Erkek olursa 'Seyit Ahmet', kız olursa 'Kebire'

Samsun'un Ladik ilçesinde, nüfusun önemli bir kısmı erkek çocuklarına "Seyit Ahmet", kız çocu

Erkek olursa 'Seyit Ahmet', kız olursa 'Kebire'

Samsun'un Ladik ilçesinde, nüfusun önemli bir kısmı erkek çocuklarına "Seyit Ahmet", kız çocuklarına ise "Kebire" adını vermeyi tercih ediyor.


Ladik Kaymakamlığı Nüfus Müdürlüğü, 17 bin nüfuslu ilçede isimlerle ilgili yaptığı incelemede, 2 bin kişinin adının Seyit Ahmet, bin kişinin adının Gülahmet, 750 kişinin Satılmış, 870 kişinin Kebire, 522 kişinin Satı ve 517 kişinin adının ise Seyide olduğunu belirledi.


Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Şahin Örnek, AA muhabirine, ilçede aynı isimlerin fazla olması nedeniyle nüfus kayıtlarını incelediklerini, karşılarına en çok "Seyit Ahmet" isminin çıktığını söyledi.


Yaklaşık 200 yıldır ailelerin çocuklarına isim verirken, ilçedeki türbelerden etkilendiğini ifade eden Örnek, şunları dile getirdi:


"İlçemizde Seyyid Ahmed-i Kebir er Rufai Hazretleri türbesi var. Erkek çocuğu olmayan kadınlar bu türbeye giderek dua ediyor. Seyyid Ahmed-i Kebir er Rufai Hazretlerinin kardeşi olduğuna inanılan Gülabdal er Rufai tekkesi de var. Vatandaşlar bu nedenle erkek çocuklarına Seyit Ahmet, Gülahmet ve Satılmış, kızlarına ise Kebire, Seyide, Satı adlarını veriyor. İlçemiz 17 bin nüfusa sahip, bunun yaklaşık üçte biri 6 isimden oluşuyor."


İlçeye gelen bir kişinin sıkça Seyit Ahmet, Gülahmet, Satılmış, Kebire, Seyide, Satı gibi isimleri duyduğunu, bu durumun dikkat çekici olduğunu vurgulayan Örnek, ilçede 100 kişiden 11'inin adının "Seyit Ahmet" olduğunu dile getirdi.


Örnek, "Ladik ilçesine geldiğinizde bir kişinin adını bilmiyorsanız 'Seyit Ahmet' diye bağırmanız yeterlidir." diye konuştu. (AA)Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2018, 16:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24