Sağlıkta aktörler değişirken

“Sağlık kulislerinde sil baştan” dönemi dediğimizde  “verimli bir yazı sahası bulduğum, pek yakında bu konunun yeni kulislerini tekrar yazacağım da muhtemel görünüyor”  yorumunu yapmıştım ya .

Hakikaten de derya gibi bir konuda derya bereketi yaşadım! Ağı atıyorsunuz, dolu dolu çekiyorsunuz. Biraz hayıflandığımı da itiraf edeyim böyle hareketli ve bereketli bir sektörün kulislerine neden şimdiye kadar değinmedim diye…
Sağlık deyince bugüne kadar Kamu Hastaneleri Birliği (KHB) Genel Sekreterliği kulislerindeki hareketliliği irdeledim ama bu arada kamu hastanelerimizde  “ufak ufak değişim sinyalleri” gündeme geldi ve gelişmeler dikkat çekici bir düzeyde seyreylemeye başladı.

Önce Bursa Devlet Hastanesi’ne başhekim olarak Dr. Bülent Hakan Tekin atandı. Aralık ayı başında görevine başlayan kalp cerrahı Başhekimimiz, görünen o ki personelinin de kalbini kazanmış.      İlk önce, kendisinden evvel 600 bin liraya bağlanacakken iptal edilen kantin ihalesini, yeniden 1 milyon 200 bin lira gibi bir rakama ihale ederek ilk icraatını başarıyla gerçekleştirmiş. Geçtiğimiz hafta da  hastane personelini pek bir memnun gördük. Sebebi, döner sermaye ek ödemelerinin eskiye nazaran % 20 ila % 30 arasında artmasıymış.

Neticede görünen o ki, yeni başhekimle yeni bir hava yakalayan hastanede yeni bir şeyler olacak gibi duruyor. Ha, unutmadan, yapılan ihalelerde de dikkat çekici şeylerden bahsediliyor.   Önceki yıllarda hastanenin belirlediği tahmini bedelin
“bir parmak altında(!)”  sonuçlanan ihaleler yerine % 20 – 30 hatta bazen daha fazla kırımlarla sonuçlanan ihaleler söz konusu.

Neyse… Değişimden başlamıştık, hastanelerdeki ikinci değişim ise Çekirge’de yaşandı ve geçen ay görevden alınan ve Yüksek İhtisas’a tayin edilen Dr. Mustafa Tümay’ın yerine Şevket Yılmaz’da başhekim yardımcısı olarak çalışan Kadın Doğum Uzmanı Dr. Çetin Bakır resmen atandı. Göreve ne zaman fiilen başlar bilinmez ama daha önce Diyarbakır Kadın Doğum Çocuk Hastanesi’nde 5 yıl, Karabük Devlet Hastanesi’nde 5 ay başhekimlik yapan Bakır’ın da Çekirge Devlet Hastanesi’ne yeni bir soluk getireceği konuşuluyor.

Çetin Bakır ile ilgili kısa bir internet araması yaptığımızda karşımıza çıkan haberlerde, bilhassa Karabük’e atanmasının yankı bulduğunu görüyoruz.  Karabüklü meslektaşlarımızın araştırmalarına göre; “Diyarbakır’da birçok yeniliğe imza atan, ilkleri yapan, başarılı ve sevilen bir başhekim”…

Öyleyse neden Karabük macerası kısa sürdü, onu da araştırdım. Aslında ilk önce Bursa’ya tayini çıkmışken, Bakanlığın ricası üzerine iki hastanenin birleştirildiği bir zaman diliminde Karabük Devlet Hastanesi’ne atanmış. Ancak birleşen hastanelerden birinin önceki  başhekimi mahkeme kararıyla görev geri gelince de, eski plana geri dönülerek Bursa’ya atanmış! Yani Karabük sürecinde de görünür bir falsosu yok. Umarız Çekirge’de başarılı olur da, kısa bir dönem Nuri Daştan ile yakalanan bahar havasını tekrar hastaneye getirir.

Peki ya genel sekreter?

Genel sekreter kulisleri şenlenmeye devam ediyor. Aslında kulislere düşmesi eskiymiş ama ben yeni duydum: Gönlünde genel sekreterlik yatan bir başka zümre ise eski milletvekilleri imiş! Değişik illerde değişik isimlerin, en çok da doktor kökenli eski vekillerin kulis yaptırmaları artık vaka-i âdiyeden sayılsa da, Bursa’da doktor kökenli olmayan bir eski vekilin adı sık konuşuluyor: Mehmet Tunçak!

Kendisine ulaşmaya çalıştım, telefonla aradım ama açmadı telefonumu.

Evvelden görüşmüşlüğümüz olsa da, belki de  kayıtlı değilimdir, kötüye yormayayım. Kısmet değilmiş! Kendisine yakın bir iki siyasiyi arayıp sorduğumda ise konudan bilgi sahibi olmadıklarını söylediler. Dolayısıyla bana da duyumlarımı yazmak kaldı.

Daha önce de belirttiğim gibi; sağlıkta kulis çok. Üstelik sadece sağlıkçıları da içermeyen geniş bir yelpazede cereyan ediyor kulis hareketleri. Yazacak şey çok. Biraz daha olgunlaşsın ve ortalık kızışsın, o zaman da Halk Sağlığı İl Müdürlüğü kulislerini yazarım belki.

Ne diyelim, nasippp!

İlginizi Çekebilir

Mock data unit testing

İP Başkanı Meral’in neye dayanarak atıp tuttuğunu ve başını derde soktuğunu merak edenler için konuyu ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir