Metal yorgunluğun tedavisi mümkün mü?

Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin metal yorgunluğu içinde olduğunu ve bunun mutlaka aşılması gerektiğini söyledi. Mühendislik bilimlerine ait bazı teknik bilgileri sosyal hayata uyarlamak olayı daha güzel anlamamıza yardımcı oluyor ve düşünceye derinlik kazandırıyor. Metal yorgunluk kavramı da bunlardan biri aslında, teknik bir terim, ancak görüldüğü üzere bu deyim siyasette de çok iyi iş görüyor ve bir partinin 15 yıllık iktidarından sonra düçar olduğu hastalıkları tek başına izah edebiliyor.

Mademki reis hastalığın adını koydu, biz de açtığı kapıdan girelim, önce konu ile ilgili teknik bilgiyi aktarıp, sonra AK Parti’ye uyarlayalım.

“Metal yorgunluğu; Sürekli olarak çalışan veya belirli bir miktar yükün sürekli uygulanması sonucu metal malzemelerin istenilen dayanım özelliğini yitirmesi“ dir.

Eh koca 15 yılda AK Parti de az çalışmadı, sırtında az yük taşımadı ve AK Parti bünyesi dayanım özelliğini büyük ölçüde yitirdi.

“Metal yorgunluğunun ana nedeni; malzeme üzerine kapasitesi üzerinde yük yüklenmesi diyebiliriz.”

Ortada başka taşıyıcı olmadığından mecburiyetten ve acil ihtiyaca binaen AK Parti’ye taşıma kapasitesinin çok üzerinde yük yüklediğimiz doğrudur.

” Malzeme boyutu arttıkça yorulma dayanımı düşmektedir”.

AK Parti yüzde 34’le iktidara gelmiş bugün yüzde 50 bandına oturmuştur. Boyutu artmış da denebilir, boyunu çok aşmış da, ama bunun dayanımını düşürdüğüne kuşku yoktur.

Yüzeyde pürüz ne kadar az ise yüzeydeki kılcal ve mikro çatlaklar o kadar azdır, çatlak miktarı az olduğu için çatlak ilerlemesi de en az düzeyde olacaktır.”

Reis sayesinde çok fazla görünür olmasa da AK Parti yüzeyindeki kılcal ve mikro çatlaklar her geçen gün artmaktadır, dolayısıyla yukarıda açıklanan teknik yasa gereği çatlaklar her geçen gün daha tehditkar bir hal almaktadır.

“Yüzeye yapılan işlem yüzey dayanıklılığını da arttırdığı gibi yorulmayı da asgari düzeye çekecektir. Nitrürleme ve karbürleme gibi işlemler uygulanabilir.”

Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti yüzeyine nitrürleme ve karbürleme gibi dayanıklılık işlemleri uygulamak istediğine kuşku yok ancak sorun şu ki yüzey buna hazır görünmüyor, çelikleme işlemi esnasında eldeki malzemeyi de tamam en kaybetme riski var.

  “Malzemelerde yiv, yağ deliği, kama kanalı gibi boşluklar varsa gerilmeler boşlukların etrafına toplanırlar. Bu da yorulma dayanımını azaltan etkilerden bir tanesidir.”

 

Her bünye gibi AK Parti’de de boşluklar çok ve bu boşlukların etrafı da boşluk doldurmak isteyenlerle dolu. Boşlukları tamamen kapatmak teknik olarak mümkün değil, ancak yiv yerinden yiv kılığında, yağ deliğinden yağ kılığında, kama kanalından kama kılığında sızmalar önlenebilirse yorulma dayanımı bir nebze artırılabilir.

 

Malzeme korozyon oluşturucu bir ortamda çalışıyorsa yüzey kalitesini düşüreceği gibi yorulma dayanımını da azaltır.”

 

Türkiye an itibarıyla dünyanın korozyon etkisi en yüksek ülkesidir ve AK Parti de böyle bir ülkeyi yönettiğinden haliyle korozyona uğramıştır.

“Sıcaklık arttıkça malzemenin yorulma dayanımı da azalmaktadır.”

 

İçte ve dışta, adı konulmamış, eski savaşlara hiç benzemeyen, bambaşka ve zorlu bir savaşın içindeyiz,  ülkede sıcaklık artmış buharlaşma seviyesine yaklaşmıştır.

 

Bu teknik bilgiler ışığında Ak Parti’nin metal yorgunluğu atlatıp atlamayacağı sorusunun cevabını okuyucunun izanına bırakmak en iyisi. Nasıl denir, benden bilmesinler.

 

 

İlginizi Çekebilir

YENİ BİR HAÇLI SEFERİ (ı)

Yeni Zelanda’da 15 Mart günü 28 yaşındaki Brenton Harrison Tarrant adlı bir terörist Christchurch kentinde ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir