Akıllanmayan tayfa!

Spor programlarında yapılan gaflara her gün bir yenisi ekleniyor. Genelde canlı olarak yayınlanan bu programlara çıkan insanlar, genelde işin magazin kısmıyla ön plana çıkan insanlar. Yani şöyle spor programlarının çoğunda furbol hariç çoğu şey konuşuluyor. Her ne kadar konu futbol üzerinden dönse de aslında olaylar her zaman farklı.

En son bu programların birinde yine büyük bir gaf yapıldı. Eski hakem Erman Toroğlu, Gaziantep Teknik Direktörü Marius Sumudica’yı eleştirirken, ‘çingene’ ifadesini kullanınca, bütün Roman vatandaşlar haklı olarak ayağa kalktı. Erman Toroğlu’na tepki üzerine tepki yükseldi. Hatta mahkemeye suç duyurusu bile yapıldı.

Medya sektörü cazibeli bir alan olduğu için gündemde kalmak isteyen herkes mesleğini tamamladıktan sonra bu alana yöneliyor. Eski futbolcular, hakemler, teknik ditektörler iş bulamazlarsa, spor programlarına çıkıyorlar. O da yetmezmiş gibi büyük gazetelerde köşe yazıyorlar. Yüksek miktarda paralar kazanıyorlar.

Ülkemizde onca iletişim mezunu genç kardeşimiz dışarda işsiz dolaşırken, bunlar pastanın en büyük payını götürüyorlar. Ekranlara çıkarak, kaostan beslenip, sürekli bir vukatın içinde yer alıyorlar. Rasim Ozan Kütahyalı’nın Boşnak vatandaşlarla ilgili yaptığı saygısızlık daha hafızalardan silinmezken, şimdi de Erman Toroğlu’nun açıklamaları, medya sektörünün kendisini gözden geçirmesi gerektiğini bir kez daha ortaya koydu.

Ancak maalsef reyting kaygısı ülkemizde herşeyin önüne geçmiş durumda. Rasim Ozan Kütahyalı yaptığı saygısızlığın ardından kanaldan gönderilmiş ancak belli bir zaman geçtikten sonra tekrardan, anı programda çalışmaya başlamıştı.

Bugün Ertman Toroğlu için de aynı şeyler geçerli. Bir yerden yollansa hemen yarın başka bir spor kanalında ya da programında işe başlar. Yıllardır onca yanlış açıklamasına, sert üslübüna karşı ekranların vazgeçilmezlerinden biri.

Aslında burada seyirciye de büyük prim düşüyor. Böyle vatandaşlara fazla prim verilmemeli. Eğer bu insanlar reyting değerini kaybederse çok daha kaliteli spor programları izlenir. Bunu sadece spor alanına da kısıtlamak yanlış. Aynı şeyler siyaset programları için de geçerli.

Seyirci kalite beklemedikçe hiçbirşey değişmez. Her ne kadar sosyal medya platformlarıyla birlikte televizyon izlenme rakamlarında ciddi düşüşler yaşansa da halen belli bir kitle böyle isimlere taviz veriyor ve bu programları izliyor.

Şimdi Erman Toroğlu ile ilgili çalıştığı kanalın nasıl bir karar alacağını merakla bekliyoruz. Umarız, bu tip yanlış davranışlar cezasız kalmaz.

YORUM EKLE

banner22

banner19

banner24