2023’ten Önceki Son Çıkış: AK Parti’de Yeni Dönem

7. Olağan Büyük Kongresi yapacak olan AK Parti'de büyük gün bugün. 2023 seçimlerine gidecek kadrolar bugün Cumhurbaşkanı tarafından ilan edilerek yeni bir dönem başlayacak. Tüm Türkiye'de olduğu gibi Bursa'da da heyecan içinde olan kesimler var. İsminin parlatılması için medya ile görüşmelerde bulunanlar mı dersiniz yoksa -en azından MKYK'ya kadar- usule mugayir işlerinin ayyuka çıkmaması için medyayı baskılamaya çalışanlar mı dersiniz hepsi mevcut. 
 

Bursa'da Genel Başkan Yardımcısı Efkân Âlâ'nın MKYK'da devam edeceği, bunun yanı sıra listeye girmek için kapı-duvar bırakmayan uzun yıllar bakanlık yapmış ismin ise şansının zor olduğu düşünülüyor. TBMM Komisyon Başkanlarının MKYK'da görev alması istisnai kişiler haricinde sıcak bakılmıyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu kongrede birden fazla şapkaya izin vermeyeceği kuvvetli iddialar arasında. Çarşamba'nın gelişi Cumartesi'den belli oldu, Merkez Bankası'ndaki görev değişimi Büyük Kongre'de de Berat Albayrak'a yakın isimlerin ağırlıklı olacağının sinyallerini veriyor. 
Sosyal medyada dolaşımda olan "görülmüş rüyam var, tutulmuş falım var" tadındaki kabine listelerini bilmem fakat Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kabinedeki isimleri MKYK'da görevlendirip görevlendirmeyeceği hususu ile zamanlama değişebilir. Artık sabır taşına dönen Binali Yıldırım'ın ise Cumhurbaşkanı Yardımcılığı'nı istediğini Erdoğan’ın Yıldırım’ı parti genel başkanvekilliği için de düşündüğü seçenekler arasında. 2018’de ilhak ile oluşturulan bazı büyük bakanlıkların bölünüp bakan sayısı arttırılabilir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, düşük bir ihtimâl de olsa Kültür ile Turizm Bakanlığının müstakil birer bakanlık olması gündemde. Bunun yanı sıra Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın önceki dönemlerdeki gibi ayrılıp, hazinenin Cumhurbaşkanı Yardımcısına bağlandığı yeni bir kabine listesi ile karşılaşabiliriz. 

Davut Gürkan hızlı başladı 
Şubat ayında kongresini tamamlayıp görevi devralan AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan, 17 ilçedeki teşkilâtları tek tek gezip anakademe toplantılarında “çalışmayan, ilin hızına ayak uyduramayan gider.” mesajını aleni ifade etmesi üzerine birkaç ilçeyi endişe sardı. Gürkan’ın “gözüm üzerinizde” mesajını verdiği 2 ilçe teşkilâtı hangileri? İl teşkilatının sönük bulduğu ilçe başkanı kim? AK Parti Büyükşehir adaylığı için kolları bugünden sıvayan mevcut milletvekili kim? Belki bir sonraki yazımlarımda kaleme alırım. 
 

YORUM EKLE

banner19

banner24