Anasayfa / Yazarlar / Vizyonunuzu Seveyim!

Vizyonunuzu Seveyim!

Bizim Temel’in telefonu acı acı çalar. Arayan en yakın arkadaşı Dursun’dur. Temel, telefonu açar. Dursun’un sesi çok telaşlıdır.

Temel: Ula Dursun hayır olsun! Nedir bu telaşın?

Dursun: Sorma Temel’im. Evde kocaman bir fare gördüm.

Temel: Dur oğlum panik yapma, çözümü kolay onun. Hemen çarşıdan bir fare kapanı al.

Dursun: param yok.

Temel: Paran mı yok? Önemli değil, ben gönderirim sana. Kapanı al, içine biraz peynir koy.

Dursun: Evde peynir de yok.

Temel: Peynir yok he. Olsun peynir şart değil, Ekmeği al, üstüne biraz yağ sür ve kapanın içini koy.

Dursun: Ama evde ekmek de yok ki.

Temel: Ne? Ekmek de mi yok. Hay ben o farenin vizyonunu seveyim. Ekmek yok, peynir yok. O fare, senin evine ne haltetmeye girmiş ki. Kapat, kapat!

3 milyonluk bir nüfus,2 Milyar TL’nin üstünde bir bütçe ve vizyonsuz yöneticilerin elinde heba olan koca bir şehir.

Vizyon yok, uzun vadeli planlama yok, hesap yok, ortak akıl yok. Gündelik kararlarla ve rüzgârın yönüne göre yapılan işlerler.

Ak Parti Bursa siyaseti, 2011 yılından beri başı kesilmiş tavuk gibi oradan oraya sürüklenip duruyor.

Kardeş kavgaları yüzünden Bakan Faruk Çelik’i Urfa’ya gönderen Bursa, o gün bugündür Ankara düzeyinde tamamen lobisiz kalmıştır.

Ayrıca Bursa’daki yerel siyaseti toparlayacak, ortak bir akılla bu kenti yönetecek dinamiklerin hepsinden uzaklaşılmıştır.

2011-2015 döneminde, Bursa üzerine bir kabus gibi çöken Bülent Arınç musibeti ve bu musibetin kalıntıların halen Bursa siyasetin de var oluyor olması neticesince, başı boşluk had safa da.

Koca bir şehir, Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe’nin eline ve vizyonuna kalmış durumda. Vizyon dediğime bakmayın, aslında vizyonsuzluğa mahkum edilmiş durumda.

Bu noktada bütün günahı Altepe’nin sırtına yüklemek de çok adaletli bir davranış olmaz. Normalde bu koordinasyonu sağlamak görevi öncelikle İl başkanının görevidir.

Ancak hepinizin malumu, il başkanlığı makamı da hukuken dolu görünse de fiilen boştur. Bırakın bu şehir için ortaya bir vizyon koymayı; olan bitenin sorgulanması konusunda bile aciz durumdadır.

Bursa yerel siyaseti, “Körler sağırlar, birbirini ağırlar” modunda götürülüyor. İşin kötü tarafı, bu siyasetçilerin kendi vizyonsuzluğun farkında dahi olmamaları.

İşin acı tarafı ise, Ankara’nın bu noktada Bursa’da olup bitenlere kayıtsız kalması ve bir şekilde Bursa’yı yok saymasıdır.

Peki, bu yok saymanın nedenini hiç düşündünüz mü?

Çünkü Bursa’nın kendisini Ankara’da temsil edecek üst düzey siyasetçisi yok. Nasıl mı demeyin, görüntü de var olsa da fiiliyatta yokturlar.

İşin doğası gereği, Bülent Arınç, Mehmet Müezzinoğlu ve Efkan Ala, Bursa’dan seçilmiş olmalarına rağmen, Bursa’nın bakanları değillerdir.

Başta Bursa Büyükşehir Belediyesi olmak üzere, yerel siyasetçilerin yapmış olduğu yanlışların bir kısmını daha önce bu köşeden sizlerle paylaşmıştım.

Ülkenin gündemi müsait olsa, her gün sayfalar dolusubiraz da komedi tadında, yapılan yanlışları buradan anlatabilirim.

Ulaşımdan tutundan da, sosyal belediyeciliğe kadar, her gün yeni bir vizyonsuzlukla karşılaşıyoruz.Bu aralar ağlanacak halimize gülüp geçmekle yetiniyoruz sadece.

Ama gerçekten bu şehre yazık oluyor. Bursa, ehil olmayan ellerde hem kaynaklarını, hem de zamanını heba ediyor.

Ama sonuçta kendimiz ettik, kendimiz bulduk. Bu saatten sonra kendi seçtiklerimizin “vizyonunu sevmeye” devam edeceğiz…

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Doğru Noktada “Birlik” Olmak

Oldum olası özellikle bizim mahalledekilerin siyasi ikbal ve dünyevi menfaatlerini “susmaya” endekslemesini, bir türlü anlayabilmiş ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir