Sabit Kur Sistemi

Cuma günü yazımı kaleme aldığım sıralarda dolar da hareketlilik devam ediyordu ve 1 Usd : 6 TL ‘yi geçmişti.

Döviz kurlarındaki bu aşırı artış yani TL’nin aşırı değer kaybının devam etmesi ister istemez akıllara Sabit Kur Sistemine geçilmeli mi sorusunu getiriyor?

Geçtiğimiz günlerde Makedonya Üsküp’ten gelen bir dostumuz ile bu konuları konuşurken Makedonya’da sabit kur sistemi uygulandığından bahsetmişti.

O günden sonra Sabit Kur Rejimi hakkında çeşitli makaleler okudum. Bu haftaki yazımda bu sistem hakkında özet diyebileceğimiz bilgiler vermeye çalışacağım

Sabit Kur Rejimi Nedir?

Ulusal para değerinin Merkez Bankaları tarafından yabancı bir para birimine sabitlenmesine Sabit Kur Rejimi denir. Sabit kur, bir kez belirlendiğinde Merkez Bankası tarafından değiştirilinceye kadar aynı kalır.

Türkiye 1980 ‘lere kadar sabit kur rejimini uygulamıştır. 1980 ‘lerden sonra Merkez Bankasının yön verdiği müdahaleli kur sistemine geçmiş ve bu 2000’lere kadar devam etmiştir.

Türkiye 2001 krizi öncesi  Sabit Kur Rejimine geçse de bu uzun sürmemiş ve tekrar dalgalı kur sistemine geçilmiştir.

Sabit Kur Sisteminin Zararları

Türkiye gibi sermaye hareketlerinin serbest olduğu ülkelerde  bu sistemin uygulanması zordur. Bu sistemde sermaye giriş çıkışlarını kontrol almak gerekir.

Bu adımları atmak, Türkiye’ye döviz girişini durdurabilir ve döviz ihtiyacı da had safhada (telaffuz edilen rakam 240 Milyar Dolar) olduğu için döviz karaborsası oluşur.

Ayrıca, sermaye çıkışları Merkez Bankası  rezervlerinde erimeye neden olabilir. Sabit kur rejimi süresince yaşanabilecek yüksek enflasyonun oluşturacağı risklerde cabası.

Döviz  çok değer kaybeder ve bu durum süreklilik arz edeceği düşünülürse yerel para biriminin değerinin düşürülmesi gerekebilir,  yani devalüasyon kaçınılmaz olur.

Sabit Kur Sisteminin Yararları

Bu sistemde kurlar sabit tutulduğu için uzun vadeli planlama ve yatırım olanağı sağlamaktadır. Sabit kur sisteminde kur baskısı olmadığı için geleceğe dönük ücret ve fiyatları belirlerken kur artışına uygun olacak şekilde güncellemeler yapılacağı için enflasyonun düşmesine de sebep olacaktır.

Bu sistem en çok finansal araçların yada ekonomi piyasalarının esnek kur sistemini uygulamaya imkan verecek kadar gelişmeyen ülkelerde başarı sağlayabilir.

Velhasıl Türkiye bu son günlerde sürekli artan döviz kurları ile ilgili olarak gereken önlem ve tedbirleri almak zorundadır.

Dolayısıyla sabit kur rejimi  yada daha önceki yazımda belirtmiş olduğum döviz alış satışlarına vergi getiren Tobin Vergisi  gibi sistemleri tartışmaya açmalıyız.

Bunun için en uygun sistem ne ise daha fazla vakit kaybetmeden uygulamaya konulmalıdır.

Vakit geç olmadan…

VERGİ TAKVİMİ

14/08/2018  –  2018/2.Dönem Geçici Vergi Beyanı

17/08/2018  –  2018/2.Dönem Geçici Vergi Ödenmesinin son günüdür.

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Emekli maaşları

CHP’li bir grup ile birlikte bazı Amerikan mandası taraftarı Kemalistler, Fetöcülerle ağız birliği etmiş ABD ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir