Bayram sonrasına hazır mıyız?

Koronavirüs vakalarının ve ölümlerinin günden güne düştüğü ülkemizde Bayram sonrası normalleşme dönemi başlayacak. Her ne kadar hayatımız eskisi gibi olmayacaksa da kısıtlı bir özgürlük hali bizleri bekliyor. Genel anlamda sosyal izolasyonu koruduğumuz ve maske takma zorunluluğumuzun olduğu ama sokak kısıtlamalarının kalktığı herkesin işine gidebileceği bir hayata hazırlanıyoruz.

Normalleşme sürecine Türkiye’nin hazır olup olmadığı ise soru işareti? Gördüğümüz kadar vatandaşlar olayın ciddiyetini henüz kavrayabilmiş durumda değil. Sokak kısıtlamasının kalktığı günler özellikle hava güzelse her yer dolup taşıyor ve sosyal izolasyon hiçe sayılıyor. Bunların içine kurallara uyan ve işi olmadıkça sokağa çıkmayan vatandaşlarımız dahil değil tabi ki. Şimdi bir de onlar da normalleşme ile birlikte bu gruplara dahil olacaklar. Çünkü işler açılacağı için mecbur evden çıkmak zorunda olacak vatandaşlar var.

Özellikle nüfusun kalabalık olduğu büyük şehirlerde durumun nasıl seyredeceğini kestirmek güç. Her ne kadar havaların ısınmasıyla birlikte virüsün yayılma hızı azalsa da henüz tehlike tam anlamıyla geçmiş değil. Özelikle Bursa gibi işçi şehirlerinde virüsten korunmak oldukça zor. Kalabalık fabrikalarda çalışan insanların sosyal izolasyonu sağlayabilmesi için firmaların yeterince tedbir alması gerek. Bu da firmalara ekstra maliyet getirecektir.

Örneğin servis sayıları arttırılmak zorunda. Eskisi gibi tıka basa işçi götüren servis araçlarının yerine sosyal izolasyonun sağlanacağı servisler gerek. Bunun yanında fabrikaların metrekare alanlarının düzenlenmesi ve işçiler arası mesafenin arttırılması gerekiyor. Yemekhanelerdeki izolasyonu sağmak içinde farklı gruplar halinde yemeğe çıkılmalı.

Bunların yanında işçilerin sürekli bir mekanizma içinde denetlenmesi en önemli husus. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın desteğiyle Bursa Sanayi ve Ticaret Odası tarafından Bursa’da bir test merkezi kurulacak ve işçilere koronavirüs testi yapılacak. Ama ilk teste negatif ilerleyen günlerde pozitif çıkan vakaların olduğunu biliyoruz. Bu yüzden testlerin sık aralıklarla tekrarlanmasında fayda var.

Yani kısacası normalleşmeyle başlayan yeni hayatımız da kolay olmayacak. Burada en büyük görev bireylerin kendine düşüyor. Herkesin olabildiğince kendisini virüsten koruması gerek. Sosyal izolasyon buradaki en kritik nokta. Eğer kendimizi salarsak ikinci bir dalga ile karşılaşabilir. Yeniden evlere kapanmak zorunda kalabiliriz. O yüzden devletin uyarılarını dikkate alalım. Hayatımızı ona göre düzenleyelim.

YORUM EKLE

banner19

banner8