Yamanmış  yeni  Anayasa

2007 seçimlerinden bu yana yaptığımız her seçimde Ak Parti’nin seçim vaatlerinin başında yeni anayasa yapılması yer aldı. Ak parti seçmeni her sandığa gittiğinde, partisine verdiği güçle Yeni bir anayasanın yapılacağını, böylece Türkiye’nin yoluna daha emin adımlarla gideceğine inandı ve bunu umut ederek sandıkta oyunu verdi.

Türkiye bu güne kadar hiç sivil anayasa yapamamıştır. 1921 de kabul edilen Teşkilatı esasiye kanunu 1923 te kurulan Ulus devletin İlk anayasasını oluşturmuştur.  1 Nisan 1923 te tartışmalı fesih edilen 1. Meclis sonrası, adeta atanmış vekillerle oluşturulan 2. Meclis ,20 Nisan 1924 te 24 anayasasını kabul etmiştir.  Bu anayasayı 1960 Darbesi ilga etmiş ve yerine 1961 darbe anayasası yapılarak Millete o ortamda onaylatılmıştır. 1961 anayasası ise 1980 Kenan Evren darbesi ile ortadan kalmış, sonradan yargılayıp suçlu görülerek rütbeleri sökülen, bir anlamda terörist olduğu ilan edilen Kenan Evren, 1982 anayasasını yaptırarak, yine o ortamda millete, hem bu anayasayı hem de kendisinin Cumhurbaşkanlığını onaylatmıştır.

Ve işte biz hala, bu yargılayıp rütbelerini söktüğümüz, teröristliğini mahkeme kararı ile tescil ettiğimiz Kenan Evren’in anayasası ile yönetiliyoruz. Biz Millet olarak bir partiye Anayasa değiştirecek kadar Milletvekili  veremediğimizden ötürü de yeni anayasa yapamıyoruz. Diğer partiler ile de bu konuda anlaşmak nerede ise imkansız.

Ancak öyle bir gün var ki; Türkiye’de Millete karşı dış düşmanların  ve yerli işbirlikçilerinin tüm oyunlarını bozan , alaşağı eden, ne yapacaklarını şaşırtan gün. İşte o gün 15 TEMMUZ ki, Milletin Lideri ile bütünleşip şahlandığı , destan yazdığı, ülkesine göz dikenlere gözünüzü çıkarırım dediği gün.

Bu gün, Türkiye’nin geleceği ile ilgili hesap yapan tüm şer güçlerin oyununu bozmuştur. Artık bu günden itibaren söz hakkı tamamen Milletin elindedir ve onun söz hakkını tevdi ettiği , devrettiği Lideri Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan elindedir.

Bunu en iyi gören partilerden biri olan MHP bir hamle yaparak, zaten Recep Tayyip Erdoğan’ın 10 Ağustos 2014 te Millet tarafından Cumhurbaşkanı seçilmesi ile Fiilen oluşmuş olan Başkanlık sisteminin önünü açıyormuşçasına, Partili Cumhurbaşkanlığı konusunda düzenlemeye gidilecek sınırlı maddelerle  yeni anayasa değişikliğine  onay vermiştir.

İşte önümüzde ki günlerde Meclis gündemine inecek olan bir yeni anayasa değil, sınırlı maddelerle mevcut Kenan Evren anayasasında yapılacak değişikliliklerdir. Bu değişikliklerle sadece mevcut devam eden fiili durum anayasa üzerinde de düzenlenmiş olacaktır. Yani yamanmış bir yeni anayasa.

Yeni anayasa mı? O şimdilik başka bir bahara kalıyor.

Yeni anayasa yazmak demek.  Hiçbir metne bağlı kalmadan, hiçbir ülkeden kopya çekmeden, Milletin ve ülkenin içinde bulunduğu şartları özgürce masaya yatırarak, toplumun her kesiminden gelen talepleri nazarı dikkate alarak, bize has bir metnin, ayrıntılara girmeden kısa olarak kaleme alınması ve bu millete sunulması ile olabilecektir.

Bunu yapabilir miyiz? Bunu başarabilir miyiz? Bilmiyorum.

Ama yapmamız gerek. 82 Anayasasına bağlı kalmak bizim için utançtır. Züldür.

Liderimiz isterse bir de bunun için Meydanlara çıkmaya, bu milletin prangalarına bağlı kalmasını isteyen engelleri ortadan kaldırmaya hazırız.

REİS yalnızım diyor. Neden yalnızım diyor? Kendini çepe çevre çevreleyen, bu sistemin yaşamasını isteyen 1960 darbesi vesayetçilerinin etrafında adeta bir çember oluşturduğu gördüğü için yalnızım diyor.  Siyaset esnafının bu vesayetçilerle işli dışlı olup birlikte hareket ettiklerini gördüğü için yalnızım diyor.

 

MHP görevini  yapmıştır. Yapmaktadır.  Hatta bundan CHP bile memnundur. Bakmayın siz onların karşı çıkıyor gibi göründüklerine, İdamı gördüklerinden şu anda müebbede çoktan razılar. Gizli oylamada bu değişikliğe evet oyu verecek çok vekilleri olduğu kanısındayım. Siyaseten öyle gözüküyorlar.

Millet olarak biz buna razı mıyız?  Elbette hayır.

Millet olarak, hür olarak, özgür olarak, kimseye sormayarak, hiçbir metne bağlı kalmayarak, bu  millete özgü Yeni Sivil Anayasamızı yapıncaya ve hayata geçirinceye kadar,

Durmak yok yola devam.

REİS  ile…

Selam, sevgi ve dua ile…

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Bu Millet Feraset Sahibidir.

1 Kasım 2015’te yüzde 49 AK Parti ye oy veren vatandaş ne oldu da bu ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir