Şehirlerimiz temiz olmalı!

Oturduğumuz evler gibi yaşadığımız şehirler de temiz olmalı. Evimize gösterdiğimiz özeni hayat bulduğumuz şehirlere de göstermeliyiz. Hem vatandaş olarak hem de kamu idaresi olarak gereken hassasiyeti göstermeliyiz.

İdeali bu olsa da durum asla öyle değil. Şehirlerimiz, caddelerimiz, sokaklarımız maalesef gereken temizlikte değil. Bunda hepimizin kabahati ve sorumsuzluğu var. Öncelikle hem milli kültürümüz hem de inançlarımız gereği bireysel olarak çevreyi, şehri sokağı kirletmemek önemli ödevlerimizden biri. Bu sokak ve caddelerdeki kirliliği insanlar oluşturuyor. O çöplerin hepsi insanlar tarafından caddelere sokaklara atılıyor.

Daha ilerisi boş alanlara işletmeler, müteahhitler, fabrikalar çöplerini, atıklarını bırakmaktan çekinmiyor. Kent içi ve şehirlerarası yollar, arazi yolları, köy yollarının çevreleri adeta çöplüğe çevriliyor. Ne yeterli duyarlılık var ne yeterli önlem ne de yeterli cezai işlem.

Maalesef çöp toplamakla yükümlü olan belediyelerimizin bir çoğu da bu işleri ya yapamıyor ya da göz ardı ediyor. Hepimiz şehrimizde yaşarken çöp kutularının, konteynerlarin halini görüyor, rezilliği yaşıyoruz. İnsanoğlu yaşadığı kenti, yaşadığı caddeyi sokağı kirletirken, kirliliği engellemesi gereken kamu idaresi de bunda başarısız oluyor. Böylece hepimiz gerek kendimizden kaynaklanan gerekse diğer insanlardan kaynaklanan kirlilik nedeniyle temiz olmayan kentlerde, cadde ve sokaklarda yaşıyoruz.

Herkesin üzerine düşen görevi ve ödevi yapması dileğiyle…

İlginizi Çekebilir

FAZIL Say’ı asalım!

Bu Fazıl Say iyice zıvanadan çıktı. Cenaze namazı kıldığı yetmiyormuş gibi bir de Sayın Başkanımızı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir