Son Haberler

Yeni  İstihdam Teşvikleri

Daha önceki yazılarımda son torba yasa ile getirilen yeni düzenlemelerden vergi ile ilgili bölümünden bahsetmiştim. Bu haftada SGK ile ilgili olan düzenlemelerden, istihdam teşvikinin detaylarını anlatmaya çalışacağım.

TÜİK verilerine göre 2017 yılı işsizlik oranı % 10,9 olarak gerçekleşti. 2016 yılında da aynı oranda olmasından sonra hükümet bu oranı aşağı çekmek için ilave tedbirler almaya devam ediyor.

Sonuçta İşsizlik Fonunda biriken para 110 Milyar TL’yi aşmış durumda. İşsizliği azaltmak ve istihdamı arttırmak için bu fonu kullanmak en gerçekçi bir maliye politikasıdır.

Bu çerçevede 27 Mart 2018 tarihli Resmi Gazetenin mükerrer sayısında yayımlanan 7103 Sayılı Torba Yasa ile 4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanununa Geçici 19 uncu madde eklenerek yeni bir istihdam teşviği daha yürürlüğe konulmuştur.

Bu teşvikin uygulanmasında daha önceki sigorta primi teşviklerinde olduğu gibi bazı şartların sağlanmış olması gerekmektedir.

Sigortalı Yönünden Aranan Şartlar

* İŞKUR a kayıtlı işsiz olmak,
* 01/01/2018 ila 31/12/2020 tarihleri arasında işe girmiş olmak,
* İşe girdikleri aydan önceki üç aylık sürede toplam 10 günden fazla sigortalı bildirilmemiş olmak,
* İşe alındıkları yıldan bir önceki takvim yılında işyerinden bildirilen ortalama sigortalı sayısına ilave olarak işe alınmış olmak.

İşyeri Yönünden Aranan Şartlar

* Özel sektöre ait işyeri olması,
* Aylık Prim Hizmet Belgelerinin/Muhtasar Prim Hizmet Belgelerinin süresinde verilmesi,
* Primlerinin süresinde ödenmesi,
* Sigortasız veya sahte sigortalı çalıştırılmaması,
* 01/01/2018 ila 31/12/2020 tarihleri arasında ilk defa tescil edilen ya da daha önce tescil edildiği halde ortalama sigortalı sayısının hesaplandığı yılda hiç sigortalı çalıştırmayan işyerleri, 01/01/2018 tarihinden sonra ilk defa sigortalı bildiriminde bulunulan ayı takip eden üçüncü aydan itibaren destekten yararlandırılır.

Teşvik Süresi 

Yukarıda belirtilen şartların hem çalışan hem de işyeri yönünde sağlanması şartıyla sigorta prim teşviği 12 ay süre için uygulanacak olup 18 yaşından büyük kadın çalışan, 18-25 yaş arasındaki erkek çalışan ve İŞKUR a kayıtlı engelli çalışan için teşvik süresi 18 ay olacaktır.

Teşvik Tutarı

Verilecek teşvik tutarı ise şayet işyeri bilişim veya imalat sektöründe faaliyet gösteriyorsa, teşviğe konu prim tutarı asgari ücretin brütünü geçmemek üzere sigortalı için bildirilen prime esas kazanç tutarı üzerinden hesaplanan işçi ve işveren hissenin tamamı, işyeri diğer sektörlerde faaliyet gösteriyorsa sigortalı için bildirilen prime esas kazancın aylık asgari ücret tutarı üzerinden hesaplanan işçi ve işveren hissesinin tamamı olacaktır.

Bu teşviklerin uygulanmasında firma sahiplerine ve özellikle Mali Müşavirlere çok iş düşmektedir. Bu teşvikler ilave istihdam amaçlı olduğu için, firmaların çalışan işçi sayısı ortalamalarını düzenli bir şekilde takip etmeleri gerekmektedir. Aksi taktirde teşviklerden yersiz şekilde yararlanmış olduklarından dolayı ileriki dönemlerde cezalarla karşılaşabilirler.

Bu son torba yasa ile SGK tarafından getirilen Yeni İstihdam Teşvikinin işsizlik oranını ne kadar aşağı çekeceğini önümüzdeki süreçte takip edeceğiz.

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Bugün 15 Temmuz…

Bugün 15 temmuz 2018… Bin yılları bulan tarihimizdeki son devletimiz olan Türkiye Cumhuriyeti’nin yaşam hakkına ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir