AK Parti'nin sosyal medya etik kuralları

Sosyal Medya platformu artık Dünya’nın bir numaralı kitle iletişim ağı haline gelmiştir. Bu ağın kullanılması kuralları içerisine dâhil edilerek yeni bir Basın Kanunu hazırlanmalıdır. Hemen hemen tamamının kontörlü ABD’nin elinde olan bu mecrada insanlar bilinçli ya da bilinçsizce her türlü paylaşımlarda bulunuyorlar.
Bir kısım kişiler; paylaşılan bazı resim ve haberlere balıklama atlıyor, yorum yazıp paylaşıyor. En ufak bir araştırma yapmıyor, bu resim, video gerçek mi, bu haber doğru mu diye. Aklın değil, ideolojisinin duygunun ve öfkenin esiri oluyor, eleştirilerini hakaret ve suçlama ihtiva eden bir hale taşıyorlar. Onun için hoşuna gitmesi, tatmin olması yetiyor, tek ölçüsü bu.
Elbette farklı fikirlerin tartışmasından hayırlı sonuçlar çıkar. İnsan olan bundan faydalanır, kendini geliştirir. 
Bazı kişiler de olması gerektiği gibi; nezaket, adalet ve vicdan terazisinden süzerek eleştirilerini yazıyorlar.
Unutmayın yazılarınız; sizin akıl, zekâ ve bilginizin ürünüdür, bu ürününüz vicdan ve inanç süzgecinden geçmiş, karşınızdakilere sunulmuştur. Kısacası insanlar, yazılarınızda sizi görmektedir, sizi yansıtmaktadır.
Diğer kitle iletişim araçlarının aksine anlık ve güncel bilgiyi kullanıcılarına sunan ve etkileşim düzeyi yüksek olan bu mecrada, her geçen gün kişi ve topluluklara yönelik zararların daha da büyümesine yol açmış, kötü niyetli kişi ya da gruplarının bu eksiklikten faydalanarak sosyal ağları nefret dilinin egemen olduğu, kişisel ve kurumsal hakların hiçe sayıldığı birer yalan ve iftira aracına dönüştürmelerine neden olmuştur. 
Ayrıca, sosyal ağların doğru kullanıldığında, vatandaşların birçok sorununa çözüm bulabilmesine imkân sağlayan, kişilerin direkt muhatapları ile temasa geçebilmesine fırsat veren platformlar bütünü olduğu ve bu platformların etik kurallar çerçevesinde kullanıldığı takdirde en az zararla, topluma en çok faydayı sağlayabilecek ortamlardan biri haline gelebileceği açıktır.
Gittikçe kirlenen bu mecranın en azından birazcık temizlenmesi ve doğru kullanılması adına Ak Partinin kabul ederek kamuoyuna sunduğu etik kurallar, daha da önem kazanmaktadır. Bunu doğru buluyor ve katılıyoruz.
Yetkililer yaptıkları açıklamada, "üzerinde durulan bu maddelerin, toplumların genel ahlak kurallarının özgürlük adı altında çiğnenmesinin önüne geçilebilmesi adına hazırlandığı" belirtilerek, sosyal medya kullanımında etik kuralların belirlenecek ve benimsenecek olmasının, mevcut sorunların ortadan kalkmasını, akabinde de yeni sorunların önüne geçilmesini sağlayacağı düşüncelerini dile getirmişlerdir. 
AK Parti'nin 12 sosyal medya etik kuralları;
- Saygılı, hakaret ve nefret söylemi barındırmayan bir dil ve üslup kullanılması
- Diğer kullanıcıların özgürlük alanlarını kısıtlayacak, saldırgan tutumlar içeren paylaşımlardan kaçınılması
- Kullanıcıların kişilik ve görüşlerine saygılı olunması
- İnsan onurunun temelinde yatan özel yaşamın gizliliği hakkının ihlal edilmemesi
- Sözlü şiddet ve tehdit içerikli paylaşımlarda bulunulmaması
- İfşa, taciz ve siber zorbalık oluşturan eylemlerin yapılmaması
- Şeffaf olunması, sosyal medya mecralarında, anonim hesaplar kullanmayarak açık kimlikle, gerekli hukuki sorumluluğu üstlenerek ve gerçek kişiler olarak bulunulması
- Sahte isimler üzerinden paylaşımlarda bulunan hesaplara itibar edilmemesi, bu hesapların görünürlüğünün artırılmaması
- Kimi hassas dönemlerde toplumda infial yaratacak, genel bir korku ve endişe iklimi oluşturacak paylaşımlardan kaçınılması, paylaşımlarda sağduyunun korunması
- Teyide muhtaç bilgilerin gerçekliğinden emin olunmadan paylaşılmaması, bilgilerin doğruluğu için meselenin muhataplarının, resmi kurum ve kuruluşların açıklamalarının takip edilmesi, manipülasyon ve yalana prim verilmemesi
- Alıntı yapılıyorsa, bilginin alıntılandığı kaynağın referans gösterilmesi
- Toplumsal ahlaka aykırı içerik oluşturulmaması ve bu tarz içeriklerin yayılmaması.
Biz de bu etik kuralların doğru olduğuna katılıyor, umudumuz daha medeni bir dünyada yaşamak olduğunu söylüyoruz. Unutmayın; Medeniyet sahip olduğunuz zenginlik değil, vicdanınızdır.
 

YORUM EKLE

banner19