Vali Bey de kervana katıldı

Gazetemizin ısrarla vurguladığı; “Ak Parti İl Başkanı Cemalettin Torun ve ortağı Zekeriya Birkan’ın Başbakan’ın avukatıyım” vurgus

Vali Bey de kervana katıldı
Gazetemizin ısrarla vurguladığı; “Ak Parti İl Başkanı Cemalettin Torun ve ortağı Zekeriya Birkan’ın Başbakan’ın avukatıyım” vurgusu ile adli işleyişe şaibe karıştırma yönündeki adımlarına, Bursa Valisi Münir Karaloğlu’nun davasını üstlenerek bir yenisi daha ekledi.

Memur-Sen’in başarıları karşısında çılgına dönen bir sendikacı hakkında okul müdürlüğü atamalarını protesto eylemleri sırasında yaptığı açıklamalar nedeniyle Bursa Valisi Münir Karaloğlu ve Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya’ya hakaret ettiği iddiasıyla hakaret davası açıldı. Sendikacı, Vali Karaloğlu’nun şikayeti üzerine açılan davada avukatlığını Ak Parti İl Başkanı Cemalettin Torun’un yaptığını belirterek, bunun adil yargılama ile ilgili endişelere neden olduğunu söyledi. Ak Parti Bursa İl Başkanı olan Cemalettin Torun’un yapması da tartışmalara neden oldu. Bursa’da 10 Eylül’de Milli Eğitim Müdürlüğü önünde gerçekleştirilen okul müdürlerinin atanmasını protesto gösterileri yapıldı. Bu gösteriler ile ilgili Bursa’daki bir televizyon kanalına açıklama yapan sendikacı hakkında Vali Münir Karaloğlu şikayet dilekçesi verdi. Şikayet üzerine Bursa Cumhuriyet Savcılığı hazırladığı iddianame ile Bursa 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

İddianamede, sendikacının televizyona yaptığı “İlettiğimiz hiçbir problemi çözmeyen bir milli eğitim müdürü, bir milli eğitim yöneticileri var. Bursa Valisi var, o zaman siz bırakın bu statülerinizi, bırakın bu koltuklarınızı, bırakın bu mühürleri asıl sahibimiz kimse onlar gelsin. Listeyi kim yaptıysa puanları kim verdiyse muhatabınız onlar olsun biz onlara soralım yani insafsızca sübjektif kriterlere dayanarak siz bu insanların emeklerini nasıl çaldınız diye onlara soralım” şeklindeki sözleriyle eleştiri sınırlarını aştığı ve Bursa Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya ile Bursa Valisi olan şikayetçi Münir Karaloğlu’na karşı zincirleme şekilde hakaret suçu işlediği bildirildi. Sendikacının, Türk Ceza Kanunu’nun hakaret suçunu içeren 125’inci maddesine göre cezalandırılması istendi. Bursa 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde tensibi yapılan davanın duruşması 3 Şubat 2015 tarihinde görülmeye başlanacak.

'AK PARTİ İL BAŞKANI VALİ'NİN AVUKATI'

Sendikacı, Bursa’da demokratik haklarını kullandıkları gösteriler nedeniyle hakkında çok sayıda dava açıldığını belirterek, konuşmasında hiçbir hakaret unsuru olmamasına rağmen Vali Karaoğlu’nun şikayeti üzerine dava açıldığını söyledi. Sendikacı, Ak Parti İl Başkanı Cemalettin Torun’un da valinin avukatı olarak bulunmasının adil yargılama ile ilgili endişelere neden olduğunu kaydetti. Vali Münir Karaloğlu da, bu konuşmada kendisine hakaret edildiğini savunarak, “Bu benim valilik olarak değil, tamamen şahsi davam. Kimsenin kimseye haraket etme hakkı yok. Ben davamı Münir Karaloğlu olarak arkadaşım olan Avukat Zekeriya Birkan verdim. Birkan, Ak Parti İl Başkanı Cemalelletin Torun ile birçok arkadaşının birlikte çalıştığı hukuk bürosu bulunuyor. Davada o neden Torun’un ve diğerlerinin adı toplu olarak davayı takip ettikleri için adı geçiyor olabilir. Ama ben davanın takibini Zekeriya Birkan’a verdim”dedi.

 
Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2014, 13:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24