LÖSEV çok güzel… 

Video başladığında ekranda sevimli bir çocuk beliriyor, bir yandan konuşurken diğer yandan da arkasını kontrol ediyor yakalanmadan konuşmasını sürdürme telaşında; “LÖSEV çok güzel” diye başlıyor ve anlatıyor neden güzel olduğunu: “et dağıtıyor, yiyecek dağıtıyor, bazen oyuncak dağıtıyor, bazen güzel şeyler veriyor… Lösemili çocuklara veriyor…”

Ufaklık bunları nereden biliyor?

Kendisi akıllardan geçen soruyu hemen yanıtlıyor zaten, “Ben de lösemiyim”

Sosyal paylaşım hesaplarında ve haber bültenlerinde dikkat çeken Mustafa Eren Can’ın tedavisi de sürüyor, tuğla beklentisi de; “LÖSEV’e tuğla koyun, lütfen

Mustafa, LÖSEV Bursa İl Koordinatörü ve yılların samimiyetiyle arkadaşım diyebileceğim sevgili Füsun Emecan Özcan’ın gazetemize gerçekleştirdiği ziyarette sohbetimizin ilk konusu oluyor; “Mustafa nasıl?”

Diğer Mustafaları konuşuyoruz sonra; “Öyle çok video var ki bize gönderilen, ancak biz LÖSEV olarak çocukları göstermek, onlar üzerinden algı oluşturuyor gibi görünmek istemiyoruz. Bize gelen videolar arşivimizde anı olarak özenle saklanıyor…

LÖSEV atacağı her adımı özenle tasarlayarak yürüyen bir vakıf; sanıyorum bu sağlam adımlar sayesinde bırakın geriye dönmeyi duraklamadan yolculuğuna devam ediyor. Lösemili bir çocuğun hastane odasına istediği televizyonu alabilmek için yola çıkan insanların, sadece paralarını değil kalplerindeki iyiliği de hiçbir zorunluluk hissetmeden bir araya getirmesiyle kurulan LÖSEV, ardında binlerce gönüllü desteği ile yolculuğuna devam ediyor.

DR. ÜSTÜN EZER’E EN GÜZEL NOBEL

Son günlerde LÖSEV’in adı ülke sınırlarını bir kez daha aşarak bir ödül törenine konu oldu; LÖSEV Kurucusu ve Başkanı Üstün Ezer, Çocukların Dünyası olarak dilimize çevirebileceğimiz World of Childeren Vakfı tarafından, “Çocuk Hakları Nobeli” ile ödüllendirildi.

World of Childeren Vakfı Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Harry Leibowitz,Nobel ve Pulitzer ödüllerini takip ederken, edebiyat, tıp, kimya, sinema gibi alanlarında verilen ödülleri düşünüyor ve çocuk hakları alanında da bir ödül verilmesi gerektiği fikri onu harekete geçiriyor. Devamında da başlattığı çalışmalarla, çocukların hayatlarını yaşanılır kılan isimleri bulup ödüllendirmeye başlıyor.

Ülkemizde bu ödülü alan ilk isim Dr. Üstün Ezer; çocukların sağlığına kavuşması yanında aileleriyle birlikte sağlıklı sosyal bir ortam kurmaları için de maddi ve manevi desteklerin sürdürülmesi için harcadığı çabalarla dünyanın dikkatini LÖSEV’e çekti.

Bu ödülü almaya hak kazanmak, 22 bin kişi arasından seçilmek demek. Adaylar, tek tek inceleniyor, kanaat önderlerinden görüşleri alınıyor. BM teşkilatı UNİCEF Amerika Başkanı Carly Stern de Ezer’i tebrik edenler arasında ve şu sözleri söylüyor: “Bu ödülü almak kolay değil, çünkü çok yüksek standartlar var. Seçilenler arasında olduğunuz için gurur duymalısınız.” Ezer’in sürdürdüğü projelerin çocuklar ve ailelerinin hem sağlık, hem eğitim, hem ailelerin rehabilite desteği alması gibi pek çok alanda hayatına dokunuyor olduğunu görünce World of Childeren Vakfı Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Harry Leibowitz, “Biz bu ödül yolculuğunda meğer sizi arıyormuşuz” diyor.

ARTIK YATAKLAR BOŞ KALMASIN!

LÖSEV’den bahsetmişken LÖSANTE’yi de hatırlatmak gerek; sadece çocuklara değil yetişkin hastalara da hizmet veren hastane 400 yatak kapasiteli ancak sadece 75 yatakta hasta kabul izni bulunuyor. Hastanenin ruhsat alması yolunda yaşanan sıkıntıları bugüne dek defalarca gündeme aldık, şimdi konumuz o değil tabii… Ancak Sevgili Füsun Özcan’ın sohbetimiz sırasında verdiği bir detay var; “Kanser hastalarının bir kısmı tedavi sırasında enfeksiyon kaparak hayatını kaybediyor.”

Hastanelerde aynı odada 2 ve daha fazla hastanın ve yanlarında yine 1’den fazla refakatçinin kalması; bağışıklık sistemi zayıflayan hastalar için belki de kanserden daha büyük hayati riskler oluşturabiliyor. LÖSANTE’de ise tek hasta ve tek refakatçi uygulaması izleniyor ve 325 yatak boş bekletiliyor. Dr. Üstün Ezer’in aldığı ödül bu yatakların da şansı olur ve kısa zamanda güzel haberler alırız diye umuyorum.

 

GÖNÜLLÜLER ZİRVEDE   

LÖSEV, 3 Aralık Dünya Gönüllüler Gününde Bursa’daki gönüllüleri ile Uludağ’da buluşuyor, LÖSEV paydasında birleşen insanlar güzel bir gün geçirerek gelecek yıl neler yapılabileceğini tasarlamaya başlıyor. Basın Gönüllüsü olarak yıllardır emek vermekten mutluluk duyduğum LÖSEV’in zirve programına geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da katılacağım ve yeni dostluklara adım atacağım. Gönüllüler buluşması geçtiğimiz yıl da olduğu gibi Burak Şenöz konseri ve başında sohbet keyfiyle güzelleşecek. Ancak bu yıl zirvenin önemli rengi 80-90’lar Retro DJ Adile olacak. Bence böylesi bir buluşmayı kaçırmayın…

 

İlginizi Çekebilir

Yemen deyince aklımıza türkü mü geliyor?

Kendilerini aynı dinden olarak tanımlıyorlar. Binlerce yıldır savaşıyorlar. Oysaki tüm dinlerin en önemli emirlerinden biri ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir