DEAŞ’ın suikastçısı yakalandı

Yalova'da düzenlenen operasyonda aralarında DEAŞ'ın Türkiye suikastçısının da olduğu 14 şüpheli yakalandı.

DEAŞ’ın suikastçısı yakalandı

Yalova'da düzenlenen operasyonda aralarında DEAŞ'ın Türkiye suikastçısının da olduğu 14 şüpheli yakalandı. Şüphelilerin yabancı iş adamlarını gasp edip elde ettikleri geliri örgüte aktardığı belirlendi.

Yalova Emniyet Müdürlüğü, İstihbarat ve Terörle Mücadele Şubeleri ekiplerinin koordineli çalışmasıyla DEAŞ terör örgütüne bir darbe daha vuruldu.

Örgütün sözde Türkiye vilayeti suikastçısı olduğu belirlenen ve aynı zamanda deşifre olmuş örgüt mensuplarının Türkiye’den Avrupa’ya geçişlerini ve Avrupa’dan Türkiye’ye girişlerini sağlayan A.Y. ile irtibatlı örgüt üyeleri deşifre edildi.

6 ilde operasyon

20-29 Ocak arasında Yalova merkezli İstanbul, Sakarya, Eskişehir, Mersin ve Şırnak’ta operasyonlar düzenlendi. Sözde örgüt liderleri A.Y. ve A.G.’nin de aralarında olduğu 12 Irak, 1 Fas ve 1 Türk vatandaşı 14 şüpheli yakalandı.

8 örgüt üyesi tutuklandı, 5’i adli kontrol şartıyla, 1 örgüt mensubu ise savcılıktan serbest kaldı.

Yabancı iş adamlarını gasp ediyorlardı 

Örgüt üyelerinin Eskişehir’de, İstanbul’da ve Sakarya’da yabancı uyruklu iş adamlarına “silahlı gasp, yağma, alıkoyma” gibi saldırılar düzenleyerek elde ettikleri geliri örgüte aktardıkları belirlendi.

Tutuklanan şüphelilerin yine temas kurdukları yabancı uyruklu kadınları şantaj ve tehdit amaçlı kullandığı dijital verilerle tespit edildi.

Şüphelilerin saklandıkları ve ofis olarak kullandıkları adreslerdeki aramalarda 2 tabanca ve fişekler, sahte pasaport ve kimlik yapımında kullanılan 9 teknik makine, sahte mühür ve ekipmanları ile 433 adet çeşitli ülkelere ait düzenlenmiş pasaport, 346 sahte kimlik belgesi ile çok sayıda doküman ele geçirildi.

Operasyonu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu duyurdu. Bakan Soylu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımında, "DEAŞ’a, Yalova’da önemli bir operasyon yapıldı. DEAŞ’ın Türkiye suikastçısı, yakalandı ve tutuklandı! Operasyon sona erdi. Emniyet Terör, İstihbarat birimlerimizi, Yalova Emniyet Teşkilatımızı ve Yalova Cumhuriyet Başsavcılığımızı tebrik ediyoruz" ifadelerini kullandı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24