Sonunda bu da oldu! Köprüyü çaldılar

Gümüşhane'de 300 yıllık taş köprü ortadan kayboldu. Bölgede yapılan tüm aramalara rağmen izine rastlanmayan tarihi köprünün, defineci

Sonunda bu da oldu! Köprüyü çaldılar

Gümüşhane'de 300 yıllık taş köprü ortadan kayboldu. Bölgede yapılan tüm aramalara rağmen izine rastlanmayan tarihi köprünün, defineciler tarafından çalındığından şüpheleniliyor.


Merkez’e bağlı Arslanca köyü sakinleri, bir hafta önce Balahor Deresi üzerinde yer alan ve yaylacıların göç güzergahındaki 5 metre uzunluğundaki 300 yıllık tarihi köprünün yerinde olmadığını fark etti. Büyük şaşkınlık yaşayan köylüler, köprüyü en son sağlam gördüklerini, hafta içi bölgede yağmurun etkili olduğunu ancak köprüyü sürükleyecek herhangi bir taşkının olmadığını söyledi.

HİÇBİR İZ YOK


Köy muhtarı Coşkun Doğan, bölge halkıyla birlikte arama çalışması başlattı. Geride bir ayağı kalan köprünün taşan derenin etkisiyle yıkılmış olması ihtimaline karşı dere yatağı boyunca yapılan aramalarda da kemere ait hiçbir ize rastlanmadı. Derenin, çökmüş olsa bile iç içe geçmeli bloklar halindeki köprü taşlarını sürükleyecek debiye sahip olmadığına karar verildi. Daha önce define kazısı yapıldığı belirtilen köyde, köprünün taşlarının sökülerek çalındığından şüphelenilirken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

"YIKILDIYSA TAŞLAR NEREDE"


Muhtar Doğan, köprünün yerinde olmadığını görünce şok yaşadıklarını belirterek, “Köprünün çalındığı dedikoduları üzerine geldik. Köprünün eşelendiğini ve bir şekilde başka yere götürüldüğünü anladık. Köprü yıkılmış olsa bile taşlar derede olurdu. Etrafta hiç taş yok. Sık kullanılan bir köprü değil. Muhtemelen bu taşları çaldılar” dedi.

TARİH YOK OLDU 


Köprünün, dereden akan suyun etkisiyle yıkılmasının mümkün olmadığını belirten köylülerden Bilal Doğan ise “ Köprü taşları birbirine sıkıştırılma yöntemiyle geçirilmiş. 300 yıldır yıkılmayan köprünün kendi kendine yıkılması mümkün değil. Yıkılsa bile taşlar burada olurdu. Tarihi olduğu için defineciler kazı yapıyordu etrafında. Köprüyü çaldılar” diye konuştu. Çocukluk yıllarının bölgede geçtiğini anlatan Yılmaz Akyıldız ise ‘’Yaylalara göç ettiğimizde o köprülerden geçerdik. Şimdi bir tarih yok oldu, üzgünüz” dedi. (Güneş)
Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2018, 10:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24