Anasayfa / Yazarlar / Ve ilçe ilçe AK adaylar !

Ve ilçe ilçe AK adaylar !

Öncelikle şunu ifade  etmeliyim; geçen hafta bu sütunlara mevzubahis olan konu çok okundu, çok konuşuldu.

2014 yerel seçimlerine doğru  AK Parti’de   Büyükşehir koltuğuna talip olabilecekler ve Osmangazi, Yıldırım’la Nilüfer’in olası AK adaylarını  kaleme almıştım ki,  yazım üzerine sayısız telefon ve yorum birbirini izledi. Sonuçta aday tespitleri siyasetle ilgili okurlarımızca yerinde ve de gerçekçi bulunmuş,  hatta olası adaylar için  yaptığımız değerlendirmeler de kulaktan kulağa  yayılmış.. Hemen belirteyim; bu ifadelerle amacım asla ‘Yazdık , ses getirdi’ algısı oluşturmak değil.  ‘Aynası iştir kişinin, lafa bakılmaz’ kuşkusuz .. Eh  bu arada bir yıla aşkın sürede, seçime kadar,  köprülerin altından nice sular akar,başkanlıklara talip isimler değişir,  yeni isimler gündeme gelir. Fakat  şu var değerli okurlar; mevcut konjonktürde  her ilçe için  konuşulan kimlikler arasında, en azından ilk  üç aday adayı, adaylık için ciddi şekilde yarışır. Hayırlısı diyelim ve sözü fazla uzatmadan;  geçen hafta duyurduğum üzere AK Parti cephesinde  diğer ilçelere aday olabilecek isimleri sıralayalım;

İLÇELERDEKİ AK  ADAYLARDAN YARIŞA ERKEN START ’

MUDANYA ;

Önce Mudanya’dan başladık. Çünkü aday sayısı olarak  Mudanya diğer ilçelere göre belirgin denilebilecek derece de yüksek orana sahip. Mevcut Belediye Başkanı Hasan Aktürk yeniden  aday olur mu?; Görünen o ki, olur. Başkan Yardımcısı Kartal Saldırış’ın da  yüksek ihtimalle aday olabileceği  öngörülüyor. Fakat edindiğim izlenime göre  Saldırış, Başkan Hasan Aktürk eğer aday olmazsa  seçim yarışında var olacak. Bekleyip göreceğiz tabii ki. İlçe Başkanı Kadir Kahraman’a gelince ; Başkanlık koltuğuna çok istekli olduğunu artık sağır sultan bile duydu desek yanılmış olmayız. Öyle ki kahraman son günlerde çarşı-pazar  halkın içinde , vatandaşla birlikteymiş. Kahraman ile Başkan Hasan Aktürk ile aralarında soğuk rüzgârlar estiği biliniyor. İlçede  AK Parti’nin olası adayları arasında adı geçen bir başka partili de Avukat Arif Bayrak. Kendisi meclis üyesi. Güzelyalı’nın sevilen İsmi. Başkanlık için adaylığa göz kırpanlardan. Başkan yardımcılarından Seçil Pınar İncecik’in de AK Parti’den tek bayan aday olarak seçim yarışında var olmak istediği siyasi kulislerde dillendirilen dikkat çekici bir mevzu.

KARACABEY ; Belirsizliğin fazlasıyla dikkat çektiği ilçe Karacabey;   AK Parti’nin mevcut ilçe belediye başkanları arasında hüsrana uğradığı bölge. Çünkü mahkeme kararı ile görevini kötüye kullandığı belirlenen Başkan Ergun Koç’un partiden ihracı istendi ve  Ergun Koç da AK Parti’den istifa etti. Hal böyle olunca aylar öncesinden Karacabey’de AK Parti’nin adayı kim olacak?  sorusu sıkça sorulmaya başlandı ki ;  işte bu nedenle siyasi kulislerde bir değil birçok isim konuşuluyor Karacabey ile ilgili.. AK adaylar arasında en güçlü isim olarak il yöneticisi Ali Özkan’ın adı geçiyor. İlçe Başkanı Mustafa Çelik, İlçe Başkan Yardımcısı Faruk Türe, İlçe Başkan Vekili Murat Erol ve  Avukat Hüseyin Uçan da adaylık için kulislerde ismi geçenler arasında. Karacabey’de AK Parti Bursa Milletvekilli Önder Matlı’nın destek vereceği aday olan  ismin diğer taliplere göre bir adım önde olacağını belirtelim. Bu arada Matlı’nın henüz bir aday ismi üzerinde netleşmediği gelen bilgiler arasında.

İNEGÖL;  Hem İnegöl halkı, hem  AK Parti Genel Merkezi, hem de İl teşkilatı nezdinde mevcut Belediye Başkanı Alinur Aktaş bir dönem daha devam etmeli. Çünkü  Başkan Aktaş başarılı bulunuyor ve şu ana kadar seçim yarışında kendisine rakip olabilecek bir başka aday ismi de gündeme gelmiş değil.

MUSTAFA KEMALPAŞA; Kemalpaşa’nın dokusuna uygun bir belediye başkanı olarak değerlendirilen  Sadi Kurtulan görünen o ki  2014 seçimlerinde de  başkanlık koltuğuna aday olacak.  İlçede AK Parti’den aday görülen bir başka isim ise Tatkavaklı Belediye Başkanı Orhan Alper. İlçe Başkanı Kerim Akça da olası adaylardan.              

 İZNİK;  AK Parti kanadından değerlendirildiğinde İznik için  karmaşıklığın had safhada olduğu  ilçe denilebilir. Nedenine gelince; hatırlayacaksınız AK Parti İznik’te geçen yerel seçimlerde aday tercihi nedeniyle kaybetmişti.  Peki İznik’te kimler aday olabilir ? İlçe Başkanı  Osman Sargın, geçen dönemin de adayı olan   İsmail Yılmaz ve  24 dönemde  milletvekilliğine de  talip olan   Fahrettin Keskin  isimleri çokça konuşulan siyasi kimliklerden. İznik’te AK Parti’den aday denilen  bir başka isim var ki  hem dikkat çekici ,hem de diğer siyasilere göre bu yarışta birkaç adım önde gibi ; Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa.

GEMLİK ;Tabii ki Başkan Vekili Refik Yılmaz AK Parti’nin en önde görünen adayı.Yılmaz’ın İlçe halkınca takdir topladığı da gözlerden kaçmıyor. Bu arada Belediye eski  Başkanı  Mehmet Turgut’tun da 2014’te başkanlık koltuğunun taliplileri arasında ilk sıralarda yer aldığı ifade ediliyor.  AK Parti İlçe Başkanı Necdet Yılmaz ve yine ilçe eski başkanı Enver Şahin’in de siyasi kulislerde aday olabilecekleri konuşuluyor.

ORHANGAZİ ; Yapısı itibarıyla diğer ilçelere göre farklı  bir dokuya sahip.Siyasetin yoğunlukla hareketli çekişmelere sahne olduğu bir bölge Orhangazi. AK Parti 2014’te, geçen dönem az oy farkıyla kaybettiği Orhangazi’yi kazanmak istiyor. İlçenin adaylarına gelince. yarış Belediye eski Başkanı Yusuf korkusuz ve İlçe Başkanı Neşet Çağlayan arasında geçer. İki ismin çekişmesinden başka bir aday belirir mi örneğin İlçenin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Bekir Aydın ipi göğüsler mi ? onu da zaman gösterecek .

YENİŞEHİR ; AK Parti’nin Yenişehir için doğru aday tercihi  çok mühim. Çünkü ilçe’de MHP’nin de güçlü olduğu gözlemleniyor.Belediye Başkanı Bülent Hamdi Cingil yeniden aday olmayacağını çok önceden açıkladı. Mevcut süreçte  Yenişehir için aday isimler Kimler? İlçe Başkanı Nazif Tuna; 1999’da Fazilet Partisi’nden de Belediye Başkan adayı olan Süleyman Çelik, Büyükşehir Belediyesi Özel Kalem Müdürü Ercan Özer ve ziraat Mühendisi Adnan Kamil siyasi kulislerde AK  Parti’den adaylık sinyali veren kimlikler olarak yorumlanıyor.

GÜRSU ; AK Parti’nin belediye yönetiminde başarısız bulunduğu nadir ilçelerin başına geliyor Gürsu . 2014 seçimlerine dair genel merkezce yapılan son anketlerde de ‘Mevcut Belediye Başkanı Orhan Özcü yeniden aday  olursa oy verir misiniz ?’ sorusuna ilçe halkının yüzde 72’yi aşkın kısmının ‘hayır’ yanıtı verdiği bildiriliyor. Gürsu’nun AK Adayları da şu isimlerden oluşuyor. ; İlçe Başkanı  Cüneyt Yıldız. Başkan Yıldız genel tabloya göre vatandaş nezdinde ve anketlerde  aday olabilecek isimler arasında ilk sırada. Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili  Atilla Ödünç de ismi sıkça zikredilen siyasi kimlik. Başkan  Özcü aday olmazsa kendisine yakınlığı ile bilinen  İlçe eski başkanı İbrahim Arslan aday olur mu? onu da bekleyip, görmek gerek.

KESTEL ; Belediye Başkanı Yener Acar halkın beğenisini toplayan bir Belediye Başkanı. ‘2014’te de kesin aday olur’ deniyor Acar için.  İlçe Başkanı Nazif Aydın’ın da adaylık düşüncesinde olduğu sıkça konuşuluyor. Kestel ile ilgili bir başka duyum da bu iki siyasi kimlik dışında ilçe içinden bir başka farklı aday arayışının da sürdüğü.

ORHANELİ; Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu gelecek yerel seçimlerin de en güçlü adayı. İlçe Başkanı Cemil Demir’in de ismi sıkça gündeme geliyor. İki siyasi kimliğin rekabeti 3. bir adayı gündeme getirirse çok da şaşırmamak lazım.

KELES; İlçede 2014 yerel seçimi için birkaç isim telaffuz ediliyor. Belediye Başkanı Süleyman Kaynak, İlçe Başkanı  Yaşar Keskin ile çok uzak bir ihtimal olmasına rağmen milletvekilliği adaylığı için görevinden istifa eden ‘Mustafa Bektaş yeniden aday olur mu ?’ sorusunu soranlar da var.

BÜYÜKORHAN ; İl Yöneticisi Hasan Taş  gelecek yerel seçimlerde AK aday olarak öne çıkan isim. Belediye Başkanı Selami Selçuk Türkmen de yüksek ihtimalle  2014’te aday. Kınık Belediye Başkanı Osman Şahin de bu ilçeden adaylık düşüncesinde.

HARMANCIK; Mevcut Belediye Başkanı Mustafa Çetinkaya gelecek dönem içinde adı öne çıkan isim. Fakat  İl Genel Meclisi Üyesi Fethi Yıldız’ın da aday olabileceği çokça  konuşuluyor. İlçenin  yapısı dikkate alındığında son süreçte aday sayısı artabilir.

   İlçeler bazında yukarıda oluşan tabloyu şöyle bir yorumlarsak; seçim yılına henüz girilmişken, her bölgede olası aday olarak konuşulan bir hayli isim var. Daha şimdiden ilçelerde AK Parti’den başkanlık koltuğuna oturmaya hedefleyenlerin sayısı böyle ise, yarışa kısa süre kala kimler kimler  aday olur onu da sizler düşünün  artık!.

İlginizi Çekebilir

Ben baştan uyarayım da!

Mayın ayının yaklaşmasıyla birlikte her yıl olduğu gibi bu yılda muhtemelen her köşe başı dernek, ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir