Bursaspor vites yükselti

Bursaspor, Osmanlıspor karşısında aldığı 3-1’lik galibiyetle ligdeki yenilmezlik serisini 3 maça çıkararak, vites yükseltti.

Kendi evinde adeta rakibine şans tanımayan Yeşil-Beyazlılar 80 dakika boyunca Osmanlıspor’a pozisyon dahi vermedi. Oynanan oyun, verilen mücadele mükemmele yakın seviyedeydi.

Tam maç bitti, 3 puan geldi derken 80. dakikadan sonra Bursaspor’a bir şeyler oldu. Takımın üzerine sanki ölü toprağı döküldü. Gereksiz yere geriye yaslanan Bursaspor, topu rakibine verdi. O dakikaya kadar sahada yokları oynayan Osmanlıspor 83. dakikada golü buldu. Atılan golün etkisiyle Yeşil-Beyazlıların üstüne daha çok gelemeye başlayan Ankara temsilcisi 2 net fırsat yakaladı. Bursaspor kalecisi Çağlar Şahin Akbaba’nın kurtarışı olmasa bugün çok daha farklı şeyler konuşuyor olurduk.

Belki Osmanlı ikinci golü bulsa 3 bile atabilirdi. Ve… o dakikaya kadar verilen bütün emeğe yazık olurdu. Ama Allah’tan şans bizden yanaydı da bu senaryo gerçekleşmedi. Ve… Bursaspor 3. golü de bularak rahatladı.

Ama buradan alınması gereken önemli bir ders var. Aynı senaryo hatırlayacaksınız Akhisar maçında da gerçekleşmişti. 2-0 önde olan Bursaspor 60. Dakikadan sonra kendi sahasına çekişmişti. Burada Yalçın Hoca’nın devreye girmesi gerekiyor. Bunun teknik ve taktikle bir alakası yok anladığımız kadarıyla. Çünkü, maçtan sonra açıklama yapan Yalçın Hoca’da durumdan memnun değil. Ama bunun çözümü de kendisinde.

Futbolcuları psikolojik olarak buna hazırlaması gerekiyor Yalçın Hoca’nın, bazen taktik olarak geri çekilebilirsiniz ama her maç skoru yakaladıktan sonra oyunun hakimiyetini rakibinize verirseniz bunun faturası ağır olur. O yüzden önlemi baştan almak gerek. Eminin ki Yalçın Hoca’da öğrencilerinin kulağını çekmiştir.

SEDAT NEDEN KESİK YEDİ?

Osmanlıspor maçıyla ilgili aklımdaki tek soru Sedat Dursun’un neden kesik yediği oldu. Ligin başından beri sahanın en iyi oyuncularından biri olan Sedat’ın yedek kulübesine çekilmesi ne kadar doğru, kararsızım.

Dışardan bakıldığında Sedat’ın sağ ayaklı bir stoper olmasından kaynaklı bir neden olduğu görünüyor. Ama bu nedenin geçerliliğini kabul etmiyorum. Çünkü böyle bir düşünceniz varsa, transferde ona göre hamle yapacaktınız. Bugüne kadar izlediğimiz maçlarda Sedat’ın Rüştü Hanlı’ya göre daha iyi bir futbolcu olduğunu gördük. Zaten Yalçın Hoca’da Rüştü’nün sol bekten dönme bir stoper olduğunu söylemişti.

Genç bir oyuncu olarak, iyi bir performans sergilerken kesik yemek, psikolojik olarak herkesi etkiler sanırım. Burada oyuncuyu ayakta tutmak yine Yalçın Hoca’ya düşüyor. Elde, ilerde değer kazanacak bir oyuncu varken, sadece günübirlik başarılar için bazı oyuncuların tercih edilmesi bana her zaman yanlış gelmiştir.

Ama sonuç olarak son karar teknik direktörün. İnşallah Yalçın Hoca takım içindeki dengeyi iyi kurar, Bursaspor da hem başarı yakalar hem de oyuncu kazanır.

 

İlginizi Çekebilir

“Sınır güvenliğimizi sağlayacağız”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Sınır güvenliğimizi tehdit eden tüm terör örgütlerinden bölgeyi temizleyeceğiz. Sınır güvenliğimizi ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir