Madem hastalar neden sokaktalar?

Aman Allah’ım iftar vaktinde bin baba iki evladını, eşini ve 70’lik babasını hunharca öldürebiliyor. Anasını da öldürecek ama bereket ki anne hastanede. Gazeteler ve ajanslara Mudanya Evciler Mahallesi’nde yaşanan bu vahşetin haberleriyle dolu.

Haberlerin detaylarında çok daha vahim bilgiler var. Katliam yapan zanlının şizofrenik rahatsızlıkları nedeniyle 3 yıldır tedavi gördüğü, kimseyle konuşmadığı, daha öncede benzer girişimlerde bulunduğu iddiaları ve dahası.

Çok yazık. Raporu var. Rahatsızlığı belli. Böylesi bir sonuç riski var ama bu kişiler hayatın içinde rahatça devam ediyorlar. Asıyorlar, kesiyorlar ve bir raporla her şeyden kurtuluyorlar.

Raporu olan ve bu tür tehlike riski olan insanlar neden sokaklarda geziyor ve özel rehabilite alanlarında, hastanelerde değiller?

Bu kadar ucuz mu insan hayatı. Bir kişi topluma kazandıracağız diye 4 insanı ve dahi daha fazlasını feda mı edeceğiz? Bu ülkede kanunlar, yaşam hakkı, adalet, hakkaniyet hep birilerinin verdiği raporlara göre mi sağlanacak?

Rapor verip sokağa bırakılan bu hastaların sebep olduğu olumsuz sonuçlardan o raporu verenler ve buna fırsat verenler neden sorumlu tutulmuyor? Adalet ama sadece suçluyu değil mağduru koruyan adalet büyük ihtiyaç. Türkiye Cumhuriyeti, kanunlarını ve kurumlarını tepeden tırnağa yenilemek durumunda. Mevcut hal her ne yaparsanız yapın iyiye değil hep kötüye eviriliyor ve toplumun adalete, kanuna ve devletinin kurumlarına olan güveni tahrip oluyor. Allah’a emanet olun…

İlginizi Çekebilir

Göç eden beyinlerimiz geri döner mi?

Uzun zamandır konuşulan “beyin göçü” konusunu bu defa göç etmiş bir akademisyen olan Dr. Öğretim ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir