Meslek Odalarına Zorunlu Üyelik Kalkıyor mu?

Son günlerin tartışma konusu meslek odalarına zorunlu üyelik,  Türk Tabipler Birliği’nin Afrin’ e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı harekâtı ile ilgili olarak yaptığı Savaşa Hayır(!) açıklaması ile başladı.

Hatta Mimarlar Odası’nın, 3.Köprü için proje çizen mimarları meslekten men edildiğini basından öğrendik.

Öncelikle şunu ifa etmem gerekirse “Türkiye’nin sınır güvenliğini ve vatandaşının can güvenliğini sağlamak ve bölgeyi terör örgütlerinin esaretinden kurtarmayı amaçlayan zeytin dalı operasyonunu” tüm kalbimle destekliyorum.

Böyle günlerde ülkemizin önemli meslek kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları sınır ötesi harekatında görev alan Mehmetçiğimize moral aşılamak yerine sözde savaşa hayır diyerek gösterdikleri tepki ile tüm güvenlik güçlerimizin moralini motivasyonunu bozmaktadır.

Kilis’e füzeler atılırken Reyhanlı’da eli kanlı terör örgütlerinin masum vatandaşlarımızı patlatırken bu meslek örgütlerinin savaşa hayır dediklerini gördünüz mü?

Bende Mali Müşavir olmam sebebiyle Bursa Mali Müşavirler Odasına üyeyim. Aidat veriyorum. Ama bu onlara benim adıma tasvip etmediğim bir konu hakkında oda olarak görüş bildirme yetkisi vermez. Çünkü orada tekseslilik yok. Binlerce üyesi olan bir oda da başka görüşte olan insanlarda var elbette. Böyle bir açıklamayı (katılmasam da) kendi kurdukları bir dernekte yapabilirler.

Anladığım kadarıyla hükümet bu konu hakkında detaylı bir çalışma yapacak. Esnaf odalarında olduğu gibi zorunlu üyeliği kaldıracak.

Aslında meslek odaları meslekleri ve meslektaşlarının sorunlarına üst düzeyde muhatap bulma ve çözüm önerileri getirmek noktasında kağıt üzerinde faydalı olduğu düşünülmektedir.

Gelin görün ki işin aslı pek de öyle değildir.

Yapılacak olan düzenleme ile meslek odalarını ortadan kaldırmayacak tabiki. İsteğe bağlı üyeleriyle iş ve işlemlerine devam edecekler. Sadece meslek mensupları zorunlu olarak değil isteğe bağlı olarak arzu ettikleri meslek kuruluşuna üye olabilecektir.

Dolayısıyla üye sayısı ve bütçesi azalacak olan meslek örgütleri sadece işine odaklanacaklar ülke siyaseti üzerinde baskı unsuru oluşturmak gibi bir misyon üstlenmeye kalkışmayacaklardır.

Tıpkı sendikalarda olduğu gibi her meslek mensubu kendine uygun olan bir meslek kuruluşunu kendi özgür iradesiyle tercih etmek durumunda olacaktır.

Örneği yine kendi meslek odamdan vermek istiyorum.

Bursa’da 2 tane Mali Müşavirler Odası olduğunu farz edelim.

Biri Bursa Çağdaş Mali Müşavirler Odası diğeri de Bursa Meslekte Birlik Mali Müşavirler Odası olsun. Meslek mensuplarının, kendi özgür iradesiyle istediği bir odaya  üye olabilecek bir sistemden bahsediliyor.

Şimdi bu değiştirilmek istenen sistemin artı ve eksileri neler olabilir, bir bakalım.

– Üyelik meslek mensubunun kendi iradesiyle olduğu için aidat ödeme noktasında sıkıntı olmayacaktır.

– Üyeleri kendi arkadaş çevresinden olacağı için mesleki konulardaki sıkıntıları ilk elden iletebilecektir.

– Odalar genel siyasetin içinde olmasa da pek de dışında sayılmadıkları bir gerçektir. Meslek mensupları,  benzer dünya görüşüne sahip insanların bulunduğu odaları tercih edebilecektir.

– Eğitim konularında herhangi bir sıkıntı yaşanacağını düşünmüyorum.

– Birden fazla oda olması rekabeti arttıracaktır. Odalar üye sayısını arttırmak için projeler yapacak ve kaliteli bir hizmet verebilmenin derdinde olacaktır.

Eksi olarak dile getirilenden hususlardan sadece birisi gerçekçi geldi bana.

Odalarda, üyelerinin mesleki tutum ve davranışlarını inceleyen disiplin kurulları vardır. Bu durumda disiplin kurulu çalıştırılamaz görüşü vardır. Çünkü kendi üyesini yargılayıp ceza vermesi durumunda üyesini diğer odaya kaptırma endişesi olabilecektir. Bu konu tartışılabilir.

İşlevsellikleri sorgulanan oda ve meslek kuruluşlarının kendilerine bir çeki düzen vermeleri ve bunları tartışmak adına bu sorunun masaya yatırılmış olmasını önemsiyorum.

Bu tartışmanın sonunda dileğimiz;  hem meslek mensuplarını,  hem de meslek kuruluşlarını tatmin edecek bir çözüm yolunun bulunmasıdır.

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Saldırılar bitmez!

Memleketimize karşı yapılan saldırıların beklendik ve beklenmedik her yerden devam edeceğini defalarca yazdık. Bir daha ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir