'Aşıya hayır' diyenler bir daha düşünün!

Her ne sebeple olursa olsun, aşıya hayırcılar, aşı karşıtları en az bir kişinin hayatını tehlikeye atıyor; kendi evlatlarının. Hastalığın çok ağır geçmesi, başka çocuklara da bulaştığında büyük risk oluşturması bir yana; öncelikle o aşıyı yaptırmadığı kendi çocuğu için risk oluşturuyor.

Dün İhlas Haber Ajansı tarafından servis edilen bir haber, aşılamanın önemini bir daha düşündürdü.

Zonguldak’ın Alaplı ilçesine ailesiyle birlikte fındık toplamaya giden 2 aylık hamile gencecik bir kız evladı, ayağına batan çivi nedeniyle tetanozdan hayatını kaybetmiş. Fındık dağlarına bir umut gelen işçi bir kızcağız, ayağına batan ve çoğu zaman önemsiz gibi görülen bir çivi yüzünden hayatını kaybetti. 18 yaşındaki Aycan Kara, ailesi ile birlikte ilçedeki hastaneye gidiyor ve genç kadın, tedavisinin ardından evine geri döndü. Ancak bir süre sonra çenede kasılma ve kilitlenme yakınmaları yeniden hastaneye başvurdu. Çenede yutma güçlüğü ve ağzını açmada güçlük çeken 2 aylık hamile kadın başvurduğu hastaneden Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi enfeksiyon hastalıklarına sevk edildi. Tetanoz tanısıyla hastanede yoğun bakım servisine yatırılan Kara ve karnındaki 2 aylık bebeği doktorların tüm müdahalelerine rağmen kurtarılamadı.

BEÜ Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Öğretim Üyesi Dilek Okyay, konuya dair yaptığı açıklamada 2 noktaya dikkat çekiyor; hastaneye gelmekte geç kalınması ve çocukluk dönemi aşılarının tam yapılmamış olması:  “18 yaşındaki bir kızımız ayağına çivi batmasından 10 gün sonra sağlık sıkıntıları nedeniyle hastaneye başvurabiliyor. Ne yazık ki bize geldiğinde tetanoz bulguları mevcuttu. 11 gün boyunca yoğun bakımda tetanoz tanısıyla hastamızı takip ettik. Yeterli ve etkin tedavimize rağmen ne yazık ki hastamızı kaybettik. Tetanoz önemli bir hastalık. Ölüm oranı yüksek görülebilen bir hastalık. Aşı ile önlenebilen bir hastalık. Geriye dönüp baktığımızda bu kız çocuğunun çocukluk döneminde aşılarının tam olmadığını gördük. Buradan çıkaracağımız bir sonuç vatandaşlarımızın hem çocukluk hem de aşılama konusunda daha duyarlı olmasını önermekteyiz.”

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Öğretim Üyesi Dilek Okyay’ın da dikkat çektiği gibi tetanoz ölümcül bir hastalık ve bundan korunmanın yolu aşılama. Bu konuda ailelere büyük görev düşünüyor, aşı konusunda lütfen duyarlı olalım, önce evladınızı düşünün.
YORUM EKLE

banner19

banner8