Ömer bebek yaşama tutundu

Anne karnında fark edilmeyen Hipoplastik Sol Kalp Sendromu ile dünyaya gelen 20 günlük Ömer Özgenç, başarılı operasyonla hayata tutundu.

Ömer bebek yaşama tutundu

Trabzon'da geçtiğimiz aralık ayında dünyaya gelen Ömer Özgenç, taburcu edilmesinden bir gün sonra morarma şikayetiyle acil servise kaldırıldı.  Yapılan tetkiklerde Hipoplastik Sol Kalp Sendromu (Kalbin sol yarısının gelişmemiş olması) ile dünyaya geldiği anlaşılan ve bu konuda uzman bir hastanede ameliyat edilmesi gerektiği belirtilen bebeğin zamanla yarışı da başlamış oldu. Hastalığı gebelik sırasında yapılan kontrollerde anlaşılmadığı için tedavi süreci de uzayan Özgenç, Sağlık Bakanlığının ambulans uçağıyla 3,5 saatlik yolculuğun ardından Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirildi. Bu süreçte yaşadığı tüm olumsuzluklara rağmen küçük bedeniyle pes etmeden yaşama tutunan Ömer bebek, aralarında Pediatrik Kardiyak Yoğun Bakım Sorumlusu Doç. Dr. Erkut Öztürk'ün de bulunduğu ekip tarafından yapılan başarılı ameliyat ve tedaviyle sağlığına kavuştu. Ameliyat ve ardından gelen multidisipliner yaklaşımla ilk süreci başarıyla tamamlayan Ömer bebek, biri 6. ayında, diğeri 3 yaşında olmak üzere iki operasyon daha geçirecek. Ömer bebek, tüm bu çabalar sonucunda hayatını yaşıtları gibi sağlıklı olarak sürdürebilecek.

"Ömer hayatına sağlıklı olarak devam edebilecek"

Ömer Özgenç'in sağlık durumuna ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Doç. Dr. Erkut Öztürk, bebeğin oldukça ağır bir kalp hastalığına sahip olduğunu, doğumdan sonraki dönemde zaman kaybedildiği için kendilerine oldukça kötü durumda geldiğini söyledi. Ömer bebeğe, hastaneye gelir gelmez sağ ve sol akciğer damarını daraltmak için kelepçe (çift taraflı pulmoner arter banding) ameliyatı uygulandığını dile getiren Öztürk, bu ameliyattan 48 saat sonra da aort damarı ile akciğer atardamarı arasındaki "patent duktus arteriosus" adı verilen damara anjiyo yöntemiyle stent işlemi uygulandığını kaydetti. Öztürk, "Bu iki işlemin bir arada yapılması durumuna tıp dünyasında "Giessen Hibrit Yaklaşım Tedavisi" denilmektedir. Biz de Türkiye'de bunu yapabilen sayılı kliniklerden biriyiz. Şu an her şey çok güzel ilerliyor. Kısa bir süre sonra bebeğimizi taburcu edeceğiz. Bu, işlemin ilk aşamasıydı. Bu sendromla doğan hastalarda 3 farklı dönemde operasyon yapılması gerekiyor. Biz ilk işlemi başarılı şekilde gerçekleştirdik. Ömer bundan sonraki yaşamında fiziksel aktivitelerini rahat şekilde yapabilecek, okula gidebilecek." değerlendirmesini yaptı.

Anadolu Ajansı ( AA )

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2020, 18:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24