Tatilde çocuğunuzla mutfağa girin 

Canan GÜLEÇ Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir, “Uzmanlara g

Tatilde çocuğunuzla mutfağa girin 
Canan GÜLEÇ

Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir, “Uzmanlara göre de yemek yapmak çocukların özgüvenlerinin gelişmesine katkı sağlıyor.” dedi.

Yoğun bir okul döneminin sona ermesiyle birlikte tatile çıkan çocuklar için uzmanların önerisi, mutfağa girip anneleriyle birlikte vakit geçirmeleri. Böylece çocuğun dengeli ve düzenli beslenmeyi öğreneceğine dikkat çeken Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir, “Hafta içleri yoğun tempoya ve okuldan aç gelmeye bağlı olarak genelde çocuklarımızın önlerine koyduğumuz hazır yiyecekleri rafa kaldırıp onlara yemek yapmayı ve nasıl beslenmesi gerektiğini öğretmek bu kısa tatil için çok verimli bir etkinlik olabilir. Uzmanlara göre de yemek yapmak çocukların özgüvenlerinin gelişmesine katkı sağlıyor.” dedi.

Tatil günlerinin çocukların besinleri yakından tanıması için önemli bir fırsat olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir, “Çocuklar sebzelere temas etsin, besinleri koklasın ve kontrollü bir şekilde doğrasınlar. Konunun uzmanları da çocuklarla birlikte yemek yapmanın onların hem özgüvenlerini geliştirdiğini hem de uzun vadede beslenmeleri konusunda bir fikir aşılayacağını belirtiyor” şeklinde konuştu.

YEMEK YAPMANIN ZOR OLMADIĞINI GÖRMELİ

Yemekleri önlerine devamlı hazır olarak sunulan çocuklarda yemek seçmenin çok fazla görüldüğünü ve ileride yemek yapmanın zor bir iş gibi görülüp hazır ve paketli ürünlere yönelimin artabileceğini vurgulayan Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir, “Bu da toplumlarda artan obezitenin önemli sebeplerinden biri” dedi.

ŞEKER ÖDÜL OLARAK SUNULMAMALI

Özellikle gelişim dönemindeki çocuklarda, tüketilen besinin kalitesinin uzun dönem sağlık durumları açısından çok önemli bir yer tuttuğunu vurgulayan Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir, “Bu dönemde ders döneminin bitmesine bağlı olarak çocuklarınıza kontrolsüz bir şekilde hazır gıda tüketim özgürlüğü sunarsanız bu onlarda hep mutluluk ve ödül kodlaması yaratacağı için yıllar sonra da kendisini her üzgün hissettiğinde mutluluk hissini bu besinler ile arayacaktır. Bu da yerini kilo problemine bırakıp daha büyük mutsuzluklara zemin hazırlar” şeklinde konuştu.
Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2018, 17:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24