Herkes işine baksın…

Trump, Reis’le el sıkıştı. Dün S-400’leri alamazsınız diyen ABD bugün siz haklısınız, savunmanız için almanız doğrudur, dedi. Ve S-400’ler resmi açıklamaya göre bu ay içinde gelip konuşlanacak. Rusya ile yapılan anlaşmaya göre Haziran ayı içinde gelmesi gerekiyordu. Rusya bu anlaşmayı neden bir ay geciktirsin ki parası verilmiş, Türkiye şartlarını yerine getirmiş. Öyleyse Rusya’da üzerine düşeni yapmış taahhüdünü yerine getirmiştir. Haziran ayında S-400’lerin en az bir bataryası gelmiş yerine oturmuştur.

Osaka G-20 Zirvesine gelirken Putin de taahhüdünü yerine getirmiş bir lider rahatlığı ile gelmiştir. Recep Tayyip Erdoğan S-400 bataryasının faaliyete geçtiği bilgisi ile gönül rahatlığı içinde Japonya’ya gitmiştir.

Gördük ki bu zirvede Putin-Erdoğan görüşmesi öne çıkması gerekirken bir de baktık ki Trump-Erdoğan görüşmesi hem de heyet olarak ön plana çıktı. Önce Trump dünyayı da şaşırtan açıklamasını yaparak mecburen S-4002lerin Türkiye’ye gelişini kabullendiklerini bildirmiş oldu. Erdoğan ise bu açıklamaya paralel S-400’lerin Temmuz ayında geleceğini bildirerek, Trump ile eşit seviyede iki ülke ilişkilerinin zedelenmeden devam etmesine azami gayret gösterdi.

Allah için, dünyanın bu şartlarında geçtiğimiz 17 yıllık AK Parti iktidarı ve Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yürüyen dünya siyaseti olmasaydı, değil S-400’leri alıp onları Türkiye topraklarında konuşlandırmak, sipariş vermek için sözünü dahi edemez, hayalini bile kuramazdık.

Türkiye dünya önünde çok önemli bir yere gelmiştir. Bundan böyle de her geçen gün bu önemi katlanarak artacaktır. Bulunduğu coğrafi konum ve tarihi geçmişinden kaynaklanan lider ülke olma pozisyonundan dolayı ABD asla Türkiye’nin karşısına geçmek istemez. Bu nedenlerden dolayı Rusya’da Türkiye’nin karşısına geçmek istemez.

Türkiye’nin bundan böyle tek taraflı bir dış politika sürdürmesi mümkün gözükmüyor. Tam bir denge siyaseti sürdürmesi gerekir ki bunu Erdoğan çok iyi başarıyor.

Rus uçağının düşürülmesi ile başlayan gerginliğin sonrasında Rusya ile tekrar oluşturulan sıcak ilişkiler iki ülkenin de yararına olmuş, her alanda yapılan karşılıklı anlaşmalar Suriye deki dengeleri de olumlu yönde etkilemiştir.

Bu ilişkileri yakından takip eden ABD ise Türkiye’nin Rusya yakınlaşmasını önlemeye çalışsa da tamamen Türkiye’yi kaybetmekten se daha tutarlı bir çizgiye gelmiştir.

Tabi ki her ülke kendi çıkarlarını düşünecektir. Rusya da, ABD de, Türkiye’de ve bu üç ülkeyi yakından takip eden bu coğrafyada var olmak isteyen diğer ülkelerde.

İstanbul seçimlerini CHP etrafında kümelenen bir ittifak aldı. Hiç önemli değil. Birilerinin gönlü olsun. Millet oy verdiği güruhun nasıl hizmet edeceğini görsün. 25 yıl İstanbul’u aynı zihniyet yönetmiş. 25 yılda İstanbul yeniden yapılmış. 35-40 yaşındaki adamlar dahi eski İstanbul’u bilmiyor. Her şey kendiliğinden hep böyle oluveriyor sanıyorlar. Hem birilerinde gaz çok birikmişti, bu gazında çıkması gerekirdi. Bekleyip göreceğiz. Şimdi daha işin başı. Üst kadrolarda boşalmalar başladı. Oralara kimler gelecek? İttifak ortakları ile pazarlıklar sürüyordur. Bakalım HDPKK nereleri işgal edecek. Meral’e ne kalacak. FETÖ egemenliğini kesinlikle devam ettirmek isteyecektir. Ne de olsa İmamoğlu onların yetiştirmesi. Zaten alt kadrolardaki FETÖCÜ’lerin kıpraşması duyulur oldu. Topbaş’ın ekibine hiç dokunulmayacağı gelen kesin bilgilerden. Bu durumda Kemalist CHP’lilere ne kalır bilinmez. Çok kavgalar çıkar.

S-400 gibi ve beraberinde dış politika gibi büyük bir resimle, bazıları için çok büyük görünen ancak hiç te öyle olmayan İstanbul seçimleri resmini yan yana getirdik.

Türkiye yoluna devam eder. Başkanlık sistemi devam eder. Eksiklikleri giderilir. Kim parti kuracaksa kurar. Derdine yanar, Türkiye çapında örgütlenmenin gayretine girer. Belli olmaz birilerinden birkaç aymaz vekil bulur devşirir. Belki gurup bile kurar. Bunlar yasamanın yani meclisin kendi iç işleri olarak devam eder. Bu işleri parti yönetimleri takip eder gereken tedbirleri her biri alır.

Yürütme işine bakar. Başkanlık sisteminde bu yapılanlar yürütmemim önüne engel olmaz.

Başkan ve bakanları icraatlarını yapmaya devam eder. Önlerinde hizmet edecekleri 4 yıları var.

Yıl 2023 olur, o gün bakarız kim ne yapmış, ne yapmamış? Muhasebesini yapar ona göre millet olarak karar veririz.

Bu Başkan bizi bir 5 yıl daha yönetsin mi, yönetmesin mi diye.

Nasip, önce 2023 ü görelim hele…

Selam, sevgi ve dua ile…

 

İlginizi Çekebilir

Bir babanın yıkıldığı an!

Bursa’nın İnegöl ilçesinde derede bulunan kimliği belirsiz erkek cesedinin 27 yaşındaki Emir Kavaz’a ait olduğu ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir