Kara para aklama operasyonu: 49 kişi adliyeye sevk edildi

Ekonomik ve finansal güvenliği hedef alanlara yönelik İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturmada gözaltına alınan 41

Kara para aklama operasyonu: 49 kişi adliyeye sevk edildi

Ekonomik ve finansal güvenliği hedef alanlara yönelik İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturmada gözaltına alınan 417 kişiden 49'u adliyeye sevk edildi.


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 417 kişi hakkında verilen gözaltı kararının ardından bir çok ilde düzenlenen operasyonda çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde işlemleri tamamlanan şüphelilerden 49'u İstanbul Adalet Sarayı'na sevkedildi.

"ABD'YE PARA YOLLUYORLARDI"


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan operasyonla ilgili yapılan açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti devletinin ekonomik/finansal güvenliğini hedef alan eylem ve kişilere yönelik, "Suç işlemek amacıyla örgüt kurma", " 5549 sayılı suç gelirlerinin aklanmasının önlenmesi hakkında kanuna muhalefet", " 6415 sayılı terörizm finansmanının önlenmesi kanuna muhalefet" suçlarından MASAK ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Şube Müdürlüğü tarafından operasyon başlatıldığı belirtilmişti. Açıklamada,  1 Ocak 2017 tarihinden itibaren farklı zamanlarda değişik banka şubelerinden ve ATM'lerinden 5 bin TL ve üzeri meblağlarda olmak üzere toplam 28 bin 88 adet yurt dışındaki hesaplara nakit gönderme işlemleri gerçekleştirildiğinin, gerçekleştirilen bu işlemlerin tarihi itibariyle döviz kurları üzerinde toplam Türk lirası karşılığının 2 milyar 455 milyon 322 bin 141 lira olduğunun belirlendiği kaydedilmişti. Açıklamada, "Bu işlemleri gerçekleştiren kişilerin komisyon adı altında menfaa temin ettiklerinin, tranfer alıcılarının büyük çoğunluğunun ABD 'de yerleşik İran uyruklu kişiler olduğunun tespit edildiği anlaşılmıştır. Bu kapsamda İstanbul Sulh Ceza Hakimliği'nden alınan karar uyarınca Cumhuriyet Başsavcılığımızca 417 şüpheli hakkında gözaltı yakalama ve arama karar çıkartılmıştır" ifadeleri yer almıştı. (DHA)
Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2018, 17:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24