Anasayfa / Yazarlar / Siyasetin Küçük Adamları!

Siyasetin Küçük Adamları!

 

Geçen Cumartesi akşamı, Bursa TV’de yayınlanan “Her şeyi konuşalım” adlı televizyon programına, programın yapımcısı gazeteci abimiz Ercan Akyıldız tarafından davet edildim.

Programın konukları Ak Parti Nilüfer İlçe Başkanı Celil Çolak, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Mehmet Turan Tansal, Gazeteci Fırat Yılmaz ve bendim.

Programın içeriği ise, son zamanlarda canımızı sıkça yakan terör olayları ve terör karşında milli bir duruşun nasıl olması gerektiği idi. Bu programda yerel siyasetle alakalı olarak herhangi bir konuya girilmeyecekti.

Bursa TV’ye, programın başlamasına 15 dakika kala gittim. Ben gittiğimde diğer katılımcıların hepsi oradaydı. Programın başlamasını beklerken güzel bir sohbet ortamı da oluşmuştu.

Ayaküstü sohbetimizin ana fikri, teröre karşı birlik temennisi idi. O ana kadar her şey normaldi. Ta ki Ak Parti Nilüfer İlçe Başkanı Celil Çolak’ın telefonu çalana kadar!

Göz ucuyla çalan telefona baktım. Arayan Ak Parti Bursa İl Başkanı Cemalettin Torun’du. Celil Çolak, telefonu açtığında ilk önce içerine doğru bir çekildi. Kısık bir ses tonuyla “ Ben de burada öğrendim başkanım” dediğini duydum ve daha sonra ayağa kalkarak içeri doğru gitti.

Birkaç dakika sonrada yanımıza gelerek, “büyük yerdeki küçük adamdan” gelen emir üzerine programa katılamayacağını söyledi.  Mazeret olarak da, muhalefet partisi ilçe başkanıyla aynı programda olmasının istenmediğini söyledi. Tabi ki biz de bunu yedik!

Asıl sebebin ne olduğunu çok iyi bildiğimden, Celil Çolak’a “isterseniz ben katılmayım” teklifinde bulundum.

Çünkü programa dakikalar kala, Ak Parti’yi temsilen orada bulunan Celil Çolak’ın programa katılmaması, hem bu programın yapımcısına, hem de siyasi mevkidaşına ciddi bir saygısızlık olacaktı.

Benim o programda vereceğim birlik ve beraberlik mesajından daha ziyade, her iki ilçe başkanın vereceği birlik ve beraberlik mesajlarının, daha anlamlı ve etkili olacağını düşünmüştüm.

Benimle aynı şeyleri düşünen gazeteci arkadaşımız Fırat Yılmaz da, “Madem öyle Mahmut Bey’le birlikte bende programa katılmayayım, sadece siz iki başkan olarak programa çıkın.” önerisinde bulundu.

Bu öneri de kabul görmedi ve Celil Çolak televizyondan ayrıldı. Biz de Ercan Akyıldız, Fırat Yılmaz ve Mehmet Turan Tansal’la programı gerçekleştirdik.

Farklı pencerelerden bakıyor olsak da, -hepimizin aynı gemide olduğu ve teröre karşı tek yürek olarak mücadele etmemiz gerektiği- ana fikri ile bu programı gerçekleştirdik.

Burada bir konuya değinmeden geçmeyeyim. Sizin gibiler yüzünden, Ak Parti’yi gönül rahatlığıyla savunmakta zorlandığımın bilinmesini istiyorum.

Siyaset ciddiyetle yapılması gereken bir iştir. Çocuk gibi son dakika da “ben oynamıyorum” deyip kaçmak veya “abim kızıyor, ben gidiyorum” diyerek, ciddi bir siyasetçi olunmaz.

Celil Başkan, sen televizyondan ayrıldıktan sonra, CHP ilçe başkanı Mehmet Turan Tanal’ın, “Bu saatte beni Kılıçdaroğlu bile arasaydı, bu programa çıkmaktan vazgeçmezdim.” şeklindeki sözlerine, ben tatmin edici bir cevap veremedim. Bu konuda umarım senin verecek bir cevabın vardır.

Yazık gerçekten çok yazık!

Sırf kendi boyunuza uygun olsun diye, Ak Parti’yi Bursa’da ne kadar küçültüğünüzün farkında mısınız?

Bu noktada Ak Parti İl Başkanı Cemalettin Torun için bir şey demeyeceğim. Daha önceleri de belirtiğim gibi, Bursa’da yüzde 50’nin üzerinde oy alan bir partiye, bu türden çapsızlıklar hiç ama hiç yakışmıyor.

Cemalettin Torun, benim için siyasal manada beyin ölümü gerçekleşmiş ve yaşam destek ünitesine bağlı olan fişinin çekilmesini bekleyen siyasi bir mevtadır. O yüzden yaptıklarını da, söylediklerini de çok ciddiye almıyorum.

Ancak Celil Başkan sana (o da hemşeriliğimizin hatırına) bundan önceki yazım olan “Derdin ne be adam!” başlıklı yazımı, dikkatlice okumanı tavsiye ediyorum. Tabi ki, siyasette kalıcı olmak gibi bir niyetin varsa…

İlginizi Çekebilir

Peygamberlerin Sopası…

Allah’ın, insanları müjdelemek, hatırlatmak ve uyarmak için içlerinden bir beşeri Peygamber olarak görevlendirmesinin çok çeşitli ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir