Mengüşoğlu'nun dilinden 'Müstesna Şair' 

İbrahim Paşa Kültür Merkezi’ndeki ‘Hür Düşünce Mektebi’, ‘Müstesna Şair Mehmet Akif’ konulu programda şair ve yazarMetin Önal Meng

Mengüşoğlu'nun dilinden 'Müstesna Şair' 
İbrahim Paşa Kültür Merkezi’ndeki ‘Hür Düşünce Mektebi’, ‘Müstesna Şair Mehmet Akif’ konulu programda şair ve yazarMetin Önal Mengüşoğlu’nu ağırladı. Mengüşoğlu, Mehmet Akif Ersoy'un hayatından kesitler sunarak, “İstiklal Marşı’nın yazarı merhum Mehmet Akif, bizim için bir rol modeldir. Slogana ve hamasete boğmaksızın Mehmet Akif'ten alacağımız çok büyük dersler olduğunu düşünüyorum” dedi.

“MÜSLÜMAN’IN BOŞ ZAMANI OLMAZ”

Mehmet Akif’in örnek mücadelesini anlatan ve yaşadıklarından anekdotlara yer veren Mengüşoğlu, şu hatırayı aktardı: “Üstada, ‘boş zamanlarınızda ne yaparsınız?' diye soruyorlar, müthiş derecede sinirleniyor,  ‘benim boş zamanım olmaz ki, Müslüman’ın boş zamanı olmaz' diyor.  Zamanın düşünürleri, bunu genelde ‘asra yemin olsun' şeklinde tercüme ederler.  Allah'ın insana lütfettiği ikramların en büyüklerinden biri zamandır. Çok çabuk geçip gider.  O yüzden Müslüman’ın boş zamanı olmaz.”

“ALLAH’IN HOŞ GÖRDÜĞÜNÜ, HOŞ GÖREN BİR ADAMDIR”

Ünlü şairin hayata bakışını anlatan Mengüşoğlu, "Akif kızan, kızmasını bilen adamdır. Bizde genelde suya sabuna dokunmayan, kalp kırmayan adama iyi adam denir. Akif ancak Allah'ın hoş gördüğünü hoş gören bir adamdır”  dedi.Ünlü şairin milli mücadeleye nasıl cesaret verdiğini örneklerle anlatan Mengüşoğlu, “Akif'in yaşadığı dönemde her taraftan kuşatılmış bir ülke vardı. Milli mücadeleyi kazanan sadece asker değildir, kuşkusuz Akif gibi gayret sahibi insanların da bu zaferde büyük emeği vardır" ifadelerini kullandı.

Mehmet Akif'in yokluk içinde bir hayat sürdüğüne dikkat çeken Mengüşoğlu, İstiklal Marşı’nın yazarının ölümünün ardından hazin bir törenle son yolculuğuna uğurlandığını hatırlatarak, “Ömrünün son üç ayında devlet ona bir maaş bağlar ve üç ay o maaş ile geçinir. Vefatında naaşı üzerinde Kelime-i Tevhid yazısı bile olmayan bir tabutla Beyazıt Cami’ne götürülür. Kurşun kalemle tabutun üzerinde Mehmet Akif yazmaktadır. Bunu duyan İstanbul Üniversitesi’nden bir grup öğrenci cenaze namazına iştirak eder ve Akif, Edirne Kapı Şehitliği’nde defnedilir” dedi.

 
Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2018, 17:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner8