SGK zanlıları adliyeye sevk edildi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Bursa İl Müdürlüğü'ne geçen yıl kasım ayında yapılan baskında ele geçirilen materyallerin incelenmesinin ardından g

SGK zanlıları adliyeye sevk edildi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Bursa İl Müdürlüğü'ne geçen yıl kasım ayında yapılan baskında ele geçirilen materyallerin incelenmesinin ardından gözaltına alınan 10 kişi, adliyeye sevk edildi.
Bursa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube ekipleri, 2014 Kasım ayında SGK Bursa İl Müdürlüğü'ne baskın yaptı. Polis, 2008 yılında işe alınan sözleşmeli bir personelin şikayet dilekçesi üzerine, savcılığın izniyle kurumda araştırma başlattı. Kuruma alınan santral telefonunun iç ve dış tüm görüşmeleri kayıt altına aldığı, depoya kaldırılan bütün malzemelerin kaybolduğu ve kurum içinde ilgisiz kişilerin yetkilendirildiğinin öne sürülmesi üzerine, organize polisi, kurumdaki bazı bilgisayarların hard diski ile hard diskleri sökülemeyenlerin de kasalarına el koydu. Uzun süredir yürütülen soruşturma dahilinde, kurumda taşeron olarak çalıştırılan bilgi işlem sorumlusu ve SGK’nın imamı olduğu belirtilen T.Y.'ye ait bilgisayarda 325 bin görüşmenin kayıt altına alındığı tespit edildi. Bu kayıtların himmet toplamak için şantaj olarak kullanıldığı, kuruma prim borcu olanların belirlendiği öne sürüldü. Ayrıca, ihalesiz alımlar yapılarak kurumun zarara uğratıldığı, paralel yapıya hizmet eden firmalara haksız kazanç sağlandığı iddia edildi. Bu bilgiler doğrultusunda savcılık gözaltı kararı verdi. Dün Cumhuriyet Savcılığının talimatıyla Bursa polisi sabah erken saatlerde Gürsu ilçesinde 2 SGK çalışanını gözaltına aldı. Çok sayıda adrese eş zamanlı baskın yapan ekipler, aralarında SGK eski il müdürlerinin de bulunduğu 10 kişiyi gözaltına aldı. 10 şüpheli, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2015, 11:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19