Londra sokakları

Londra sokaklarında ince, sinsi bir yağmur var. Ne yağdığı belli, ne yağmadığı. İşte o tip bir hava. Islanıyorsunuz ama sanki ıslanmıyorsunuz yürürken. Oxford Circus İstasyonu’ndan çıktıktan sonra karşıya geçip ilerlemeyi tercih ederseniz eninde sonunda British Museum’a ulaşırsınız. Türkiye ve Mısır başta olmak üzere dünyanın önemli yerlerinden çaldıkları binlerce yıllık tarihi eserleri burada sergilerler. Yok, sola doğru düz giderseniz bizim paramızla 8-9 bin liradan başlayan fiyatlarla ayakkabı yaptırabilir, bir traş takımını üç bir liraya alabilir ya da bir kravata iki bin lira harcayabilirsiniz. Yok sağa dönüp aşağıya, Tottanham Court Road’a doğru yürürseniz alışverişin kralını yapacak mağazalar sağlı sollu dizilir önünüzde.

Ama, sola dönüp tekrar sola, aşağıya yürüseniz Soho’ya gidersiniz. Londra’nın en turistik ve aynı zamanda en tehlikeli yerlerinden biridir. Sex mağazalarından tutun da striptiz klüplere, sanat galerilerinden tutun da en meşhur restoranlarına kadar oradadır. Ha bir de “Chatham House” merkezi yer alır orada. St. James’s Square üzerindeki merkezidir bu The Royal Institute of International Affairs’in (Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü)

Londra İstanbul kadar karışıktır, alışkın olmayan kayboluverir maazallah. Chatham House yerine İsveçli kızların pazarlandığı bir bitirimhane girmeniz işten bile değildir. Psikopatı pek bizimkilere benzemez. Çok dikkat etmek gerekir, çok…

Hava pek kasvetli Londra’da şu sıralar. Kış aylarının o bilinen kasvetinden biraz farklı bu sefer. Breksit başarısızlıklarının getirdiği bir rahatsızlık hâkim her yerde. İngilizler adetleri olduğu üzere soğukkanlı görünmeye çalışsalar da açıkça belli oluyor. Ne var ki bu orada yerleşik Paganların tezgâhlarını kurmasına engel değil. Akla hayale geldik gelmedik bütün lobilerin cirit attığı Londara’da Chatham House da epey bilinen bir lobi merkezi. Azıcık saf bulduklarının eline veriyorlar burada. Düzenlenmiş belgelerden bahsediyorum canım. Kimi gerçek, kimi sahte ama hepsi bir amaca yönelik. Dikkat edip tongaya düşmemek lazım. Her eline tutuşturulana güvenmemek lazım. Sonra aleme rezil olmak da var işin içinde.

Kışın kasvetli olmasına kasvetlidir Londra ama yine de güzeldir. Ben Doğu’da oturmama rağmen sık sık giderim Oxford Circus’a orada Virgin Store var. Çok büyük bir müzik dükkânı. Ayrıca şu meşhur His Master’s Voice de orada. Yani “Sahibinin sesi.” Dünyanın envai çeşit müziğini bulabiliyorsunuz. Ben hep klasikleri ararım.

Sözün özü Londra’yı bilirim. Kemal de Londra’daymış. Yanında ağır toplarla birlikte Chatam House’un davetlisi imiş. Jeremy Corbyn ile görüşecekmiş. O da anamuhalefet ya kaynatacaklardır. Bir de değerli dostum Alan Duncan ile görüşmesi varmış programda. Son görüşmesine Türkiye’yi şikâyet etmeye kalktığında Alan lafı bunun ağzına tıkamış, bunu da meşhur İngiliz diplomasisiyle yaparak “Tamam derdini anlattın kes artık” anlamına gelen bir cümleyi diplomatik bir lisanla yüzüne söyleyivermişti de bizimki anlayamamıştı. Bu sefer de öyle olmasa bari…

Alan ile önümüzdeki hafta görüşeceğim. Kemal ile konuşmaları nasıl geçti sorar, izin verdiği kadarını sizlerle paylaşırım.

Ama BBC’nin sabahtan beri terör bağlantıları nedeniyle ihraç edilen ve bazıları cezaevinde olan akademisyenlere destek veren yayınlarına bakarak bunun oldukça önceden planlanmış bir tezgahın parçası olduğunu da görmemek mümkün değil. Bizimkini yine kullanacaklar anlaşılan.

Aman Kemal dikkat et. Dediğim gibi Londra’nın psikopatı bizimkilere benzemez. Oxford Circus’dan St. James’e yürüyecek olursan dikkat et. Kadın satıcıları, esrar satıcıları yolunu keserse yüzlerine bakmadan yürü geç. Yoksa başın derde girebilir.

Alan ile nasıl olsa görüşeceğim. Jeremy Corbyn’e selamımı söyle. Gerçi onunla tanışmayız ama kibar adamdır. Geri çevirmez. Bir Aleykümselâm der her halde…

İlginizi Çekebilir

15 Temmuz’u unutmadık, biline!

Fransa’da sarı yeleklilerin şiddet içerikli protestoları devam ediyor.  İlk başlayan eylemler genelde araç sahiplerinin akaryakıt ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir