Bursa, yeni kent müzesine kavuşacak

 Yenişehir'e kent müzesi kurulacak.  Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür Turizm Daire Başkanlığı tarafından restore edilen Sinanp

Bursa, yeni kent müzesine kavuşacak
 Yenişehir'e kent müzesi kurulacak. 
Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür Turizm Daire Başkanlığı tarafından restore edilen Sinanpaşa külliyesinin bir bölümüne kent müzesi kurulması için çalışmalara başlandı. Belediye meclisi salonundaki toplantıda, Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu, Prof. Dr. Bahri Yıldız, Bursa Büyükşehir Belediyesi Müzeler Müdür Vekili Dilek Yıldız Karakaş, çalışmalarla ilgili Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik’e bilgi verdi. Muhtarların da katıldığı toplantıda konuşan Süleyman Çelik, Sinanpaşa külliyesinde artık sona gelindiğini belirterek, “Çok yakın zamanda çalışmalar tamamlanacak. Restore edilen alanda kent müzesi, kahvaltı salonu, konferans salonu ve kurs salonu oluşturuldu. Tamamlandıktan sonra yerli ve yabancı turistlerin hizmetine sunulacak. Müzemiz ile ilgili çalışmalarda artık sona gelindi. Çok değerli bir ekip bunun çalışmasını yürütüyor. Muhtar arkadaşlarımız ile müzeye konacak malzemelerin temini konusunda görüşmek istedik. Teşhir edilecek ürünleri gelecek nesillere taşımak için çok önemli bir fırsat” dedi.
Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu, Yenişehir’in tarihî bir ilçe olduğunu belirterek, “Rahmetli Prof. Dr. Halil İnalcık hocamla birlikte Yenişehir’e çok geldik. 7-8 aydan bu yana da kent müzesi ile ilgili çalışmalar yürütüyoruz. Yenişehir önemli bir yol merkez. Osmanlı döneminde hac yolu ve savaş yolu olarak kullanılan Yenişehir’in bu yönünü kent müzesinde ön plana çıkarmak istedik. Osmanlı’nın ilk başkenti olan Yenişehir’de Osmanlı’yı da ön plana çıkaracağız. Süleymanpaşa, Mestecip Onbaşı, işgal yılları, İstiklal Savaşı şehitleri, yaşayan ünlüler ve geleneksel hayatı ön plana çıkaracağız” diye konuştu. (İHA)
Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2018, 12:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner19

banner24