Son Haberler

TÜKETİCİ BİLGİ SİSTEMİ

Birçoğumuz yapmış olduğumuz bir alışveriş neticesinde almış olduğumuz ürünle veya hizmetle alakalı olarak yanlış, hatalı ya da eksik olduğu sebebiyle firmalarla anlaşmazlığa düşmüşüzdür.

Özellikle internet üzerinden yapılan alışverişlerle ilgili olarak ürünün istenilen ürün olmadığı, teknik özelliklerinin yazıldığı gibi çıkmadığı durumlarda ürünün değiştirilmesi ya da para iadesi talep edilmektedir.

Ortada bir anlaşmazlık olduğunda sorunda çözüme kavuşamamaktadır.

İşte bundan sonra satıcı ile tüketici arasında uzun bir süreç yaşanır.

Satıcı satmış olduğu ürünün ya da vermiş olduğu hizmetin doğru ve eksiksiz olduğunu, tüketici de satın aldığı ürünün ya da hizmetin eksik veya hatalı olduğunu iddia etmektedir.

Dolayısıyla bazen bu gibi durumlar sonucunda ya hukuki süreç başlatılmaktadır.

Bunun ilk adımı da Tüketici Hakem Heyetleridir.

Böyle bir durumda kaldığımızda yapacağımız ilk iş ikamet ettiğimiz ilçe kaymakamlıklarında bulunan Tüketici Hakem Heyetine başvurmak olacaktır. Orada bulunan müracaat formunu doldurup ekine ilgili ürünün yada hizmetin faturası varsa sözleşmesini koymanız ve olayın özetini o forma yazmanız gerekmektedir. İnternet üzerinden de başvuru yapılabilmektedir.

Şahsen benim de başıma böyle bir durum gelmişti Osmangazi Kaymakamlığında bulunan Tüketici Hakem Heyetine başvurdum ve kısa sürede sonuç aldım.

11 Ağustos 2017 cuma günü yayımlanan  30151 sayılı Resmi Gazete’de Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliğinde bazı değişiklikler yapıldı;

– Tüketici hakem heyetine yapılan başvurular şahsen veya avukat aracılığıyla; elden, posta yoluyla veya elektronik ortamda e-Devlet kapısı üzerinden Tüketici Bilgi Sistemi ile yapılır.

– Uyuşmazlıklarla ilgili başvuru, uyuşmazlık konusunu içeren dilekçenin, varsa delil oluşturan ilgili belgelerle birlikte tüketici hakem heyetine verilmesiyle yapılır. Tüketici hakem heyetlerine yapılacak başvurular Bakanlığın internet sayfasında yer alan başvuru formu kullanılarak yapılabilir. Başvuru formu kullanılmadan yapılan başvurularda; başvuru sahibinin adı, soyadı, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası, adresi ve varsa diğer iletişim bilgileri, talebi ve Türk Lirası cinsinden uyuşmazlık değeri ile şikayet edilene ilişkin bilgilere yer verilmesi zorunludur. Uyuşmazlık değerinin döviz cinsinden olması durumunda, söz konusu değer başvuru tarihindeki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının belirlediği efektif döviz satış kuru esas alınarak Türk Lirasına çevrilir.

–  Elektronik ortamda yapılan başvuruların Tüketici Bilgi Sistemi ile yapılması zorunludur. Bu başvuruların geçerli olabilmesi için uyuşmazlıkla ilgili başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması, varsa bilgi ve belgelerin sisteme yüklenmiş olması gerekir.

–  Konusu, sebebi ve tarafları aynı olan uyuşmazlık ile ilgili olarak birden çok tüketici hakem heyetine veya aynı tüketici hakem heyetine birden fazla başvuruda bulunulamaz. Aksi takdirde tüketici hakem heyeti re’sen ya da taraflardan birinin itirazı üzerine her zaman derdestliği dikkate alır.

İnternet üzerinden yapılan başvurular e-devlet üzerinden yapılmaktadır.

VERGİ TAKVİMİ

14/08/2017 – 2017 Yılı 2.Dönem Geçici Vergi Beyanı

17/08/2017 – 2017 Yılı 2.Dönem Geçici Vergi Ödemesi

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Bugün 15 Temmuz…

Bugün 15 temmuz 2018… Bin yılları bulan tarihimizdeki son devletimiz olan Türkiye Cumhuriyeti’nin yaşam hakkına ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir