baysal. Üç kuruş reklam alamadığı için CHP’li Mudanya Belediye Başkan Adayı Hayri ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir