Silah terörüne kim dur diyecek?

‘Tüfek icat oldu mertlik bozuldu’ diye atalarımızdan gelen güzel bir söz vardır… Son zamanlarda bu sözün ne kadarda haklı yere kullanıldığını izlediğimiz haberlerde görüyoruz. Kendini kanıtlama çabasında olan kişiler ruhsatsız silahlarla sağda, solda ahkam keser oldu.

Her gün farklı bir çatışma ya da silahla yaralama haberlerini izliyoruz ya da okuyoruz. Dün de bununla ilgili bizim bildiğimiz 2 farklı haber geldi. Biri Bursa’da biri İstanbul’da olmak üzere iki çatışma haberi izleyince konuyla ilgili bir yazı yazmak istedim.

Hepimizin bildiği gibi artık silah almak çok basit. Burada ruhsatlı silah almaktan bahsetmiyorum. Onu almanın yolu gerçekten zor. Ki bana göre öyle de olması gerekiyor. Ama ruhsatsız silaha ulaşmak da bir o kadar kolay… Bugün internetten bile sipariş verip silah alabiliyorsunuz.

İnsanlar da doğal ama bir o kadar da korkunç yeni bir algı oluşmuş… ‘Benin anam ağlayacağına onun anası ağlasın.’  Yani buradaki kasıt, başkaları silah taşıyor ben de taşımalıyım. O beni vuracağına ben onu vurmalıyım.

Bence de kimsenin anası ağlamasın ama bunu sağlayacak kişiler bireyler değil, devlettir. Toplumda herkes kendi canını malını korumaya kalkarsa ülke Amerika’daki Teksas’a döner. Ki şu an içinde bulunduğumuz durumun Teksas’tan farkı yok.

Çok basit yere cinayetler ve yaramalı kavgalar yaşanmaya başladı. Devletin acilen bu konuya el atması gerekiyor. Nasıl teröre, uyuşturucuyu, hırsızlığa savaş açıldıysa ruhsatsız silah taşımaya karşı da yeni bir önlem alınmalı.

Yasalarda araştırdığım kadarıyla ruhsatsız silah taşımanın cezası hapis cezasına kadar gidiyor. Ancak genelde hapis cezasından çok bu tür olaylarda para cezası veriliyor. Ama bu tedbirin yetersiz kaldığı açık. Yaptırımların çok daha ağır olması gerekir.

İnsanlar silah taşırken yüz kere bin kere düşünmeli. Yoksa bunun sonu toplumsal bir kargaşaya gidecek. Türkiye’de mafya bitti diye sevinirken, insanları bireysel mafyaya çevirmenin hiçbir mantığı yok. Bunun çözümün sadece cezalar olduğunu da düşünmüyorum. En başta eğitimle yenilebilecek bir sorun. Eğitim ve korkunun harmanlandığı bir sistemde anca bu konuyla başa çıkabilirsiniz. Sadece ceza mantığıyla günübirlik çözümler bulursunuz.

Şimdi… bir kez daha devlet yetkililerine seslenerek, yazımı tamamlıyorum. İnsanları silahtan, silahları insandan uzak tutun. Yoksa daha çok kişinin canı yanar…

İlginizi Çekebilir

Marmarabirlik avans fiyatla alım yapacak

2019-2020 Ürün alım kampanya öncesi Marmarabirlik’te 81 bin ton rekolte beyanı bekleniyor. Kooperatifler Koordinasyon toplantısında ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir