Sanayi tesisinde 700 işçi hastaneye kaldırıldı!

İzmir'de bir sanayi tesisinde 700'e yakın işçi gıda zehirlenmesi nedeniyle hastaneye kaldırıldı. İşçilerden 200'ünü

Sanayi tesisinde 700 işçi hastaneye kaldırıldı!

İzmir'de bir sanayi tesisinde 700'e yakın işçi gıda zehirlenmesi nedeniyle hastaneye kaldırıldı. İşçilerden 200'ünün tedavisi sürüyor. İşçilerin akşam yemeğinden zehirlendiği tahmin ediliyor.


İzmir Aliağa'daki bir sanayi tesisinde 700'e yakın işçi gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastanelere kaldırıldı. İşçilerden 200'ünün tedavisi sürüyor. Savcılığın soruşturma başlattığı olayda yemekten alınan numuneler laboratuvara gönderildi. İşçiler daha önce de yemekten zehirlenenler olduğunu, buna karşı eylem yaptıklarını anlatarak tepki gösterirken, yemek firması yetkilileri ise işçilerin yaşadığı rahatsızlıkla ilgili, "Psikolojik" yorumunda bulundu. İzmir'in Aliağa ilçesindeki Star Rafinerisinin şantiyesinde görev yapan 700 işçi, gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye başvurdu.Sanayi tesisinin şantiyesinde görev yapan ve gece vardiyasında çalışan 1500 işçi, dün akşam İzmir köfte, şehriyeli pilav, düğün çorbası ve profiterol yedi. İşçilerden 700'ü sabah saatlerinde karın ağrısı, bulantı, kusma şikayetiyle rafineriye çağrılan ambulanslarla Aliağa, Çiğli, Bornova ve Menemen devlet hastanelerine kaldırıldı.

Savcılık soruşturma başlattı


Tedaviye alınan işçilerden çoğu ayakta yapılan müdahalenin ardından taburcu edilirken 200 işçiye ise serum takıldı, gözlem altına alındı. Yemeklerden ve sudan numunelerin alındığı ve incelenmek üzere laboratuvara gönderildiği bildirildi. Savcılık, konuyla ilgili soruşturma başlattı.

'Hepimiz öleceğiz'


İşçilerden Ömer Kaplan, iki ay önce yemekler kötü olduğu gerekçesiyle eylem yaptıklarını hatırlatarak, "Bu kaçıncı zehirlenme, bıktık artık. İki ay önce eylem yaptık yine değişen bir şey yok. Ya bu yemek şirketi değişecek ya da hepimiz öleceğiz. İnsan hakları diye bir şey yok. Akşam yemeği yedikten sonra çok yorgun olduğumuz için eve gidip doğrudan uyuyoruz. Sabah kalkıp işe geldiğimizde herkes bir yerde yatıyor, tuvaletlerde kusuyordu. İş yeri hekimliğinde yer kalmamıştı. Aliağa Devlet Hastanesi’ne gittik, orası da tıklım tıklım doluydu" dedi.

Bir diğer işçi Hasan Sapa ise daha önce de tavuk dönerden zehirlendiklerini belirterek, "Ölmemiz mi bekleniyor? Artık sesimizi birileri duysun" diyerek tepki gösterdi. Akşam yemek yedikten sonra fenalaşmaya başladığını, sabah olunca şikayetlerinin arttığını belirten işçilerden Abidin Durmaz ise, "Ben yetkilileri göreve davet ediyorum. İşçilerin sağlığı hiçe sayılıyor. Kimler bize sahip çıkacak? Yazıklar olsun" dedi. Seyit Kocabaş ve Abdullah Ceren adlı işçiler de daha önce 3-4 defa gıda zehirlenmesi şüphesi yaşadıklarını ancak gelişme olmadığını belirterek, yetkililerden yardım istedi. İl Sağlık Müdürlüğü ve şirket yetkilileri, işçileri midibüs ve otobüslerle hastanelere kaldırmaya devam ediyor.

Aliağa Kaymakamı: 'Durumu ağır olan yok'


Aliağa Kaymakamı Bayram Yılmaz, "Kusma ve halsizlik şikayetiyle civar hastanelere başvurulmuş. Şu an için durumu ağır olan kimse yok. Hastaların bir kısmına serum tedavisi uygulandı, diğerleri de ayakta tedavi gördü. Yemeklerden numuneler alınarak incelenmeye başlandı. Bu arada durumla ilgili adli takibat ve tahkikat da başlatıldı" dedi. İl Sağlık Müdürü Bediha Salnur, "Biz durumdan haberdar olur olmaz hemen gerekli müdahaleleri yaptık. İşçilerimizin durumlarını yakından takip ediyoruz. Çok şükür ki aralarında durumu ağır olan yok, bazı işçilerimizin tansiyon problemi olduğu için sadece onların durumu diğerlerine göre daha ciddi. Yemeklerden gerekli numuneler alındı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüze gönderildi. Biz hiçbir vakayı hafife almıyoruz, psikolojiktir deyip geçiştirmiyoruz. Kimse merak etmesin, gereken her şeyi titizlikle yapıyoruz" dedi.

İzmir Sağlık Müdürü: 'Tedavileri sürüyor'


İzmir Sağlık Müdürü Bediha Salnur, işçilerin tedavilerinin sürdüğünü, olayı yakından takip ettiklerini bildirdi.

Yemek firması: 'Psikolojik'


Sanayi tesisi yetkilileri yetkilileri, durum hakkında bilgi topladıklarını, netleşmesiyle birlikte bilgileri paylaşacaklarını bildirdi. Yemek firması yetkilileri zehirlenmenin yemekhanede değil, şantiyede yenilen yemeklerden kaynaklandığını, kendilerinin şantiyede çalışan firmaların sadece bir bölümüne hizmet verdiklerini açıkladı. Yemek firması yetkilileri, şikayetlerin bir bölümünün psikolojik olduğunu da öne sürdü.Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2018, 15:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24