Anasayfa / Yazarlar / Neden Reina?!..    

Neden Reina?!..    

 

2017 in ilk saatini dakikalar geçmişti ki, REİNA saldırısı ile terör de 2017 ye İstanbul’dan merhaba dedi. Daha 2017 için olan dileklerimizi birbirimize tam olarak söylememiştik bile.

 

1-REİNA İstanbul  Ortaköy’de, Boğaz’a sıfır, Şahenk’lere ait mülkiyette kurulmuş bir eğlence mekanı.

Kiracısı Mehmet Koçarslan, Tuncelili, esas işi Kömür madenciliği. 14 yıldır kiraladığı bu yerde bu eğlence mekanını işletiyor. Mekana en küçük kızının ismini vermiş.  Reina İspanyolcada Kraliçe anlamına geliyor. Bu ismi ona Amerikalı bir arkadaşı önermiş. Karısı, 3 kızı ile birlikte Los Angeles’te yaşıyor. Mehmet Koçarslan 6 ay burada 6 ay Amerika’da.  Reinanın kira müddeti 31.12.2013 te dolmuş. O günden beri tahliye davası devam etmiş .  Yani yer artık bugün, yarın Şahenk’lere devredilmiş olacak.

Şimdi bunları neden yazdım. Çünkü, daha olay olur olmaz ilk öne çıkan başlıklardan biri, Mehmet Koçarslan’ın Hürriyetten Toygun Atilla’ya telefonda “ offf!.. Kaleşinkoflarla girmişler içeri şerefsizler. ‘İçeri giren şerefsizler Kaleşinkoflarla taramışlar. Amerikan istihbaratı bunun bilgisini vermişti.” Diye demeç  vererek,  adeta önceden bir şeyler bildiğini açıkça söylemişti. Sonradan ben onu demek istemedim diye başka bir açıklama daha yaptı.

 

2-Olayı DEAŞ üstlendi. Failde belli oldu. Zaten olayın oluş şeklinden peşinen, bunun  dünyada yansıması olarak , artık çok rahat kullanılan “İslami Terör” adı altında değerlendirileceği aşikardı.  İstemesek de, kabullenmesek de  Amerika  bu algıyı özellikle 2001 ikiz kuleler saldırısından buyana tüm dünyaya kabul ettirdi. REİS her defasında yüksek sesle bunu dile getirerek “Terör , terördür. Terörün dini, mezhebi, inancı, ırkı  olmaz. İslam ile terör bir araya gelmez” diye haykırsa da inadına dış dünya her terör olayını İslam’a yamama ,İslam ile terörü özleştirme çabasındadır.  Buna ülkemiz içinden belli bir kesimde hala destek vermektedir.

 

3-Olayın olduğu mekanda o an itibari ile 700 kişinin varlığından söz ediliyor. 39 kaybımızın 27 tanesi yabancı uyruklu, mekan dünyaca bilinen bir eğlence mekanı. Yani Turistlerin rağbet ettiği mekanlardan biri. 700 kişinin ne kadarı yapancı uyruklu bilmiyorum ama Türkiye de ki bir yılbaşı gecesinde büyük bir çoğunun Türkiyeli olduğu aşikar. Ölü oranlamasına baktığımızda ise yabancı ve özellikle Asyalılar çoğunlukta. Bir tane Amerikalı yok. Böyle bir grup nasıl bir araya getirilir, aynı yerde olur ve bunları buraya kim getirmiştir?  Terörü yapan bunları adeta seçmiş midir?

 

4-Olayın daha meydana geldiği andan itibaren, televizyondan ve sosyal medyadan yakın takip ettim. Özellikle sosyal medyada ilk andan itibaren “Müslümanlar Noel kutlamaz, adam öldürür” anlamında buna yakın bir çok paylaşımın süratle devreye girdiğini gördüm. Bunun yanında,  olayın oluşundan Diyanetin Cuma hutbesini dahi suçlayanları, hükümeti suçlayanları ve hala bu görüşte olanların varlığının devam ettiğini gözlemledim. Bir de buna yerin sahibinin Tuncelili oluşundan dolayı Alevi-Sünni çatışmasının kaşınmak istendiğine şahit oldum, oluyoruz.

 

5-Olayı DEAŞ üstlense bile, olayın oluş biçimine baktığımızda son derece profesyonelce planlanmış ve uygulamaya konmuş, adeta yapan istihbarat örgütünün ben böyle adam yetiştiririm dercesine ortaya koyduğu, komplike ve kendini açıkça ortaya koyan adeta Beşiktaş katliamının, Kayseri katliamının , Rus Büyükelçisi Karlov’un katlinin devamı niteliğinde bir mesajda taşıdığı aşikar. FETÖ  yapılanmasını sadece Türkiye den ibaret saymak  herhalde aptallık olur.

 

Şimdi bu tespitini yaptığımız beş ayrı başlığın ayrı ayrı değerlendirerek, birlikte buradan net bir sonuca gidileceği ve “Neden REINA?” sorusunun karşılığının en açık bir şekilde bulunabileceği bir analizin yapılabilmesi için, bunlarla ilgili net verilerin ortaya konması gereklidir.

 

Her ne nedenle olursa olsun, Reina saldırısı da bu Millete doğrudan yapılmış bir saldırıdır. Türkiye’nin birliğine ve beraberliğine yapılan, yaşam biçimleri farklıda olsa bu topraklarda yaşayan insanlarımızın ayrışmasına yönelik bir saldırıdır. Ülkede iç savaş çıkarma adına, kaos çıkarma adına, ekonomik olarak Türkiye’yi çökertme adına yapılan bir saldırıdır.

 

15 Temmuzda üzerimize silahlarımızı gasp ederek ve o silahları bu millete karşı çevirerek geldiler. 15 Temmuz dan daha kötü nasıl gelebilirler ki. Ölümü öldüren bu milleti ne ile korkutabilirler ki.

 

Reina saldırısının bize vereceği ders büyük. Bunu özelikle laik kesimin çok iyi anlaması gerek. Terör bu ülke insanını hedef alırken kimseyi ayırmıyor. Her kesimden insanımızı hedef alabiliyor. Hangi fikirde olursa olsun, sakın ola ki belli bir kesim, “bizim başımıza bu işler içimizdeki şunlar yüzünden geliyor” diye yanlış bir yola girmesin.  Çok meşhurdur. Defalarca söylenir. Yine söyleyelim. Biz bu gemide beraberce yol alıyoruz. Bu gemi battığında birileri ben karaya çıkarım diye ümitlenmesin. Yüzme biliyorum kurtulurum sanmasın. Tarihte en yakın örneği Bosna Hersek’te yaşandı. Daha geri giderseniz Endülüs’ü inceleyin, orada yapılan katliamları görün. Oradaki insanların yaşam biçimi sizlerden, bizlerden farklı değildi. Sadece ortak özellikleri yaşamları farklıda olsa Müslümanlardandılar. Evet biz ülke olarak hepimiz Müslümanlardanız. Ve düşmanlarımız, bizim sadece bir kesimimize düşman değiller. Bu ülkenin, bu ümmetin  tamamına düşmanlar. Bu toprakları istedikleri gibi yönetmek ve bizlerin onlara tabi olmamızı, köle olmamızı istiyorlar.

Laik-anti laik, kim olursa olsun birbirimizi kucaklamalı, yaşam biçimlerimize saygılı olmalıyız.

Ve düşmanlarımıza karşı ortak mücadele vermek zorundayız.

Alman zulmünden kaçan Yahudiler, Bulgar göçmenleri, Yunan göçmenleri, Peşmergeler bize sığındı, Bosnalılar bize sığındı, Suriyeliler bize sığındı. Bizim sığınacağımız hiçbir ülke yok.

Birlikte burada mücadele edeceğiz, savaşacağız.  Öleceğiz.  Ama mutlaka galip geleceğiz.

Selam sevgi ve dua ile…

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Doğunun ortasında kadın olmak

Ortadoğu coğrafyası için yerkürenin en devingen / en değişken parçası dense yeri var. Denilebilir ki, ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir