Gölge eş başkan kim olacak?

Aylardır Türkiye’nin gündeminde tartışılan CHP-HDP ittifakı son günlerde tüm çıplaklığıyla küçük ortak HDP’lilerin açıklamaları ve adımlarıyla deşifre oluyor. HDP kazanamayacağı seçimlere girmek yerine CHP’nin listelerinden meclislere girme stratejisini adım adım uygularken, CHP ise bir fazla oy almak için şeytanla bile ittifak yapabileceğini bir kez daha gözler önüne serdi.

HDP tıpkı diğer illerde olduğu gibi Bursa’da da Büyükşehir Belediyesi’nin yanı sıra Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer, Gürsu, Kestel, Gemlik, Mudanya ve Karacabey’de aday çıkarmayıp CHP adaylarını destekleme kararı aldı. Sözüm ona insanları kandırmak için de AK Parti MHP adayının karşısında en güçlü aday kimse onu destekliyorlarmış. Oysa Bursa’nın tamamında Cumhur ittifakı ile Millet ittifakı adayları kapışıyor. Seçmeni aptal yerine koyarak kirli ittifaklarını yürütüyorlar.

İşin buraya geleceği çok önceden belliydi aslında. CHP’nin ve özellikle mevcut genel merkez yönetiminin HDP’yle olan aşkını bilmeyen yok. Bir dönem CHP’li ailelerden HDP’ye oy atmaları da istenmişti mevcut CHP’li yönetim tarafından. Bunlar çok eski unutulmuş adımlar değil.

Nilüfer Belediye Başkanı ve Millet İttifakı Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in HDP’lilerle olan yakın ilişkilerini kamuoyu çok yakından biliyor. HDP’li danışmanlarını, personelini ve HDP İl Başkanının kız kardeşine önce Kent Ormanı’nda lokanta ardından Misi’de otel tahsis ettiği gazetelerde çarşaf çarşaf yayınlandı.

Önceki gün HDP İl Başkanı Resul Baykara’nın nevruz etkinlikleri sırasında yaptığı konuşmada CHP-HDP’nin Bursa ittifakı da net bir şekilde deşifre oldu. HDP’nin Bursa adayı da Mustafa Bozbey. Onu işaret ettiler. Aylardır HDP’nin Bozbey’e verdiği destek dilden dile dolaşırken, Bozbey çıkıp iki kelime etmiyor, edemiyor.

HDP İl Başkanı Resul Baykara’nın konuşmasından sonra CHP’nin Büyükşehir Adayı Mustafa Bozbey, çıkıp HDP ile işbirliğini kesin bir dille reddetmeli. Suskunluk kirli ittifakı kabul etmektir ki o zaman akıllardaki o sorunun cevabını aramaya başlayacak kamuoyu, “Bozbey kazanırsa Büyükşehir’de HDP’li gölge eş başkan kim olacak?”

Bu kirli ittifakın deşifre olmasının ardından Bursa’da gerek milliyetçi muhafazakar kesim gerekse Atatürkçü kesimin bir kez daha iyi düşünmesi ve Büyükşehir’i HDP’nin kontrol etmesine müsaade edecek bir yanlışın içinde olmayacaktır. Bugünden itibaren herkesin kulağı Bozbey’de olacak. Bakalım HDP’lilere kapıyı mı gösterecek yoksa o kirli ittifakın bir parçası olduğunu kabul mü edecek?

Tabi burada çok daha önemli bir durum var. HDP bu desteği hangi pazarlıklar karşılığında veriyor. CHP Büyükşehir başta olmak üzere aday çıkardığı 8 ilçede hangi anlaşmayı yaparak HDP’nin aday çıkarmamasını sağladı? Neye karşılık bu ittifak? Hangi hesapların bedeli? Halkın iradesi nasıl oldu da bu kirli ittifaka kurban edildi?

AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu’nun dün yaptığı açıklamada sarf ettiği, “Son günlerde CHP’li Nilüfer Belediyesi’nin HDP ile ortaklığını Misi Köyü’nde HDP İl Başkanı’nın kız kardeşine ihalesiz verilmesinden, terör örgütü propagandasından tutuklanan HDP İl Başkanı’na kültür merkezinin tahsis edilmesinden ve yine HDP İl Başkanı’nın eşinin Nilüfer Belediyesi çalışanı olmasından da açıkça görebiliyoruz. Biz Bursa olarak, Osmangazi ve Orhangazi’nin torunlarıyız. Dolayısıyla Bursa’yı teröre yardım ve yataklık edenlerle yönetmek iddiasıyla ortaya çıkmak, Bursalılara yapılmış büyük bir hakarettir. Tüm bu olanlar göstermektedir ki seçilecek olan belediye başkanı her ne kadar halkın iradesiyle seçilmiş olsa dahi birilerinin gölge başkanı olacaktır hatta belki eş başkan olacaktır” durumun vahametini net bir şekilde ortaya koyuyor.

Noktayı koyarken bir kez daha soralım, “Bozbey kazanırsa gölge eş başkan kim olacak?”

İlginizi Çekebilir

Yenişehir’de Mehmetçik Vakfı için kermes

Bursa’nın Yenişehir ilçesinde, İlhan Oğuz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, TSK Mehmetçik Vakfı yararına kermes ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir