Vatandaşı kim kurtaracak?

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sık sık konuşmalarında bankaların faizleri düşürmemesini eleştiriyor. Bankaların hem üreteni hem tüketeni mağdur ettiğini, yüksek faizin enflasyonu da yükselttiğini vurguluyor. Bankaların eline düşen vatandaş da gerçekten yakasını kurtarana kadar adeta canından beziyor.

İşin bu yönünü bir kenara bırakarak sokakta, hayatımızın her anında şahit olduğumuz başka bir soruna dikkati çekmek istiyorum. Yolda yürürken sağa sola yapıştırılmış reklamlar görüyoruz. Özellikle insanların çok geçtiği noktalarda kredi veren borç ödeyen numaraların yazılı olduğu afişleri görüyoruz. Zorda kalan insanların tuzağa düşürmeye çalışan bu insanların nasıl rahatça bu ilanları asabildiklerine şaşırıyorum açıkçası. Türkiye’nin bir dönemine damga vuran tefecilik adeta yeniden hortlamış gibi görünüyor. “Borcunuz mu var, para mı lazım gelin senetle elden kredi verelim” gibi vaadlerin sıralandığı bu afiş ve tanıtım broşürlerinin bu kadar kolay ve rahat dağıtılması, üzerine telefon yazılması, vatandaşın göz göre göre dolandırılmasına nasıl müsaade edilir anlamakta güçlük çekiyorum.

Bunlardan birini Ördekli Kültür Merkezi’nin önünden inen merdivenlerde görüyoruz.  Vatandaşı dolandırmak için film üstüne film çeviren bu sahtekarları müsaade edilmemeli. İnternet ve sosyal medya üzerinden de benzer sahtekarların tanıtımlarına tanık oluyoruz. Devletin vatandaşını korumak gibi bir ödevi var. Mutlak suretle bu dolandırıcıların önünün kesilmesi ve vatandaşlara zarar vermelerinin önlenmesi gerekiyor.

İlginizi Çekebilir

Veladet Kandili

Bir başka ifade ile kutlu doğum, yani sevgili Peygamberimiz dünyaya teşrif ettiği gece. Hicri takvime ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir