Birileri sosyal medya sapkınlığına dur demeli!

Araştırmalara göre dünyada insanlar gününün 7 saatini internette geçiriyor. Bunun yaklaşık 2 buçuk saatini de sosyal medyada. Türkiye’de de durum dünyadan farklı değil… Hatta gördüğüm kadarıyla daha kötü bile olabilir. Sosyal medyaya bağımlı hale geldik resmen… Ama benim asıl tartışma konusu olarak sunacağım olay bu değil. Olayın her ne kadar alt metni sosyal medyaya dayanıyorsa da sosyal medya kullanılmasına karşı değilim. Zaten internet çağında böyle bir şeyin karşısında durmakta aptallık olur.

Ancak sosyal medyada her geçen gün yeni bir çığırtkanlık yaşanıyor. Hayatımıza giren uygulamalar bizi biz olmaktan çıkartıyor. Sosyal medyanın büyüsüne kapılıp, toplumsal değerlerimizi bir kenara bırakıyoruz. Hepimizin bildiği malum ‘tiktok’ uygulaması bunun en büyük örneklerinden biri oldu. Her  neyse bir şekilde bunu da atlatırız diyordum ancak son günlerde gördüğüm paylaşımlar yeni bir furyanın habercisi gibi hem de nu furya!

Saygıdeğer (!) ünlülerimizin başını çektiği yüz efekti uygulamasıyla insanlar sosyal medyada cinsiyet değiştirmeye başladı. Erkekler uygulama sayesinde yüzlerini kadına, kadınlar ise erkeğe benzetiyor. Sonra çok büyük marifetmiş gibi ‘kadın olsam güzel olurmuşum’, ‘erkek olsam çok can yakarmışım’ gibi sözcüklerle sosyal medya hesaplarında paylaşıyorlar. Tabii biz de seviyoruz böyle şeyleri beğeni yağdırıyoruz sosyal medyada bu tarz fotoğraflara.

Şimdi bu yazıyı okurken bazılarının ne var bunda, masum bir uygulama dediğini duyar gibiyim… Ama emin olun bence hiç masum değil. Ülke olarak hiçbir şeyden ders almıyoruz. Hepimizin malumu önce kendi canavarımız olarak piyasaya sürdüğümüz Kerimcan’ı yaptığı hareketten sonra linç etmeye başladık. Evet… bence de ceza almalıydı. Ama ona bu hakkı biz vermedik mi? Hiçbir vasfı olmamasına rağmen sadece cinsel bir simge olarak görüp, komik bulduğumuz Kerimcan’ı, biz bu günlere getirmedik mi?

Şimdi çıkan bu tarz uygulamalarla yeni Kerimcanlar yetiştirmeye devam ederiz. Çünkü bu ülkede kendini o uygulamada kadın olarak gördükten sonra cinsiyet değiştirecek insanlar var… ‘Ben kadın olsam güzel olurmuşum deyip.’ Bu yüzden artık bu sosyal medya konusuna birileri el atmalı. Sosyal medya kanunu bile gelebilir. Televizyonda nasıl RTÜK varsa, sosyal medyayı da denetleyici bir kurul olmalı.

Tamam… Toplum olarak özgür olmak istiyorsunuz da gelenek ve göreneklerimizden de bu kadar ödün vermeyin be kardeşim! Sonra dönüp bu ülke niye bu hale geldi diye eleştirilerde bulunuyorsunuz. Bu toplumun tek kurtuluşu kendine ait gelenekleri ve görenekleri yaşatmaktan ve korumaktan geçiyor. Sırf özgür olacağız diye, kendinizden vazgeçmeyin. Hadi Eyvallah!
YORUM EKLE

banner19